Az olimpiai kvóta a cél

SIMON JÓZSEFSIMON JÓZSEF
Vágólapra másolva!
2003.06.22. 21:30
Címkék
Zágrábban vasárnap elkészítették a 24 csapatot felvonultató 16. női világbajnokság (Horvátország, december 1. és 14. között) csoportbeosztását.
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
Mocsai Lajos szövetségi kapitány továbbra is bízik az olyan rutinos klasszisokban, mint a Dániába szerzôdô Farkas Ágnes (fotó: Meggyesi Bálint)
A csoportokból három-három együttes jut a középdöntőbe, amelynek a kétszer hatcsapatos csoportjaiba (AB- és CD-ág) az egymás elleni eredményeiket magukkal viszik a válogatottak. A vb-n az első öt helyezett szerez kvótát a jövő évi athéni olimpiára. Az Eb-ötödik Magyarország akkor indulhat az ötkarikás játékokon, ha az öt között végez, vagy ha bekerül az ötbe a tavalyi Eb legjobb négy együttese (Dánia, Norvégia, Franciaország, Oroszország).
A magyar együttes csoportjáról és ágáról, valamint esélyeiről a sportág honi vezetőit és a válogatott néhány kulcsjátékosát kérdeztük.
Benedek András, az MKSZ elnöke szerint a világbajnokságon nincsenek könynyű ellenfelek, de Fortuna ezúttal különösen erős vetélytársakat állított a magyarok útjába. "Ráadásul az águnkon jött össze a női mezőny krémje – mondta –, hiszen a norvégokkal és a románokkal biztosan gyilkos mérkőzésekre számíthatunk a középdöntőben. A csoportunkból tovább kell jutnunk, csak az a nagy kérdés, hányadik helyen, vagyis milyen eredményeket viszünk magukkal. A dánok erényeit talán nem is szükséges sorolnom. A szlovénokat és a németeket ezúttal sem szabad lebecsülni, Kína pedig sötét ló, akárcsak Elefántcsontpart, ám az utóbbi kettőtől talán nem kell nagyon tartanunk. Jobban aggódom amiatt, hogy válogatott csillagaink elhagyják magyar klubjaikat és sorra külföldre szerződnek. Ez a tendencia nem egészséges, és nem lesz szerencsés az arány a keretben a hazai és az idegenben kézilabdázók között. A kulcsemberek távolléte bizonyos mértékig befolyásolhatja a keret felkészülését, hiszen a kapitány ritkábban látja őket, mint az itthon szereplőket. Farkas Ágnes, Németh Helga, Siti Eszter és Szrnka Hortenzia távozása különösen érzékenyen érintheti a csapatot, ugyanakkor hasznos hozadéka is lehet a kerettagok légióskodásának, hiszen a magas színvonalú dán és német bajnokságból jó erőben, kirobbanó sportformában térhetnek haza a Mocsai-csapat gyakorlásaira, tesztmérkőzéseire, és új klubjukban tovább gyarapodó rutinjukat érvényesíthetik a világbajnokságon, majd pedig az olimpián.”
Mocsai Lajos szövetségi kapitány nem volt elragadtatva a sorsolástól, és kijelentette, a magyarok erős csoportba és a nehéz ágra kerültek. "A csoportunkban szereplő Európa-bajnok Dánia már biztos olimpiai résztvevő – vélekedett –, de ezzel aligha elégszik meg, és 1997 után újra világbajnoki aranyat akar szerezni. A felkészülés feltételei továbbra is kimagaslóan jók, vagyis minden körülmény arra utal, hogy reálisan tervezi a kiemelkedő sikert. A német együttesbe biztosan visszatérnek a sérülés miatt korábban hiányzó klasszisok, és velük ismét szenzációs, ütőképes lehet a csapat. Kína legjobbjairól vékonyan csordogálnak az információk, magam is csak annyit tudok róluk, hogy húsz különlegesen képzett játékosból áll a bő keretük, és a kiválasztottak többsége százkilencven centinél magasabb. Szlovéniában a Bajnokok Ligája-győztes Krim Ljubljanára építik a válogatottat, amelynek kulcsjátékosa a világhírű Derepasko lehet. Az afrikai kézilabda viharos fejlődését látva, Elefántcsontpart együtteséről sem szabad megfeledkezni, de a csoportunkban a háromba kerülésért és az azon belüli minél jobb helyezésért alighanem az európai válogatottak vívnak hatalmas csatát. Sorsdöntő lehet, a világbajnokság végeredményének kialakulását is befolyásolhatja, hogy hány pontot viszünk magunkkal a középdöntőbe, ahol várhatóan Norvégia, Románia és Ukrajna lehet az ellenfelünk. A végső célunk az ötbe kerülés, pontosabban az olimpiai kvóta. Csakhogy ugyanezzel a céllal érkeznek nagy vetélytársaink is.”

