Éremesélyes magyarok

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.08.03. 22:50
Címkék
A tizenharmadik balszerencsés volt, pontosabban, egy hajszálon múlott& A győri női junior-világbajnokság döntőjében, 2001 augusztusában 2927-re nyert Oroszország Kovács Péter edző együttese ellen.
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Dömsödön ideális körülmények között zárta a vb-felkészülést Kovács László kerete (Fotó: Árvai Károly)
Abból a keretből csak Petróczi Viktória kapus, Kári Horváth Renáta és Bulath Anita szerepel Kovács László mester csapatában Macedóniában a hétfőtől augusztus 17-ig tartó, 20 válogatottat felvonultató versenyen. A két évvel ezelőtti ezüstcsapat tagjai közül Görbicz Anita, Mehlmann Ibolya, Nagy Ivett, a német Bundesligába szegődő Szrnka Hortenzia, Tóth Mária és Vérten Orsolya ma már Mocsai Lajos szövetségi kapitány vb-re készülő keretében edz, illetve jó esélye van a legjobbak közé kerülésre.
A tizennegyedik korosztályos vb-re is Kovács Péter – és segítője, Feketéné Kovács Éva – vezetésével készült a keret júliusig, amikor az ifjúsági női válogatott addigi edzője, Kovács László került a juniorok élére.
"Azt is mondhatnám, hogy úgy kerültem ide, mint Pilátus a krédóba – mondta Kovács László. – Ugyanakkor nem voltak ismeretlenek a lányok, hiszen valamennyi utánpótláskeret munkáját felügyelem, és Kovács Péterrel is remek volt a munkakapcsolatom. Ráadásul számítani is lehetett arra, hogy ő – miután a szövetség szakmai igazgatói tisztségéről lemondott – klubedzőként folytatja, s ebben az esetben a juniorok élén sem marad sokáig. A keret átvételének időszakában is nagyszerű volt az együttműködésünk, június végén, július elején a mátraházi alapozást még közösen vezényeltük. Vagyis zökkenő nélkül átvettem tőle a csapatot, amely szorgalmasan, fegyelmezetten gyakorolt a vébére.”
Mátraháza után Tatabányán, azt követően a klubjaikban, majd Tatán (itt a Cornexi, a Vasas és az Esztergom ellen tesztmérkőzést játszottak), a felkészülés utolsó hetében pedig Dömsödön edzettek a juniorválogatott tagjai, akik a vb-felkészülés bejezéseként a Szentendre férfi ifjúsági együttesével mérkőztek.

A keret
Kapusok: Petróczi Viktória, Herr Orsolya (Gyôr). Mezônyjátékosok: Mörtel Renáta, Bódi Bernadett (Gyôr), Jenôfi Katalin, Kári Horváth Renáta (PEAC), Orosz Edina, Kamper Olivia, Blaskovits Adrienn (Vasas), Bulath Anita, Vincze Melinda (Dunaferr), Szabó Valéria (Hódmezôvásárhely), Szűcs Gabriella, Sütô Marianna, Juhász Gabriella (DVSC), Simon Orsolya (Esztergom)

A csoportok és a program
A-cs. (Gevgelija): Horvátország, Svédország, Portugália, Japán, Uruguay
B-cs. (Ohrid): Norvégia, Csehország, Macedónia, Kína, Kongó
C-cs. (Ohrid): Oroszország, Dánia, Dél-Korea, Szerbia-Montenegró, Brazília
D-cs. (Szkopje): MAGYARORSZÁG–Lengyelország (VIII. 5., 19 óra), –Németország (VIII. 6., 19.30 óra), –Algéria (VIII. 8., 20 óra), –Románia (VIII. 9., 19.30 óra).
Középdöntô (Ohrid): augusztus 11–13. A 13–20. helyért (Szkopje, Gevgelija): augusztus 11–13.
Elôdöntô (Ohrid): augusztus 15. (18. 30 és 21 óra). Az 5–10. helyért: augusztus 15. A 11–20. helyért: augusztus 16.
A 3. helyért (Ohrid): augusztus 17. (18.30 óra)
Döntô (Ohrid): augusztus 17. (21 óra)

