Fejet hajtott az Eb-bronzérmes

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.11.12. 22:51
Címkék
"Látványos, jó mérkőzésen nyertünk. Csapatom pontosan betartotta az utasításaimat, és a taktikai fegyelem meghozta a gyümölcsét."
Franciaország–Magyarország 27–31 (14–14)
Lorient, 3000 néző

Bohus Bea (fehérben) a Dunaferrben és a válogatottban egyaránt kulcsjátékos (Fotó: Árvai Károly)
Bohus Bea (fehérben) a Dunaferrben és a válogatottban egyaránt kulcsjátékos (Fotó: Árvai Károly)
Bohus Bea (fehérben) a Dunaferrben és a válogatottban egyaránt kulcsjátékos (Fotó: Árvai Károly)
FRANCIAORSZÁG: Nicolas – Vogein 3, Lejeune 4, Delerce, 3 Jacques-Szabó 5, MYARO 6 (3), Rolland 4. Cs: Dudziak (kapus), Herbrecht, CANO 2, Wendling, Korfanty, Moreau, Tervel. Szövetségi kapitány: Olivier Krumbholz
MAGYARORSZÁG: Sugár – Lovász 1, RADULOVICS 6 (2), Bohus 1, Ferling 1, FARKAS Á. 10 (2), Kirsner 3. Cs: Pálinger (kapus), SITI E. 4, Kulcsár 4, Tóth T. 1, Pigniczki. Szövetségi kapitány: Mocsai Lajos
Az eredmény alakulása. 10. p.: 7–5. 20. p.: 11–12. 27. p.: 12–14. 45. p.: 16–22. 58. p.: 25–30
Kiállítások: 2, ill. 10 perc
Hétméteresek: 4/3, ill. 4/4


A női világbajnokságra (Horvátország, december 2–14.) készülő magyar válogatott a múlt heti norvégiai túrája után ezen a héten Franciaországban gyakorol. Hétfőn – a 17 órás utazástól halálosan fáradtan – Brestben kikapott 26–21-re Olivier Krumbholz szövetségi kapitány Eb-bronzérmes tanítványaitól, akik között továbbra is klucsjátékos a metzi Jacques-Szabó Melinda, a magyar válogatott egykori átlövője. Mocsai Lajos mester olimpiai ezüstérmes csapata kedden pihenhetett, ami azt jelentette, hogy Brestből átköltözött Lorient-be, ahol délután már intenzív edzést vezényelt a kapitány. Szerdán pedig ebben a városban találkozott másodszor a két együttes. Pénteken négycsapatos (francia, orosz, angolai, magyar) tonna kezdődik Párizsban.
A franciák örülnek és büszkék is arra, hogy immár évek óta együtt készül a világversenyek előtt a keretük a magyarral. A hazaiak vezetői megerősítették, hogy immár hagyományosnak, kiemelkedően jónak és roppant hasznosnak minősítik az együttműködést a két ország szövetségei és női válogatottai között. Ennek a kapcsolatnak az ápolásán és továbbfejlesztésén több francia és magyar sportdiplomata, edző és játékos évek óta fáradozik.
"Mindkét csapatot megdöbbentette, és némileg ki is zökkentette a megszokott életritmusából, hogy kedden este súlyos kár érte a francia keret két tagját – sajnálkozott Mocsai Lajos. – A közös szállodánk földszintjén lakó Nordjialem Myaro és Leila Lejeune szobájának biztonsági ablakát kifeszítették a betörők, és a két játékos minden holmiját magukkal vitték. A franciák vezetőitől tudom, hogy csak az a ruhája maradt meg a két lánynak, ami éppen rajta volt. Persze a sportszereléseik is eltűntek. Szerencsére az útleveleik nem voltak a szobában, de hordozható számítógépeiket és más értékes elektronikai eszközeiket is ellopták.”
Az esetet vizsgálják a rendőrök, ugyanakkor a játékosoknak – mind a franciáknak, mind a magyaroknak – szerdán már az esti tesztmérkőzésükkel kellett foglalkozniuk. (Ezen a napon Radulovics Bojana is a megszokott holmijaiban gyakorolhatott, illetve ezekben léphetett pályára, mert megkerült az Oslo–Frankfurt–Párizs repülőúton még vasárnap elkallódott csomagja, amelyet a légitársaság a csapat után szállíttatott.) Segítette a kikapcsolodást, hogy legjobbjaink délelőtt kirándultak a kikötőbe, körülnéztek a mindig és mindenütt izgalmas élményt kínáló halpiacon, majd a város történelmi nevezetességeihez látogattak.
Súlyos sérüléssel egyik szövetségi kapitány csapatának tagjai sem bajlódtak, de Mocsai annyit megjegyzett, hogy a frankfurti átlövő, Szrnka Hortenzia alkarja fáj egy kicsit, ám ez aligha akadályozza a játékát a további felkészülési összecsapásokon. A szerdai taktikai értekezleten a mester megbeszélte a keret tagjaival, hogy továbbra is feszített ütemben kell dolgozniuk a végleges vb-csapat kialakításán. Ezért a franciák elleni visszavágón már nem csak egy-egy csapatrész összecsiszolása volt fontos, hanem Bohuséknak négy-öt átfogó csapatfeladatot kellett megoldaniuk, illteve gyakorolniuk. Nem nevezte a kapitány Sirinát és Kindlt. Sugár védett az első félidőben, Pálinger pedig a másodikban, mert az volt a cél, hogy kipróbálják, miként veszi fel a csata ritmusát, hangulatát, ha csereként kell beállnia (a Dunaferrben szinte minden rangadón végig ő áll a kapuban).
A francia csapatról Mocsai Lajos és segítője, Marczinka Zoltán elmondta, hogy az egyik nagy erénye az atlétikus képzettsége, kirobbanó erőnléte.
"Mivel nagyon magas szinten képzett játékosokról van szó, nem csoda, hogy nem keverik össze a férfiasan határozott, erőszakos játékot a durvasággal – mondta Mocsai. – Harciasan küzdenek, de nem verekszenek, kerülik a sérülést okozó gorombaságot.”
A magyarok ezen harcmodor ellen védekezésben két fegyvert próbáltak ki: az úgynevezett hatos zónát, valamint a 3–2–1-es nyitott, sok mozgásos formációt. Az utóbbit annak ellenére is egyre több női együttes alkalmazza, hogy rettentően sok mozgással, szüntelen lábmunkával jár, ezért kifogástalan erőnlétet, valamint kitartó összpontosítást követel. Igaz, a játékosaitól sokat – mindig a maximumot – követelő Mocsai csapatában aligha lehet gond az erőnléttel és a koncentrációval.
A magyar együttes az első félidő közepén átvette az irányítást, és ettől kezdve nagyon fegyelmezetten, okosan kézilabdázott. Farkas és Radulovics világklasszishoz méltóan játszott.

Mestermérleg
Mocsai Lajos:
– Látványos, jó mérkőzésen nyertünk. Csapatom pontosan betartotta az utasításaimat, és a taktikai fegyelem meghozta a gyümölcsét.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik