Bárdosi-érem négy év után

SEBASTIAN TAMÁSSEBASTIAN TAMÁS
2004.04.12. 21:41
A két elődöntős magyar mérlege az éremcsaták során egy győzelem, három vereség, másképp fogalmazva egy bronzérem és egy negyedik hely.
Bárdosi Sándor (alul) legutóbb a sydneyi olimpián nyert érmet világversenyen – Haparandában megtört a jég, és újra dobogóra állhatott
Elégedetlenkedhetnénk is, hiszen ez nem túl fényes mérleg, pláne nem így tűzközelben, amikor megjön az ember étvágya. Mégse duzzogjunk túlzott mértékben. Bárdosi Sándor ugyanis sydneyi ezüstérme után négy évvel végre ismét dobogóra állhatott egy világversenyen (2001-ben vb-5. helyig jutott Patraszban, ugyancsak ötödik lett 2002-ben az Eb-n Seinäjo-kiban), Branda Gyula pedig felnőttvilágversenyen való debütálása alkalmával meg sem állt a negyedik helyig.
"Az Eb előtt azt mondtam, ha egy-két birkózónk az első hatba jut, már elégedett leszek. A tervet egy harmadik és egy negyedik hellyel véghez is vittük, úgyhogy egyáltalán nincs hiányérzetem, ezzel a tartalékos csapattal is remekül helytálltunk" – értékelt Komáromi Tibor szakágvezető.
Bárdosi Sándor nem 74 kilóban lépett szőnyegre (az utóbbi évek során bebizonyosodott, hogy a fogyasztást fizikailag és mentálisan sem bírja), hanem 84-ben, és az utolsó pillanatban érkezett bizalmat éremmel hálálta meg. Az elődöntőben a török Avluca öt éve nyert legutóbb világversenyt (1999-ben világ, 1996-ban Európa-bajnok volt), azóta becsúszott egy vb-17. hely is, azaz talán verhetőnek tűnt, ám hogy remek birkózó, azt Haparandában is bizonyította. Igaz, miután megpörgette Bárdosit, a magyar megkontrázta, és olyan kellemetlen helyzetbe került, hogy számoltak is rá. A bíró megítélni látszott a két pontot, ám érthetetlen módon mégis 3:0-ról folytatódott a mérkőzés. Azaz alakulhatott volna másképp is… "Nagyon örülök, hogy Sanyi végre megemberelte magát. Voltak ugyan hiányosságai a felkészülésében, de ezt a mérkőzéseken lelkesedéssel pótolta, ami eddig nem nagyon volt rá jellemző. Nem adta fel vesztett szituációkban sem, úgyhogy elégedett vagyok teljesítményével" – így Komáromi. A bronzmeccsen a fiatal litván Sidlauskasnak már esélye sem volt Bárdosi ellen.

Sajnos nem volt esélye Branda Gyulának sem, az elődöntőben az ukrán Sztrizsaktól 5:0-ra, a bronzmeccsen a nagy öreg bolgár Murejkótól (már 1993-ban is vb-ezüstöt nyert még moldovaiként, négy évre rá Európa-bajnok volt, azaz tíz éve ott van a nehézsúly élvonalában) 4:0-ra kapott ki. "Gyuszi kihasználta jó sorsolását, és kijutott a csoportjából. Az athéni olimpiai résztvevő lengyel Mikulskit is megverte, azaz kellően helytállt ezen az Eb-n. Ha figyelembe veszszük kétéves kihagyását és rutintalanságát a nemzetközi mezőnyben, akkor ez határozottan jó teljesítmény."
Rajtuk kívül a szakágvezető értékelése szerint jól birkózott az 55 kilós Oláh Tibor, a 60 kilós Bóna László és a 74 kilós Horváth András is, utóbbi a csoportjában legyőzte azt a belorusz Mihalovicsot, aki csak körbeveréssel jutott tovább, később pedig meg sem állt a bronzéremig.
Sajnos a haparandai kontinensviadal Bárdosi bronzérmén kívül további maradandó nyomokat is hagyott a hazautazó magyar különítményen. A 60 kilós Bóna László a negyeddöntőben azért nem birkózhatott teljes erőbevetéssel, mert törött orral volt kénytelen szőnyegre lépni, a 66 kilós Nagy Balázsnak pedig második csoportmeccsén kiugrott a válla, ami több hónapos kényszerpihenőt is jelenthet számára.
A tartalékos magyar különítmény a pontverseny hetedik helyén végzett. A kötöttfogásúak figyelme immáron teljes mértékben az olimpiai felkészülés felé irányul.