Visszapillantó
Világbajnokok. 1977: Jugoszlávia …6. MAGYARORSZÁG. 1979: Szovjetunió …4. MAGYARORSZÁG. 1981: Szovjetunió. 1983: Szovjetunió. 1985: Szovjetunió. 1987: Szovjetunió. 1989: Jugoszlávia. 1991: Szovjetunió. 1993: Oroszország. 1995: Románia. 1997: Dánia …10. MAGYARORSZÁG. 1999: Románia …4. MAGYARORSZÁG. 2001 (Gyôr): 1. Oroszország, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Németország, 4. Spanyolország, 5. Románia, 6. Norvégia, 7. Dánia, 8. Svédország, 9. Dél-Korea, 10. Horvátország, 11. Törökország, 12. Jugoszlávia
Junior Eb, 2002: 1. Oroszország, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Spanyolország
"Az elképzeléseimnek csupán egy részét tudtam megvalósítani a kerettel – folytatta Kovács László –, mégpedig a viszonylag rövid közös munka miatt. Játékosaink sok tekintetben felkészültek, de egy részük azt hiszi, elegendő, ha csak a labdával játszik, anélkül nem kell mozognia. Ez nagy tévedés, és lehet, hogy néhányan továbbra is adósok maradnak a labda nélküli játékkal. A csapatban sok a kiemelkedően tehetséges kézilabdázó, akik közül Macedóniában remélhetőleg vezéregyéniség lesz a felnőttkeret ajtaján is dörömbölő, debreceni Szűcs Gabriella, a győri klubjában egyre gyakrabban kulcsszerepet kapó Mörtel Renáta, valamint a Dunaferrben már nemzetközi mérkőzéseken is csillogó Bulath Anita. Leteheti névjegyét a győri Bódi Bernadett, akiben nagyon bízom.”
A világbajnokságon a D-csoportban a magyarok legveszélyesebb vetélytársai a románok, a németek és a lengyelek lehetnek, míg – az utolsó pillanatban Angola helyére kerülő – Algériától aligha kell tartaniuk.
"Kuvaitban a tévében láttam egyszer-kétszer muzulmán nőket kézilabdázni fátyolban és mackómelegítőben, de a játékuk nem tett rám mély benyomást – mondta Kovács László. – Észak-Afrikában talán valamivel megengedőbbek a vallási szabályok, de nagy meglepetést nem okozhatnak az algériaiak. A románokkal még akkor találkoztunk, amikor ez a keretük ifjúsági csapatként szerepelt, és abból az együttesből négy lány Macedóniában is ott lesz. A lengyelektől a tavasszal a csehországi Jicinben egy nemzetközi tornán kikaptunk, s ez figyelmeztető jel volt. A németek új együtteséről nincs hírünk, az ország magas színvonalú kézilabda-kultúrája viszont közismert. Az águnkon szerepelnek a félelmetes csapattal érkező és ugyanilyen eredménylistával büszkélkedő oroszok, akiket néhány hónapja három mérkőzésre vendégül láttunk, és mindanynyiszor győztünk. Dánia csapata biztosan nagyon erős, és a szerbektől is okkal tarthatnak az ellenfelek. A középdöntőbe három-három csapat jut csoportonként, és az AB-, valamint a CD-ágra az egymás elleni eredményeket magukkal viszik a csapatok.”
Az éremesélyesnek tekinthető magyar válogatottnak illene négy ponttal érkeznie a középdöntőbe, ahol a további három mérkőzésen annyi pontot kellene gyűjtenie, hogy bekerüljön az augusztus 15-én megrendezendő elődöntőbe. A finálét augusztus 17-én játsszák.
A világbajnokság honlapja:
www. handball.on.net.mk
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik