Fontos döntéseket hozott tegnapi ülésén a szövetség elnöksége. Kiss István, az MKSZ első embere a Nemzeti Sportnak elmondta, hogy a sportág vezérkara megtárgyalta és jóváhagyta a következő évad bajnoki lebonyolítási rendjét. A nőknél marad a legutóbbi szisztéma (az alapszakaszt követő rájátszásban az 1-4., az 5-8. és a 9-12. helyért körmérkőzéseket vívnak a csapatok), míg a férfiklubok ismét új rendszert próbálnak ki.
A nemzetközi klasszisok közé tartozó Pásztor Istvánnak (15) tetszik a bajnokság új rájátszásos rendszere
A nemzetközi klasszisok közé tartozó Pásztor Istvánnak (15) tetszik a bajnokság új rájátszásos rendszere
A férficsapatok az alapszakaszban a hagyományoknak megfelelően két kört játszanak. Ezután kettéválik a mezőny. A 9-12. helyért ugyanúgy körmérkőzéseken küzdenek a bónuszpontokkal (4, 3, 2, 1) induló együttesek, mint a jelenleg folyó bajnokságban (a játéknapok: 2006. április 19., 23., 30., május 7., 14., 21.).
A gyökeres változás az 1-8. helyért rendezendő küzdelmekben következik. Ezeket a csatározásokat három szakaszban rendezik meg. A negyeddöntőben és az elődöntőben két, a helyosztókon három győzelemig tartanak a párharcok.
A módosításról Kiss István MKSZ-elnök elmondta: "Reményeink szerint a hosszas egyeztetések után megszülető változtatás jól szolgálja a magyar kézilabda fejlődését, és a sportág még vonzóbb lesz a szurkolóknak, hiszen végső soron az ő érdekükben, az ő jobb szórakozásukért történik minden."
A szövetség szakmai igazgatója, Hajdu János nagy várakozással, de nem teljesen derűlátóan néz az új rájátszási rend elé. "Szögezzük le a legfontosabbat, a módosítást a liga, vagyis a csapatok érdek-képviseleti szervezete javaslatára fogadta el az MKSZ-elnökség - mondta Hajdu János. - Magyarán, maguk az érdekeltek, a bajnokságban egymással küzdő csapatok akarták így. Ôk úgy vélik, ez a rendszer szolgálja a legjobban a felkészülésüket, ez teszi még érdekesebbé a közönségnek a küzdelmeket. Ha őszinte akarok lenni, akkor azt kell mondanom, kissé szkeptikus, vagyis kételkedő vagyok ebben a kérdésben. Azt elfogadom és támogatom, hogy a klubok keresik a lehető legjobb bajnoki rendszert, de jó lenne, ha végre megtalálnák. Hirtelenjében meg sem tudom számolni, hány variációt próbáltak már ki az utóbbi években, s mindig azt mondták, lehetne még jobb. Ha a jelenlegi beválik, vagyis megfelel a kluboknak, a szakmai közvélemény várakozásának és a szurkolók igényeinek, akkor a felsoroltakkal együtt magam is roppant boldog leszek. Az éremcsaták biztosan izgalmasak és magas színvonalúak lesznek, de nem tudom, milyen mérkőzésket várhatunk az elődöntőben, nem is beszélve a negyeddöntő egy-egy találkozójáról. Az alapszakasz után első és nyolcadik, aztán a második és a hetedik, valamint a harmadik és a hatodik helyezett párharcában aligha várható túl nagy meglepetés. Legfeljebb a negyedik és az ötödik helyezettek küzdenek életre-halálra az elődöntőbe jutásért, amelyben valószínűleg az alapszakaszban élen végző gárdát kellene legyőznie a továbbjutónak."
Az új lebonyolítási rend érintheti a válogatott munkáját, ezért megkérdeztük róla Skaliczki László szövetségi kapitány véleményét. "A keret szempontjából két arca van az új rendszernek - mondta a mester. - Hasznos lehet, ha jót tesz a honi kézilabdának, növeli a mérkőzések színvonalát és a sportág népszerűségét, valamint megfelel a szponzorok, a tévétársaságok és a szurkolók igényeinek. A kiélezett, nagy tétre menő, izgalmas összecsapások mindenkinek vonzóak, s azokban új csillagok tűnhetnek fel. Ugyanakkor számolni kell azzal, hogy az évad második felében már eddig sok mérkőzést kellett játszaniuk a válogatottba meghívottaknak, és itt a juniorokra is gondolok. A legjobbak terhelése igen nagy a klubjukban, és idő hiányában nem tudnak regenerálódni az évad végi válogatott feladatokra. Márpedig a világversenyek selejtezőinek befejezése - miként az idén is - júniusra esik. A várahatóan ötmeccses bajnoki döntő, a Magyar Kupa-finálé után legalább két hét kellene a válogatott játékosoknak, hogy összeszedjék magukat, illetve újra feltöltődjenek. Ráadásul a sérülések veszélyéről sem szabad megfeledkezni, ha a fokozott terhelésről beszélünk. Változna a helyzet, ha a válogatott előkelőbb helyet vívna ki magának a világversenyeken, mert akkor nem kellene selejtezőkre készülnie, és a legjobbak vállát kevesebb teher nyomná. Ezen fáradozunk, s jó lenne, ha a következő évadban már így lenne."
A válogatott csapatkapitánya, a Fotex KCV klasszis balszélsője, Pásztor István lelkesen fogadta a hírt a változásról. "Nekem nagyon tetszik ez az új rendszerű rájátszás - mondta Pásztor István. - Több izgalmas mérkőzés vár a szurkolókra és ránk, sokkal érdekesebb lesz a bajnokság végjátéka. Mivel a döntőben három győzelem kell a végső sikerhez, egészen biztos, hogy a jobbik gárda állhat a győzelmi dobogó tetejére."
A tegnapi MKSZ-elnökségi ülésen - a csapatok terheit csökkentendő - a vezérkar eldöntötte: az eddiginek csak a felét kell fizetniük a csapatoknak a nevezésért és a játékengedélyekért. A szövetség kasszájából emiatt kieső mintegy 25 millió forintot az MKSZ a szponzoraival szeretné pótoltatni. Tárgyalt az elnökség a legutóbbi közgyűlésről, az utánpótlás-fejlesztési programról és az augusztusi férfi junior-vb-ről. Bejelentették, hogy a decemberi, szentpétervári női vb-re a Herczeg, Südi bírókettőst jelölte a nemzetközi szövetség. A hazai rendezésű férfi junior vb-n a Dobrovits, Tájok kettős működik közre. ---- A ---- A