Most küzdhet majd kifulladásig

LIPCSEI ÁRPÁDLIPCSEI ÁRPÁD
Vágólapra másolva!
2002.10.29. 20:45
Címkék
Hálátlan szerepkör?Meglehet, az. A védekező középpályás nem csillog úgy a futballpályán, mint egy csatár; tőle nem ollózós gólokat, nem védőket halomra döntögető cselsorozatokat vár a nagyérdemű, hanem&
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Adem Kapic (balra) állítja, nem hálátlan szerepkör az övé, még akkor sem, ha az elsôtôl az utolsó percig sokat futva kell futballoznia
Hanem tulajdonképpen néha egész egyszerűen megfeledkezik róla, csak azért, mert "ő” soha nem spíler. Teszi a dolgát, labdát szerez, gyorsan továbbpasszolja minden flikk-flakk nélkül. Mégis nélkülözhetetlen, roppant fontos szereplője egy eredményes csapatnak.
Adem Kapic, a ljubljanai születésű szlovén fiatalember immár tíz hónapja a Ferencváros labdarúgója, és ugye kitalálták: védekező középpályás…
Az volt első profiklubjában, a szlovén Olimpija Ljubljanában, a portugál Campomaiorensében, a német Stuttgarter Kickersben, az MSV Duisburgban, és még sorolhatnánk; szóval mindenhol, ahol eddig megfordult a Fradi előtt. Az öt idegen nyelvet beszélő futballista, úgy tűnik, otthonra talált a zöld-fehéreknél.
– A Ferencvárosról csapatként és közösségként is csak a legjobbakat mondhatom – bókolt Adem Kapic. – Bár még egy éve sem vagyok a klub játékosa, máris rengeteg barátra leltem. Elsőként talán Marek Penksát említeném, akivel már Stuttgartban is együtt játszottam, de az az igazság, hogy az egész csapat egy nagy baráti társaságot alkot. A feleségem, aki egyébként német, szintén kedveli a fiúkat és nem mellékesen ezt a gyönyörű várost is.
– Csütörtökön, a VfB Stuttgart elleni UEFA-kupa-mérkőzésen kinek fog szurkolni a felesége?
– Remélem, hogy nekünk! Na jó, nem csak remélem, ebben egészen biztos vagyok.
– Maradjunk is a stuttgartiaknál! Sokan sokféleképpen nyilatkoztak már a sváb gárdáról. Ön milyen együttesnek tartja a riválist?
– Röviden: jónak. Felix Magath edző, úgy tűnik, megtalálta a fiatal és korosabb játékosok megfelelő arányát a kezdőcsapat összeállítását illetően. A németekre jellemzően rengeteget futnak, ütköznek, a mérkőzéseik minden egyes percében pörögnek. Nem tartom klasszis csapatnak a Stuttgartot, és ezt az eredményei is bizonyítják, azonban bármikor képes meglepetésre, ugyanakkor néha a papírforma teljesítése gondot okoz neki. Hogy csütörtökön melyik arcukat mutatják, nem lehet megjósolni, igaz, nekünk nem is ezzel kell foglalkoznunk. A sikerhez szükséges recept ugyanis a fejünkben van.
– Megosztaná velünk?
– Ne gondoljon semmi ördöngösségre! Az elsőtől az utolsó pillanatig agresszívan, koncentráltan, sokat futva kell futballoznunk. Nyomást kell gyakorolnunk a Stuttgartra, azaz nekünk kell irányítanunk. Egyszerűen tilos úgy átengednünk a kezdeményezést, ahogy azt Cipruson a Limassol ellen tettük. Azzal ugyanis mindenki tisztában lehet, hogy a német gárda nem említhető egy lapon sem a ciprusiakkal, sem a török Kocaelisporral, amelyet ugyebár a kupa első fordulójában ejtettünk ki. Jobbak, sokkal jobbak, mint az eddigi ellenfeleink. Tegyük fel, hogy csütörtökön jó játékkal számunkra kedvező eredményt sikerül elérnünk. Ebben az esetben bízhatunk a bravúrban, azaz a továbbjutásban, de csakis akkor, ha mindenkiben tudatosul: a visszavágón meg kell ismételni a produkciót.
– A középpályán várhatóan ön találkozik majd a leggyakrabban a VfB karmesterével, a bolgár Krasszimir Balakovval. Hogy készül erre a különcsatára?
– Hm… Balakov olyan, mint a jó bor. Évről évre nemesebb, zamatosabb, értékesebb. Már nem fiatalember, ezért korántsem fut annyit, mint régebben, de a feje és a lába csodálatos, és én még mindig őt tartom a Bundesliga legkreatívabb irányítójának. Amit róla gondolok és vele kapcsolatban elmondok, az nemcsak az én, hanem a csapat szemszögéből is fontos és megszívlelendő. Egyetlen másodpercre sem szabad egyedül hagyni, nem adhatunk neki teret a dirigáláshoz, mert a játékintelligenciája jóval átlagon fölüli. Ha van rá lehetősége, és a fejében is megfogant a gondolat, hogy passzol vagy cselezni próbál, abban a szent pillanatban hozzákezd a megfelelő mozdulatsor végrehajtásához. Az egyetlen lehetőség, hogy megelőzi őt az ember. A dicsérő szavak ellenére az a véleményem, hogy felesleges egy embert kiragadni egy csapatból, mert az ugyanis, ne feledjük, tizenegy labdarúgóból áll! Tizenegy gondolkodó emberből. Mert a futball észjáték. Igaz, sokan nem értenek egyet ezzel a véleménnyel. Mondok is egy példát. Már az első magyarországi edzésemen tökéletesen megértettem magam Lipcsei Péterrel. És tudja, miért? Mert ő képes "olvasni” a futballt, ebből eredően tudja, hogy a tőle balra, jobbra játszó társnak mikor mit kell csinálnia egy rendszerben. Átgondolja és átlátja a játékszituációkat. Ennyi.
– Ön különböző csapatokban – köztük az akkor még első osztályú Duisburgban – hosszú évekig játszott Németországban. Meg tudná fogalmazni, hogy milyen különbségeket lát a német és a magyar labdarúgás között?
– Roppant nehéz az összevetés után néhány szóban véleményt alkotni. Már csak azért is, mert két totálisan eltérő futballkultúrát akarunk górcső alá venni. A legszembetűnőbb különbséget meg tudom nevezni. Magyarországon még mindig játsszák a futballt. Sok kreatív labdarúgójuk van, akik értik ezt a játékot, a talentumuk is adott, és technikailag is képzettek. Németországban ugyanakkor alapvetően a küzdelem és az erő dominál mind a játékosok, mind a csapatok nagy részét illetően. Ennek megfelelően a Bundesliga-találkozók nagyobb iramúak, mint a magyar bajnokik. Mivel briliáns technikai megoldásokra is képes német labdarúgóból, igazi bálványból nincs sok, a klubok Brazíliából, Csehországból, Franciaországból és a világ minden tájáról igyekeznek Németországba csábítani olyan labdarúgókat, akik képesek látványosabbá tenni a játékot.
– Önt egyáltalán nem a látványos játéka miatt szeretik a szurkolók, de gondolom, ez cseppet sem bántja…
– A legkevésbé sem. Megvan a magam feladata, amit minden egyes találkozón megpróbálok a tőlem telhető legjobban végrehajtani. Tudom, hogy a ferencvárosi közönség elfogadott, érzem a felém irányuló megnyilvánulásokból. Az embernek mindig a jobbra kell törekednie. Ha teszem azt, az osztályzatok között hatost kapok a sportlapjuktól, akkor azt gondolom magamban: jövő héten hetest akarok kapni! Vagy azt, hogy úgy akarok játszani, hogy bekerülhessek a hét válogatottjába! Amikor meghallom a szurkolók kórusát, feltöltődöm, ha már nincs is sok erőm, küzdök kifulladásig. És higgye el, nem hálátlan szerepkör az enyém, csak kevésbé látványos.
És egy jó hír a végére a szurkolóknak: ha korlátozott számban is, de lehet még jegyet kapni a meccsre.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik