A Szolnok harmadszor is legyőzte az Albát, és bejutott a férfi kosárlabda NB I fináléjába

FAZEKAS ZOLTÁNFAZEKAS ZOLTÁN
2024.05.06. 20:04
A fehér mezes Sztrahinja Jovanovics 17 pontot szerzett a szolnoki csapatban (Fotó: Földi Imre)
A Szolnok hazai pályán 99–86-ra legyőzte az Alba Fehérvárt a férfi kosárlabda NB I elődöntőjének hétfői játéknapján, 3–1-es összesítéssel megnyerte a párharcot, és bejutott a bajnoki döntőbe, ahol a címvédő Falco lesz az ellenfele. Sokáig szoros volt az elődöntő negyedik meccse, de a Szolnok végül bedarálta tartalékos ellenfelét.

SZÖVETSÉGI ÉLETMŰDÍJAT KAPOTT SZALAY FERENC korábbi elnök, Szolnok polgármestere, akinek a feldobás előtt egy nagy helyi kedvenc, az MKOSZ jelenlegi első embere, Báder Márton adta át az üvegplakettet. A szombati győzelmével 2–1-es előnybe kerülő, ezzel döntős meccslabdához jutó Olajbányász csarnoka teljesen megtelt, varázslatos hangulatban várta a publikum, hogy kedvenceik 13. alkalommal bejussanak a fináléba. A vendégeknek győzni kellett volna az életben maradáshoz, de nem növelte az Alba esélyeit, hogy Anthony Roberts megsérült, s ugyan elutazott Szolnokra, de nem öltözött át, így a vendégeknek az amerikai dobóhátvédet nélkülöznie kellett. S ha már a távol maradók: Révész Ádám ismét ott volt a pályán, Fehérváron ő hiányzott, igazoltan, aznap született meg a kislánya.

Csapatjátékban ugrásszerű javulásra volt szükségük a vendégeknek, akik eddig gólpasszok tekintetében jócskán lemaradtak riválisuk mögött (47–60), s akik bátran és jól kezdtek hétfőn. Tíznél érte utol a hazai csapat őket, James Eads második zsákolását követően, majd a szerb karmester, Sztrahinja Jovanovics büntetőivel fordított is az Olaj. Tiszavirágéletű volt az előny, jött a párharcban eddig 29 pontot átlagoló Vojvoda Dávid első triplája. Aztán 34-nél egyenlített megint a Szolnok, ekkor az exfehérvári Lukács Norbert hát mögötti passzát húzta a gyűrűbe Demajeo Wiggins. Harcolt az Alba, ahogyan csak tudott, de így is a hazaiak mehettek előnnyel – duplányival – a nagyszünetre.

A közönség és az ellenfelek cukkolására nagy figyelmet fordító és zsákolni készülő James Dickeyt blokkolta szenzációsan James Eads a publikum nagy örömére, de hiába jött lendületbe a Szolnok, a vendégek húztak el hét ponttal a 25. percben Siyani Chambers-triplákkal (62–67). Ezután azonban futott egy fergeteges 14–0-s etapot az Olaj, és a negyed végére kilenc ponttal a hazaiak vezettek.

Most már egyértelműen látszódtak a fáradtság jelei a vendégeken, de így is felzárkóztak egy pontra a 35. percben. Akkor a Szolnoknak volt egy gyengébb periódusa, amelyet Lukács triplája zárt le két perccel később – megint kilenc volt a hazai előny. A hajrára elkészült erejével az alapszakasz második helyezettje, és magabiztosan nyert a 29 gólpasszt jegyző, csapatként egyértelműen jobban teljesítő Szolnok, egyúttal 3–1-gyel bejutott a döntőbe (ahol a címvédő Falco várja, és az Olaj ismét pályahátrányban lesz), fennállása során 13. alkalommal.

A nyolcszoros magyar bajnok gárda 2021-ben játszott döntőt legutóbb, akkor 2–1-ről 3–2-re kikapott a Szombathelytől.

PONGÓ Máté, a Szolnok irányítója: – Kemény, igazi tétmeccs volt a negyedik csata. A Fehérvár jól játszott és a meccs java részében tapadt ránk. Szerencsére a záró negyedben sikerült leráznunk, s utána már kontrolláltuk a játékot. Szurkolóink jóvoltából nagyszerű hangulatban kosárlabdáztunk, és várjuk a döntőt.

