A dánfrancia összecsapás árnyékában Szenegál eleinte örömfutballt mutatott be, majd önmagát hozta majdnem katasztrofális helyzetbe, ám végül is veretlenül masírozott be a 16 közé.Feltétlenül ez a mondat kívánkozik az uruguayiak elleni csoportzáró meccs tudósítása élére. A világbajnokságok történetében 1986-ban Mexikóban élte túl első ízben afrikai együttes az első kört: Marokkó. Azóta Kamerun (1990) és Nigéria (az utóbbi kétszer, 1994-ben és 1998-ban) is megismételte ezt a bravúrt, bár éppen a kameruniak tizenkét évvel ezelőtti, Anglia elleni negyeddöntője volt a vízválasztó, azóta nem csupán látványos futballt és továbbjutást, de igazi berobbanást, világraszóló eredményt vár mindenki az afrikaiaktól.Ez azért (vajon csak mostanáig?) elmaradt.
Ketten három gólt rúgtak: Fadiga (jobbra) büntetôbôl, Bouba Diop akcióból talált be
Ketten három gólt rúgtak: Fadiga (jobbra) büntetôbôl, Bouba Diop akcióból talált be
Szenegál a negyedik tehát, az idei távol-keleti seregszemlén pedig az első, hiszen kis túlzással percek alatt bebiztosította magát, és egy félidő alatt szertefoszlatta az uruguayiak reményeit. Aztán labdázgatva, hátradőlve figyelte – mire megy egymással a csoport elvben két legnagyobb esélyese, az Incshonban éppen ki-ki meccsen élethalálharcát vívó Dánia és Franciaország. Ide jutott a világfutball, még ha aztán a szenegáliak majdnem meg is itták a nagy kényelmesség levét.
De menjünk sorjában! Kezdjük például azzal, hogy a holland Wegereef játékvezető egyik aszszisztenseként Székely Ferenc is kiballagott a csapatokkal a gyepre, mi több, a vébé egyetlen magyarja a pénteki Dél-Korea–Portugália meccsre is megbízást kapott. Székely egyébiránt jól látta el feladatát, igaz, a sors fintora, hogy a meccs valamennyi találata a másik oldalon lévő kapuba esett. A szenegáliak Dánia elleni gólszerzője, az ugyanott ki is állított Diao természetesen nem léphetett pályára, visszatért ellenben a sérült csapatkapitány, Aliou Cissé, Diao helyére pedig Henri Camara került. Ô is nyitotta a 2. percben a besárgult játékosok nem rövid sorát – a tét, az idegesség érthetően az átlagosnál durvább meccset szült, végül hét szenegáli és öt uruguayi kapott lapot, hetet az első, ötöt a második félidőben. A holland játékvezető keményen megdolgozott a pénzéért. A sorban a negyedik húsz perc elteltével egy súlyos védelmi hibát követően Carini kapusnak villant (pedig hozzá sem ért a mellette elterülő Dioufhoz), de még jobban fájhatott neki, ami ezután történt: Fadiga belőtte a büntetőt.
Ôk mondták
Bruno Metsu: – Történelmi nap ez Szenegál számára. A válogatott elôször szerepel vébé-döntôben, és máris a világ tizenhat legjobb csapata közé került. Leírhatatlan siker, amelyet hatalmas szenvedés árán értünk el. A szünet utáni uruguayi gól megfogott bennünket, és a mérkôzés vége szinte már ártalmas volt a keringési zavarokkal küzdôknek. A játékosok végül megoldották a feladatukat, remekül érzem magam.
Víctor Púa: – Kicsit több szerencsénk is lehetett volna. Az elsô szenegáli gól elôtt nem történt szabálytalanság, az elsô félidôben nagyon kiábrándító teljesítményt nyújtott a bírói hármas, és emiatt roppant idegesek voltak a játékosaim. A második félidôben felébredtünk, roppant büszke vagyok arra, amit mutattunk. Óriási balszerencse, hogy nem nyertünk. Három roppant erôs gárdával játszottunk a tornán, rengeteg tapasztalatot szereztek a játékosok, remélem, hasznosítani tudják majd ezeket.
Pape Bouba Diop: – Három gólt szereztünk az elsô félidôben, és azt hittük, könnyed játszadozás következik. Erre fel Uruguay hihetetlenül jól játszott a szünet után, más kérdés, hogy a mi hibáink is kellettek az egyenlítéshez. Az eredmény miatt csalódott vagyok, de mindegy, az a lényeg, hogy mi jutottunk tovább.
