Férfi kosár NB I: Olaj-gála lett a szolnoki rangadóból

2022.10.08. 20:36
A Szolnok hazai pályán fölényesen, 90–57-re legyőzte a Sopront a férfi kosárlabda NB I 2. fordulójának szombati játéknapján. A Körmend–ZTE presztízsmeccs hatalmas csatában, hosszabbításban dőlt el a vasiak javára. A címvédő Falco máris elszenvedte első vereségét, ráadásul saját közönsége előtt – a Kaposvár győzte le 84–79-re. A hosszú idő után újra élvonalbeli Honvéd egyelőre még vár az első győzelmére, az Atomerőmű legénységét csak megszorongatni tudta. A Fehérvár nagyon megverte az Oroszlányt, 67 pontot vert vendégére, és a  DEAC is elkönyvelte első győzelmét, simán elintézve a Nyíregyházát.
Munkában a fehér mezes szolnoki védelem a Sopron ellen (Fotó: Dömötör Csaba)
A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!
Munkában a fehér mezes szolnoki védelem a Sopron ellen (Fotó: Dömötör Csaba) A FOTÓRA KATTINTVA KÉPGALÉRIA NYÍLIK!

SZOLNOK–SOPRON 90–57

Abban is bízhatott a Szolnokra látogató Sopron, hogy a férfibajnokság 2. fordulójának rangadójára visszatért a vezetőedzője, Kosztasz Flevarakisz - a görög szakembert az előző évad negyeddöntője, az Alba elleni párharc utolsó, harmadik meccsén állították ki, s az ezért kapott eltiltása miatt nem ülhetett le a kispadra a DEAC elleni szezonnyitón, amelyen múlt szombaton csapata kiütötte (90–62) a hajdúsági együttest. Bors Miklós másodedző tehát jól végezte a dolgát, ahogyan Gasper Potocnik legényei is, az Olajbányász szlovén mesterének csapata magabiztos kaposvári sikerrel nyitott.

A nyáron átalakult (négy amerikai légiós érkezett a válogatott Lukács Norbert és Révész Ádám mellett) gárda hazai bemutatkozását nagy várakozás előzte meg, hiszen a csapat szenzációs előszezont produkált, tízből kilencszer nyert, s a játékosok szerint hamar egységessé kovácsolódott. Ezt már a meccs elején érezhették a vendégek, akik négy percig nem tudtak pontot szerezni a feldobás után, s noha 8–6-nál még lőtávolon belül voltak (akkor Andre Jones, aki a koronavírus miatt félbeszakított 2019–2020-as évadban a piros-feketéket erősítette, pontjaival éledezett a Sopron), ami az után következett, arra kevesen számítottak.

A valóban összeszokott gárda benyomását keltő Szolnok ugyanis felpörgött, egyszerű, dinamikus játékával fokozatosan elhúzott, és úgy játszott, mintha ellenfele nem azonos osztályban szerepelne. A hazaiak szinte az első lehetőségükből dobtak, gyors és célratörő játékot mutattak, s mellette szigorú védekezéssel sanyargatták a látszólag meglepődött vendégeket, akik az első negyedben tíz pontra voltak csak képesek.

Utólag mondhatjuk, tulajdonképpen a félidőre eldőlt a meccs, amikor már 22 ponttal járt előrébb a remekül kosárlabdázó vendéglátó. Fordulás után még néhány percig reménykedhettek a soproniak, de azt követően tovább nőtt a különbség, mert a játék minden elemében jobb volt az Olaj, amely végül 33 pontot vert ellenfelére, és második bajnokiját is imponálóan nyerte meg.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
2. FORDULÓ, szombati mérkőzések
SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–SOPRON KC 90–57 (21–10, 28–17, 20–16, 21–14)
Szolnok, 1600
néző. V: Cziffra, Makrai, Pozsonyi
SZOLNOK: Jabril Durham 8, PALLAI 15/9, Barnes 3/3, SZUBOTICS 14/3, Williamson 11. Csere: LUKÁCS N. 11/3, Gavin 8/6, Pongó Máté 4, RÉVÉSZ Á. 13/3,  Rudner 3/3. Edző: Gasper Potocnik
SOPRON: Joseph 6, A. Jones 9, Valerio-Bodon, Barnett 8/3, Juwan Durham 7.  Csere: Sitku M. 2, Supola 2, SHINE 14/3, Molnár M. 6, Takács N.  3/3. Edző: Kosztasz Flevarakisz
Az eredmény alakulása. 4. perc: 6–2. 8. p.: 14–7. 14. p.: 31–18. 18. p.: 42–24. 24. p.: 62–37. 28. p.: 66–41. 34. p.: 74–48. 38. p.: 83–52
Gasper Potocnik:
– Nagyon jól játszottunk, nagy különbséggel győztük le a nagyon erős soproni csapatot. Csak két bajnoki meccsen vagyunk túl, sok van még hátra, nehéz összecsapások várnak ránk. Annak is nagyon örülünk, hogy a szurkolóink ismét mellettünk voltak, sokat tettek hozzá a sikerhez.
Kosztasz Flevarakisz: – Nagy energiával és kiválóan játszott a szolnoki csapat, irányította a mérkőzést. Mi viszont nagyon sok hibával és gyenge intenzitással kosárlabdáztunk, így nem lehet jó eredményt elérni. Ez a mérkőzés azt bizonyította, nagyon sok munka vár még ránk.

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY–KOMETA KAPOSVÁRI KK 79–84 (18–24, 22–22, 18–17, 21–21)
Szombathely, 2725
néző. V: Papp P., Goda, Jakab
SZOMBATHELY: Pot 4, Cowels 8/6, Barac 10, Kovács B. 2, KELLER Á. 15/3. Csere: PERL 19/6, Tiby 12/9, Brown 9/3, Sövegjártó, Verasztó. Edző: Milos Kovakov
KAPOSVÁR: PETERSEN 17/9, Puska 3/3, GRIFFIN 19/9, Gabric 8/6, HUGHES 11/9. Csere: Csorvási 6, KRNJAJSZKI 12, Bogdán, HENDLEIN 8/3, Paár. Edző: Ivan Rudez
Az eredmény alakulása. 4. perc: 2–10. 7. p.: 8–18. 13. p.: 26–29. 15. p.: 28–38. 20. p.: 40–46. 23. p.: 50–51. 27. p.: 54–58. 30. p.: 58–63. 34. p.: 64–72. 37. p.: 67–77. 39. p.: 71–79
Kiállítva: Gabric (19. p.)
Milos Konakov:
– Elnézést kérek a szurkolóinktól a teljesítményünk miatt. Nagyon puhán kezdtünk, amire nincs mentség. Továbbá a találkozó nagy részében nagyon bizonytalanul támadtuk a gyűrűt. A Kaposvár jobban dobott, jobban lepattanózott – ráadásul sok labdát adtunk el. Tanulunk a hibáinkból, és még csak az idény elején járunk, fogunk mi ennél jobban játszani.
Ivan Rudez: – Nagyon szép győzelmet arattunk, sikerült jó taktikát alkalmazni a mérkőzés nagy részében. Tegyük hozzá, a Falco rosszul reagált a zónára, ezúttal gyengén dobott, amit ki tudtunk használni.

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR–MVM-OSE LIONS 106–39 (28–16, 21–8, 35–8, 22–7)
Székesfehérvár, 1500
néző. V: Földházi, Tóth C., Balog Gy
FEHÉRVÁR: SOMOGYI Á. 9/3, Pongó Marcell 6/6, DE COSEY 13, FORD 16/6, PHILMORE 19/9. Csere: VOJVODA 21/9, Kemp 4, TAKÁCS MILÁN 8, Balsay 4, Takács Martin 4, Góbi M. Edző: Matthias Zollner
OROSZLÁNY: Illés 5/3, Dimitrijevics 8, Mucza 3/3, Dorogi 4, Werner. Csere: Ruják A. 2, Krestinin 11, Carev 2, Barnjak 1, Pápai,  Szabadfi 3. Edző: Simon Petrov
Az eredmény alakulása. 3. perc: 5–6. 5. p.: 10–6. 8. p.: 18–13. 12. p.: 32–16. 15. p.: 40–18. 18. p.: 45–20. 22. p.: 53–24. 25. p.: 64–28. 28. p.: 77–30. 32. p.: 90–32. 35. p.: 92–32. 38. p.: 97–36
Matthias Zollner:
– Ez volt az a mérkőzés, amelyikre úgy készültünk, hogy negyven percen át fókuszálunk a játékra. A Paks ellen ez csak tizenöt percig sikerült, ezért nem nyertük meg azt a mérkőzést. Ez adott egyfajta erőt, hogy még jobban játsszunk. Nagyszerű este volt, így kell tovább haladnunk, ugyanígy kell teljesítenünk, ha valóban csapat akarunk lenni.
Simon Petrov: – Olyan mérkőzést játszottunk, amelyen sokkal jobb csapattal találkoztunk. A házigazdáknak minden sikerült, nekünk pedig lényegében semmi. A szurkolóinktól elnézést kérünk, hogy ilyen játékkal rukkoltunk ki.

ATOMERŐMŰ SE–BUDAPESTI HONVÉD SE 75–71 (16–21, 18–17, 21–16, 20–17)
Paks, 1000
néző. V: Tőzsér, Györfy R., Szilágyi B.
PAKS: Frank 2, Edwin 6, D. Green 9/6, EILINGSFELD 18, ATKINSON 17. Csere: Gulyás M., Pajor 3/3, KOVÁCS I ÁKOS 20/6, Csizmadia. Edző: Csirke Ferenc
HONVÉD: SIMON K. 16/9, Tanoh Dez 3, Demeter A. 11/6, MIJOVIC 19/3, VÖLGYI M. 8. Csere: Peringer 6, Hajdu 5/3, Takács D., Kopácsi 3. Edző: Baksa Szabolcs
Csirke Ferenc:
– Elismerésem a csapatomnak a győzelemhez, de a Honvédnak is, hiszen végig nagyon jól játszott. Az első negyedben szerettük volna megmutatni, ki lesz a jobb csapat, ez sajnos nem sikerült. A fiúk a múlt héten bizonyították, hogy nem csak ennyit tudnak. Köszönjük a közönségnek, hogy mellettünk állt!
Baksa Szabolcs: – Ismét megmutattuk a karakterünket. Azt tettük ki a pályára, amit szeretnénk látni, sokáig nálunk volt az előny, a harmincötödik percig kontrolláltuk is a mérkőzést, a végjátékban viszont átbillent a mutató a paksiak javára.

EGIS KÖRMEND–ZALAKERÁMIA ZTE KK 93–92 (30–21, 23–22, 15–19, 18–24, 7–6) – hosszabbítás után
Körmend, 1950
néző. V: Győrffy P., Nagy V., Kovács N.
KÖRMEND: CHAMBERS 19/9, MITCHELL 14/9, Kiss M. 2, MOORE 17/6, CAKARUN 22. Csere: FERENCZ 3/3, Durázi 2, Omenaka 4, Parrish 8, Doktor 2, Balogh M., Takács K. Edző: Andonisz Konsztandinidesz
ZALAEGERSZEG: TRICE 17/9, O'Reilly 12/3, Polster, OSZTOJICS 12, M. SMITH 18/3. Csere: Csuti 2, Keller I. 7/3, Rakicsevics 12/6, Zsiros, Németh Á. 11, Simó 1. Edző: Sebastjan Krasovec
Az eredmény alakulása. 3. perc: 2–6. 7. p.: 18–16. 14. p.: 32–29. 16. p.: 37–39. 18. p.: 51–40. 23. p.: 53–50. 27. p.: 58–58. 34. p.: 72–64. 37. p.: 78–78. 43. p.: 89–89
Kipontozódott: Omenaka (29. p.)
Andonisz Konsztandinidesz:
– Nagyon fontos volt ez a győzelem, hiszen előtte két fontos találkozón is alulmaradtunk. A védekezésünkön tudtunk javítani, ez kellett ahhoz, hogy sikerrel vegyük az akadályt. Fiatal csapatunk van, a játékosok ugyan keményen dolgoznak, de még sok munka kell ahhoz, hogy kiegyensúlyozottabb legyen a teljesítményünk.
Sebastjan Krasovec: – Csak a találkozó egyes szakaszaiban játszottunk jól, a fontos pillanatokban bosszantó hibákat követtünk el, ezért nem sikerült meglepetést szereznünk. A csapat keményen harcolt, küzdött, de ennyire voltunk képesek. Sok büntetőt hibáztunk, volt esélyünk arra, hogy megnyerjük a találkozót, ám a szerencsével is hadilábon álltunk.

DEAC–HÜBNER-NYÍREGYHÁZA BS 89–59 (23–14, 24–16, 22–19, 20–10)
Debrecen, 850
néző. V: Benczur, Mészáros B., Sörlei
DEAC: Scott 8/6, Gumbs 8/3, DRENOVAC 23/3, Gáspár 6, TÓTH Á. 14. Csere: Taylor 7, Mócsán 5/3, Garamvölgyi 6/3, Polyák 6/6, Kenéz 6, Balázsi, Neuwirth. Edző: David Dedek
NYÍREGYHÁZA: Perry 11/3, Kiss B., Hillsmann 13/6, HENDERSON 14/6, J. Williams 12. Csere: Dolezaj 4, Mokánszki Máté 3/3, Kass 2, Bazsó, Fazekas Cs. Edző: Pethő Ákos
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–9. 8. p.: 15–12. 10. p.: 21–14. 14. p.: 29–16. 19. p.: 42–26. 22. p.: 54–33. 24. p.: 62–37. 28. p.: 64–45. 35. p.: 80–49
David Dedek:
– Mindenekelőtt szeretném megköszönni a szurkolóknak a biztatást, hatalmas szükségünk volt a támogatásukra az előző, rosszul sikerült forduló után. A mérkőzés elején nehezen találtuk meg a ritmust, a Nyíregyháza a feldobástól kezdve éreztette, győzelmi szándékkal érkezett Debrecenbe. Támadásról támadásra építettük fel az önbizalmunkat, és végre a pálya mindkét oldalán igazi csapatként működtünk, ennek eredménye a siker.
Pethő Ákos: – Jól kezdtünk, azonban korán faultgondokba keveredtünk, melyet követően nem tudtuk megfelelően rendezni sorainkat. A DEAC rendkívül agresszívan játszott, remekül védekezett, és a lepattanóharcban is jócskán felülmúlt bennünket. Sajnálom a történteket, hiszen úgy érzem, megfelelően felkészültünk.