Rovatunkban, a Nemzeti Sport Ötösben az őszinte véleményeket olvashatják. Egykori klasszisok, edzők, szövetségi kapitányok, vezetők, sőt adott esetben más sportágak képviselői is szót kaphatnak itt, ha markáns véleményük van a magyar labdarúgás aktuális eseményeiről. A lényeg tehát az, hogy kommentáljuk a honi futball történéseit, a hét legvisszhangosabb híreiről kérdezzük vendégeinket, akik időnként komolyan, máskor tréfásan minősítik a mai magyar futballvalóságot.
A Ferencváros nyerte a Magyar Kupát. Szűcs Lajos öngólját követően Tököli Attila fordított, így a zöld-fehér együttes tizenkilencedik alkalommal lett kupagyőztes.
Fél térden egy ballépés után – a kupadöntôben Szűcs Lajos emlékezetes öngólja után még a rekkenô hôség is fôszerepbe került
Nyilasi Tibor:
Fél térden egy ballépés után – a kupadöntôben Szűcs Lajos emlékezetes öngólja után még a rekkenô hôség is fôszerepbe került
Nyilasi Tibor: – Lehet, Lajos szándékosan csinálta, hogy emlékezetes legyen a döntő, vagy hogy izgalmasabb legyen a mérkőzés. A viccet félretéve: évek óta kimagaslóan véd, számolatlanul hozta a meccseket bravúrjaival, egy ilyen hiba háromévente belefér. Hajdú B. István: – Három rúgott góllal a Fradi csak nyerhetett. Szűcs Lajos ballal olyan mesterien csavart a sarokba, hogy azt a lövést még a legjobb hazai kapus, nevezetesen éppen ő sem tudta hárítani. Lám, az igazi klasszis nemcsak a csatárok eszén jár túl, hanem néha a sajátján is. Az FTC proficsapat, hiszen tanult saját hibájából, a szünet után egyszer sem adtak haza a zöld-fehérek. Szilveszterkor volt nálunk egy műsor az angol futball legtréfásabb jeleneteiből, és a legnagyobb potyákat egy bizonyos Peter Schmeichel kapta. Csank János: – A legjobb itthon szereplő kapusról van szó, aki versenyképes a külföldön játszókkal. Csak az kaphat ilyet, aki ott áll, és most már nyugodtan nevessen rajta, a játék szépségéhez tartozik, hogy néha komikus jeleneteket látunk. Sőt, kicsit fel is rázta a csapatát ez a baki. Emlékszem, egyszer Aranyos Imre Vácott hazaadott, Koszta Jani feje felett pedig átpattant a labda, és bár amúgy bosszantó ilyen gólt kapni, annyira mókás volt az eset, hogy a kispadon percekig röhögtünk. Mezey György: – Gratulálok a Ferencvárosnak. Tököli Attila nem lepett meg, zseniális helyzetfelismerő, művésze az apró lehetőségek kihasználásának, és ha egyenletes lenne a teljesítménye, akkor Európa valamelyik élcsapatában is szerepelhetne. Szántó Imre: – Nem véletlenül van a Fradi címerében három E betű: erkölcs, erő, egyetértés. A döntőn a legelöl lévő segített a leghátul állón, és ez így van jól. Lajosnak is lehet rossz napja, Király Gábornak is volt, de ő szegény hatot kapott, pechjére a Herthának nincs három Tökölije, mert akkor talán fordíthatott volna a berlini csapat is.
Köszönjük a televíziós csatornának, hogy dögmelegben játszhattunk – értékelt az elveszített kupadöntő után Szentes Lázár, a DVSC-MegaForce vezetőedzője. A szakember később sajnálkozását fejezte ki amiatt, hogy túlságosan elragadták az indulatok, de azt továbbra sem érti, miért kellett a kupadöntőt a Bajnokok Ligája egyik elődöntőjével egy napon rendezni.