El-Hadji Diouf: – Ennek a továbbjutásnak Afrika és talán az egész világ örül. Ma csakis arra törekedtünk, hogy kiharcoljuk ezt. Tudtuk, hogy nehéz meccs lesz, ismerjük a kiváló urukat, akik fel is jöttek a második félidôben. Az elsô játékrészben megszerzett elônyünk azonban elégnek bizonyult a továbbjutáshoz.
Diego Forlán: – Nagy lehetôséget szalasztottunk el, hogy javítsuk a csapatunkról kialakított képet. A kezünkben volt a továbbjutás. Én végig nyugodtnak éreztem magam, de amikor láttam, mennyi helyzetet elpuskázunk, felment bennem is a pumpa.
Hat percre rá már-már eldőlt. Bouba Diop ekkor belsőzte a bal pipába Szenegál második, majd újabb tizenkét perc elteltével ugyanő a lécről a gólvonal mögé a harmadik találatát. K. O. – háromnegyed óra alatt, Uruguay romokban hevert. Gondoltuk ekkor. Mindenesetre a jóllakott kokainbáróra emlékeztető Víctor Púa kapitány még a második gólt követően cserélt, lehozta a centerhalf Sorondót, és a Santander támadójával, Regueiróval próbált lendíteni a csatárjátékon – eleinte nem igazán sikerrel. Nem tudni, a szünetben Púa milyen érvekkel hatott a fiaira, ordított-e, kérlelte-e őket, vagy egyszerűen a hazaszeretetre, esetleg az otthoni felháborodásra apellált, egy biztos: a második játékrészre kifutó Uruguay nem is emlékeztetett első félidei önmagára. Ennek legragyogóbb bizonyítéka az volt, hogy fél perc sem telt el a folytatásból, amikor a Forlán társaságában frissen beállt Morales első labdaérintéséből máris faragott a jókora hátrányon. Ekkor már négy csatár tüsténkedett a tizenkilencre lapot húzó Víctor Púa együttesében, több cseréje nem volt, nyernie kellett a továbbjutáshoz, miközben még mindig két góllal ment az ellenfél. A 69. percben már csak eggyel! A Manchester Unitedben többnyire kispados Diego Forlán úgy lőtt "látótávolságon kívülről” a jobb pipába, hogy a védők által kivágott labdát nem is hagyta leesni, csak mellre vette, és már zúdította is a háló irányába. Nyílt, őszinte futball zajlott, Szenegál nem állt be bekkelni, Uruguay viszont megszagolta a váratlan lehetőséget, így percenként kerültek veszélybe a kapuk.
A rendes játékidőből már kettő sem volt hátra, amikor még egy, utolsó esélyt kapott a céleste: tizenegyeshez (szintén nevetséges tizenegyeshez…) jutott. Recoba ilyen helyzetekben nem szokott hibázni, ezúttal sem tette, így már csak egyetlen találat választotta el a dél-amerikaiakat a nyolcaddöntőtől! És ehhez a csodához sem hiányzott sok. A 92. (!) percben Varela vagy 25 méterről tüzelt, Sylva az ezt megelőző beívelés miatt még nem tartózkodott a kapujában, Diatta azonban a gólvonal előtt belevetődött a labdába, amely magasan felpörgött, Sylva feküdt, Diatta feküdt, az érkező Morales pedig senkitől sem zavartatva négy méterről bólintott… a bal kapufa mellé. Menny helyett pokol Uruguaynak, megdicsőülés és nyolcaddöntő Szenegálnak. A franciákkal egy (1998), Uruguayjal további kettő (1930 és 1950) világbajnoki cím birtokosa búcsúzott Dél-Koreától, ezzel is jelezve a júniusi sorozat elképesztő kiegyensúlyozottságát. És a továbbjutó Szenegál? Fadiga egymecscses eltiltása miatt nem lehet ott az F-csoport első helyezettje, alighanem az angolok elleni nyolcaddöntőn, a társak szintén besárgult tömegének ellenben törlődik a lapgyűjteménye. Az afrikaiak már bizonyosan sporttörténelmet írnak, mostantól csak az a kérdés, hogy pontosan meddig is. Hiszen a világ, mint tudjuk, ma már minden eddiginél többet vár a fekete kontinenstől.