Ma délután megkezdődik a Bajnokok Ligájának főtáblájára jutásért folytatott küzdelem komolyabb része: immár európai élcsapatok is pályára lépnek, a magyar bajnokkal együtt.
Celtic, Rosenborg, Anderlecht, Dinamo Zagreb – ha nem is a kontinens krémjét képviselik (bár néhány játékosuk bármelyik csapatba beférne…), azért letették már e névjegyüket az európai kupaporondon, és ezen belül a Bajnokok Ligájában is. A selejtezők második köre így már minden futballrajongó érdeklődésére számot tarthat, a kicsik után a nagyok is megmutatják magukat, hogy később aztán a legnagyobbakkal csaphassanak össze a BL csoportmeccsein.
Emiatt a piros lap miatt nem játszhat Balde (balra)
Emiatt a piros lap miatt nem játszhat Balde (balra)
Egyetlen korábbi győztes szerepel a mai mezőnyben: a skót Celtic 1967-ben nyert Bajnokcsapatok Európa Kupáját, tavaly pedig drámai csatában bukta el az UEFA-kupa fináléját az FC Portóval szemben. A katolikusok a litván Kaunas otthonában kezdik az új kupaszezont, s ne ki ne tudná, hogy ha túljutnak ellenfelükön, az MTK Hungáriával találkozhatnak, amennyiben a magyar bajnok legyűri a finn HJK-t. "Egyáltalán nem lesz olyan könnyű párharc, mint ahogy azt mindenki gondolja” – üzent Paul Lambert csapatkapitány azoknak, akik egy kézlegyintéssel intéznék el az esélylatolgatást. "Igazából nem tudunk róluk sokat, egy-két felvételt láttunk, az alapján nem tűntek olyan gyengének.”
Tény, hogy sérülésekkel küzd a Celtic, a svéd kapus, Magnus Hedman még nem jött rendbe, Martin O’Neill szakvezető pedig még nem döntötte el, hogy őt vagy Rab Douglast állítja-e a gólvonal elé. John Hartson hátsérülése sem gyógyult még meg teljesen, Steve Guppy pedig el sem tudott utazni a csapattal Kaunasba. Bobo Baldénak kutya baja, őt azonban az UEFA-kupa-döntőn kiállították, így eltiltás miatt nem tarthat társaival. Ráadásul a házigazdák jobban játékban vannak, hiszen amíg a glasgowiak csak amerikai barátságos meccsekkel készültek (bár azt neves csapatokkal tették: 4-0-ra kikaptak a Manchester Unitedtől, 1-0-ra megverték a Boca Juniorst), addig a litván bajnokság javában tart, a Kaunas 13 meccsből nyolc győzelmet és három döntetlent ért el. A hazai pálya szintén a litván bajnok mellett szól, a kaunasi stadion gyepe ugyanis meglehetősen rossz állapotban van, ehhez a brit csapatok nemigen vannak hozzászokva.
A többi párharcból kiemelkedik a korábbi európai kupagyőztesek mérkőzései: a KEK-et és az UEFA-kupát is begyűjtő belga Anderlecht a román bajnokkal, a bukaresti Rapiddal csap össze. Az egykoron UEFA-kupát nyert Dinamo Zagreb valódi testvérharcra készül, hiszen a szlovén Mariborral mér össze erejét. Némileg könnyebb dolga lesz a norvég Rosenborgnak amely ugyan nem nyert nemzetközi kupát, de legutóbbi nyolc (!) BL-kiírásban mindig ott volt a csoportkörben – ezt egyetlen más európai klub sem mondhatja el magáról. A skandinávok az ír Bohemiansszal mérkőznek, az ír klubfutball és a válogatott közötti különbséget ismerve továbbjutásuk biztosra vehető. Ami közös a három kiemelt csapatban: mindannyian találkoztak már magyar bajnokkal a BL selejtezőiben az utolsó körben. Az Anderlecht emlékezetes párharcban maradt alul a Ferencvárossal szemben 1995-ben, azonban a Rosenborg 1997-ben az MTK-t, 2000-ben a Dunaferrt búcsúztatta, a Dinamo pedig (még Croatia néven) 1999-ben szintén az MTK-t ütötte el az elitligától. Reméljük, hogy a Celtic inkább a belgák hagyományait folytatja majd…
Érdemes még figyelni a Köbenhavn-Sliema párost is, ahol Rabóczki Balázs igyekszik útját állni a máltaiak várhatóan nem túl heves támadásainak a dán kapuban – ha pedig tobábjut csapatával, akkor az MTK-játékosokhoz hasonlóan a skót labdarúgás két ékkövének egyike, a Rangers vár rá a harmadik fordulóban.