James DICKEY, az Alba Fehérvár centere: – Nagyon kemény, fizikailag megterhelő mérkőzést vívtunk az erős keretű szolnoki együttessel. Sok volt az ütközés, a kemény párharc, amelyben a hazaiak bizonyultak jobbnak. Nem vagyok elkeseredve, büszke vagyok a csapatra.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I
ELŐDÖNTŐ, 4. MÉRKŐZÉS
NHSZ-SZOLNOKI OLAJBÁNYÁSZ–ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR 99–86 (22–22, 25–23, 29–22, 23–19)
Szolnok, 2100 néző. V: Benczur, Montgomery-Tóth C., Makrai
SZOLNOK: SZ. JOVANOVICS 17/6, EADS 15/3, LUKÁCS N. 18/6, D. Thomas 9/3, WIGGINS 17. Csere: Rudner 3/3, Pallai 3/3, Pongó Máté 8/6, Révész Á. 4, A. Durham 5, Sebők A., Kiss D. Edző: Oliver Vidin
FEHÉRVÁR: CHAMBERS 26/15, Kass, BARNETT 16/6, Philmore 4, DICKEY 23. Csere: Vojvoda 14/6, Balogh M., Kiss B., Takács Milán 3/3, Fazekas M. Edző: Alejandro Zubillaga
Az eredmény alakulása: 4. perc: 6–9. 8. p.: 14–16. 14. p.: 29–34. 18. p.: 41–41. 24. p.: 52–60. 28. p.: 69–67. 33. p.: 78–75. 37. p.: 88–81. 39. p.: 96–83
Az egyik fél harmadik győzelméig tartó párharc végeredménye: 3–1 a Szolnok javára
Oliver Vidin: – Jár az elismerés a csapatnak, mert szó szerint kiharcolta a döntőbe jutást, ami nagy dolog. Fontos volt, hogy a fehérváriak labdával ügyes játékosait kontroll alatt tudtuk tartani. Több kiváló teljesítmény is volt nálunk, de valójában mindenki nagyon odatette magát, a csapat diadala a siker. A tündérmese folytatódik, álmodhatunk tovább, szombaton már kezdjük is a finálét.
Alejandro Zubillaga: – Háromszor is legyőzött bennünket a szolnoki csapat, így megérdemelten jutott a döntőbe. Nekünk is ez volt a célunk, sajnos nem sikerült, de a fiúk mindent megtettek érte. Fizikailag erős gárda az Olajé, amelynek talán a legbővebb a rotációja a mezőnyben. Nincs más hátra, meg kell szereznünk a bronzérmet.
Tudósított: VARGA CSABA

AZ 5. HELYÉRT, 1. MÉRKŐZÉS
NKA UNIVERSITAS PÉCS–BUDAPESTI HONVÉD 81–76 (20–20, 16–15, 22–20, 23–21)
Pécs, 500 néző. V: Győrffy, Frányó, Kapusi
PÉCS: Kovács P. 3/3, Scherer 3/3, NIKOLICS 17/6, Manjgafic 8/3, DURMO 12/3. Csere: WALKER 19/3, Kerpel-Fronius 5, S. HENRY 10, Bor 4. Edző: Csirke Ferenc
HONVÉD: DJOKOVICS 13/6, WESSAN 8/6, Hajdu, Bazsó 2, J. Henry 7. Csere: BROWN 22/6, Reizinger 2, Simon K. 8, FILIPOVICS 12, Kopácsi, Peringer 2. Edző: Zlatko Jovanovics
Az eredmény alakulása. 3. perc: 3–5. 8. p.: 18–14. 12. p.: 20–20. 15. p.: 24–25. 18. p.: 31–31. 21. p.: 38–35. 24. p.: 46–38. 27. p.: 52–48. 32. p.: 66–60. 37. p.: 71–67
Kipontozódott: J. Henry (36. p.)
Az egyik fél második győzelméig tartó párharc állása: 1–0 a Pécs javára
Csirke Ferenc: – Mindkét együttes nagyon motiváltan kosárlabdázott, a végjáték is rendkívül szorosan alakult. Az állás egy nulla a javunkra, csütörtökön szeretnénk lezárni a párharcot.
Zlatko Jovanovics: – Nagyon kiélezett mérkőzés volt. Nekünk talán fizikailag kellett volna többet „beletennünk”. A Pécs nem érdemtelenül szerezte meg a győzelmet.
Tudósított: PUCZ PÉTER