Hajdú B.: – A nyilatkozatot hallva rögvest arra gondoltam, Lázár túl zaklatott ahhoz, hogy higgadtan értékeljen, és megnyugodva ezt ő is belátta. Higgye el, nem a Sport1 kérte, hogy a kupadöntő és a Real–Juventus egy napon legyen. Mindenki tudja: Angliában játszanak fél egykor, Olaszországban szinte az összes meccs vasárnap délután háromkor kezdődik, Németországban fél négykor, és az sem törvényszerű, hogy május elején kánikula legyen. Szántó: – A Fradi fázott? Mint fradista, örömmel láttam, hogy Marius Sumudica, aki három nappal korábban hatalmas gólt lőtt ellenünk, csak kispados, miként az a Bajzát Péter is, akitől minden magyar védő retteg. Szerintem nem az időjárás, az összeállítás volt meleg a Debrecennek. Mezey: – Lázár hibázott, de korrektségét jelzi, hogy elismerte ezt. Profi edzőként tudja, ha reggel hatkor van a meccs, akkorra kell csúcsformába hozni a csapatot, ha éjfélkor, akkor pedig éjfélre. Egy mérkőzés kezdési időpontja nem a tréner kompetenciája. Nyilasi: – Játékosként, edzőként magam is sokszor prüszköltem értelmetlen kezdési időpontok ellen, de be kell látni, az üzleti érdekek diktálnak, nem a játékosok. Csank: – Nagyon sok igaza van Lázárnak és Tökölinek is, aki nem értette, miért háromnegyed háromkor játszanak Újpesten. Ha nem is direkt, de tényleg mindent elkövetünk, hogy ne legyen néző a meccseken. Jó, rendben van, a színvonal nem magas, de ha valaki negyven kilométert autózik, benzint vesz, jegyet vesz, aztán elázik, mert nincs fedett nézőtér, vagy megsül a betonon, mert nincsenek európai körülmények a stadionokban, és inkább otthon marad, mert a Manchestert nézheti, akkor senki ne jöjjön nekem a csökkenő nézőszámmal. Ide tartozik: nem hiszem, hogy a német vagy az olasz bajnokikkal egy időben más ország rangadóit lehet nézni a tévében, ennyire vigyáznak a saját futballjukra, csak mi szorítjuk háttérbe magunkat. S nem csak az élvonalbeli klubokról van szó, egy alacsonyabb osztályú csapatnak száz néző is számít, de hogyan rivalizáljon a jobbnál jobb külföldi meccsekkel egy megyei csapat? Én magyar vagyok, engem jobban érdekel a Nyíregyháza–Diósgyőr, mint a Sociedad–Osasuna.
Orrfacsaró bűzben játszották a ZTE– Videoton mérkőzést. A stadion közelében nagy mennyiségű trágya halmozódott fel, és a szél a pálya felé fújta az illatfelhőt.
Hajdú B.: – A Sport1 nem tehet róla… Ezúttal nem csak az iramtól kapkodták a levegőt a játékosok. Mezey: – Kérdés, tehén- vagy disznótrágya volt-e, mert ez nem mindegy, legközelebb talán Nina Ricci parfümöt szórnak szét, hogy kellemes levegőben kezdjék a meccset. Nyilasi: – A Balaton partján a szennyvíztároló közelében lábteniszezünk, szinte gázálarcban kell játszani, szóval, megértem a zalaiakat, mondhatni, átérzem, mit éreztek. Szántó: – Egy éve még más szelek fújtak arrafelé. Csank: – Remélem, ez nem fordul elő máskor. Amúgy nem tudtam, hogy a stadion az Illatos úton van.
Sopronban változtatnak az anyagi feltételeken: a Matáv a jövőben nem fizet aláíráspénzt, a havi fix juttatásokat 25-30 százalékkal csökkentik, de a prémiumok révén, vagyis a teljesítmények függvényében tisztességesen lehet majd keresni.
Csank: – Slágertéma, hogy mennyit keresnek a játékosok, de ahogyan látom, súlyos félreértések vannak. Arról még nem hallottam, hogy egy cég, vagy egy magánember adózott nyereségéből fizet a futballra, és a játékos ebből a pénzből adózik, vagyis az államnak a legjobb partnere, ehelyett élősködőnek tartják. A másik, hogy ezek az összegek bruttók, jó, ha ennek a felét látja a játékos. A soproni terv hibája szerintem az, hogy egzisztenciálisan bizonytalanságban tartja a futballistákat, és ha csak az keres, aki játszik, ő is csak akkor, ha nyer a csapat, akkor nagy lesz a feszültség az öltözőben a játékosok között, a játékosok és az edző, a játékosok és a vezetőség között. Külföldön sem úgy megy, hogy jussunk minél előrébb minél olcsóbban. Nyilasi: – Lassan érvényesülnek a piaci törvények. Néhány tehetősebb klub alaposan felverte az árakat, a kisebb csapatok próbálták tartani a lépést, és ez egészségtelen helyzethez vezetett. Azt hiszem, egyre többen látják be, hogy nehéz nagy pénzeket kifizetni, ha azt képtelenség előteremteni. Mezey: – Nagy tisztelője vagyok a soproni vezetésnek, a lehetőségeit jól felmérő, kulturált, szerény klubnak ismerem a Matávot. Csak azt kérdezem, miért kellett eddig várni ezzel, mert az aláíráspénz eddig sem fért bele a soproni filozófiába. Hajdú B.: – Kérdés, a máshoz szokott játékosok mit szólnak ehhez. Kívánom, csak attól legyen anyagi gondja a klubnak, hogy túl sok győzelmi prémiumot kelljen fizetnie. Szántó: – Minden szándék üdvözlendő, amely azt célozza, hogy jobb legyen a futball, de szerintem a soproni nem lesz követendő példa. Ha a Fradinál felépített klubmodellt elemeznék a többiek, annak nagyobb hírértéke lenne.
Gyászol a magyar futball: pénteken délelőtt autóbalesetben elhunyt Nagy Norbert, a Lombard FC Haladás 16-szoros válogatott labdarúgója. A tragikus baleset másnapján az ország sportkedvelőit szinte kivétel nélkül megrendítette Knézy Jenő lapunknak adott nyilatkozata. A népszerű sportriporter elmondta, halálos betegséggel küzd, és orvosai szerint három hónapja lehet hátra, és bár nem adja fel a küzdelmet, realistaként tudja, nincs sok esélye a túlélésre. Teljes életem volt, nincs mitől félnem – fogalmazott Knézy, aki hozzátette: vízilabda- vagy futballmérkőzést szívesen közvetítene.
Mezey: – Nagy Norbi halála ostoba, értelmetlen. Ilyenkor jövünk rá, micsoda érték az emberi élet, nagyon kell rá vigyázni, nem így kellett volna befejeződnie a sportember életének. Jenőt évtizedek óta sokféleképpen értékelik, határozott, kemény véleményalkotása nem mindenkinek tetszik, de aki elolvasta a vele készült interjút, rájöhetett, miért olyan nagy egyéniség ő. A sportbarátaim nevében mondhatom, kívánom, hogy közvetítsen, nagyon szeretnénk hallani. Nyilasi: – Sokkoltak ezek a hírek. Egykori csapattársaim, játékosaim sorban hagynak itt bennünket: Pusztai Laci, Kocsis Lajos, Zsiborás Gabi, Fodor Imi, Simon Tibi, és most Norbi. Mintha átok ülne rajtunk, én egyikük tragédiáját sem tudtam megérteni, elfogadni. Meg vagyok döbbenve, és ilyenkor mindig azt mondjuk, vigyázzunk magunkra, amíg lehet. Jenővel nemrég találkoztam, fiatalosan, jókedvűen beszélt, most meg ezt olvasom. Jenő! Egyre több példa van előttünk, sokan megmenekültek a gyilkos kór elől, és tudom, hogy a cikk megjelenése után hatalmas szeretet árad feléd, amelyből erőt meríthetsz. Ha te is akarod, talán lehet esély… Azt mondom, amit mindenki: ne add fel, Jenő! Hajdú B.: – Sajnos, a sort Molnár Dániellel vagy Lasz Györggyel is kiegészíthetjük, egymást követik a szörnyűségek. Norbit jól ismertem, két bajnoki gólja közül az egyik hatalmas volt, ezt Debrecenben magam közvetíthettem, de nem volt nagyon boldog tőle, mert kikapott a Fradi hat egyre. Jenő betegségéről korábban hallottam, és emberi nagyságát mutatja, ahogy beszélt erről, ahogy szembeszáll a kórral. Kiváló kolléga, aki rengeteg gyönyörű pillanatot nyújtott át a nézőknek, s a sportpályán nemegyszer csodát közvetíthetett, talán most még egy csoda történik. Nagyon szurkolok azért, hogy meggyógyuljon. Szántó: – Nehéz erről beszélni, egy sportlapban az életről, a fiatalságról, a vidámságról szólnak a hírek, erről beszélnek az edzők, nem a halálról, ezért nehéz is erről bármit mondani. Az a bizonyos debreceni kapáslövése örök emlék nekem Nagy Norbertről. Jenőről mindenki tudja, hogy a lehető legjobban felkészül a közvetítésekre, precíz, és ezzel összefügg, hogy tartása van. Ez, no meg a cikkből kitetsző hite és a mögötte álló orvosi kar együtt reményeim szerint lesz olyan erő, hogy Jenő még sok mérkőzést kommentáljon nekünk. Csank: – Nehéz ezekről a dolgokról beszélni. Norbi nálam sokszor volt válogatott, a Fradiban is dolgoztunk együtt, ismerem a kisfiát, szóval, nagyon szíven ütött a hír. Jenő méltósággal viseli a betegséget, és ez önmagában tiszteletre méltó. Szorítok érte.