Dánia a D-csoport tagjainak nagy mumusa

A válogatott javában nyaraló kitűnôségei közül hárman mondták el röviden a véleményüket a zágrábi vb-sorsolásról.

Farkas Ágnes: – A csoportunkat nem tartom túl veszélyesnek, a továbbjutás kiharcolása nem lehet probléma. Ugyanakkor elismerem, az elsô hely megszerzése nagyon nehéz lesz. Ehhez meg kellene vernünk Dániát. Persze erre is képesek lehetünk, és ez is lesz a célunk, hiszen a csoportban szerezhetô pontok nagyon fontosak lehetnek a továbbiakban. Még jó is lehet, hogy a dánokon túl leszünk a csoportban, és velük már legfeljebb a helyosztókon akadhatunk össze. A többi csapattól a csoportban talán nem érdemes túlságosan tartanunk – mondta a legutóbbi Eb gólkirálynôje, aki szombaton a Herz-FTC-bôl a dán Aalborgba szerzôdött.

Sugár Tímea: – Nehéz, de elviselhetô a csoportunk. Nem jártunk volna sokkal jobban akkor sem, ha a másik ágra kerülünk, mert ott a világbajnok oroszok vagy az Európa-bajnoki bronzérmes franciák, netán a házigazda horvátok kerülhettek volna a csoportunkba. Nem kell aggódni, továbbra is jó csapatunk lesz, s megoldjuk a ránk váró feladatokat – bizakodott a Herz-FTC friss tanári diplomás kapusa, aki gyorsan gyógyul térdműtétje után, és július közepén szeretné együtt kezdeni az alapozást klubtársaival.

Bohus Bea: – Nem látszik könnyűnek sem a csoportunk, sem az águnk. Szerintem azonban nem okozhat nagy gondot a továbbjutás, mégpedig talán az elsô helyrôl, rosszabb esetben a másodikról. Az águnkon is remek csapatok szerepelnek, de hát ez világbajnokság lesz! Remélem, horvátországi, majd az athéni szereplésünkkel újra sok örömet szerezhetünk a magyar sportbarátoknak – mondta a bajnok Dunaferr SE klasszis beállósa és csapatkapitánya, aki jól megérdemelt tengeri nyaralása elôkészületei közben értesült a vb-sorsolásról.
A szövetségi kapitány a kerettagok külföldi kirajzásáról is elmondta nem túl rózsás véleményét. "Némi aggodalommal figyelem, hogy a jövőben szinte a fél válogatott külföldi egyesületben fog kézilabdázni, és nem is tudom, hogy itthon vagy inkább Dániában kell-e tartanom az edzéseket – mondta Mocsai Lajos, akinek enyhe keserűség érződött a hangján. – A dán igazolási hullámtól függetlenül, a hazai klubokkal együttműködve mindent meg kell tennünk a keret lehető legeredményesebb világbajnoki felkészüléséért. Csak így tudjuk ellensúlyozni a külföldre igazolók okozta nehézségeinket. A világbajnokság előtti ötven-ötvenöt edzésnapon hatalmas feladatok várnak a játékosokra, akik azonban – és ebben biztos vagyok – cseppet sem félnek a kihívásoktól. Sydney óta a keret kétharmada folyamatosan kicserélődött, de nincs kétségem, hogy a keret új, tehetséges kézilabdázóinak, valamint a rutinos kitűnőségeknek az edzőtáborokban és tétmérkőzéseken továbbra is helyén lesz a szívük és az eszük. A közös cél, Athén pedig mindennél erősebben motivál valamennyiünket.”

Női világbajnokság, 2003
A-csoport: Franciaország, Szerbia-Montenegró, Horvátország, Spanyolország, Brazília, Ausztrália
B-csoport: Oroszország, Csehország, Ausztria, Dél-Korea, Angola, Uruguay
C-csoport: Norvégia, Románia, Ukrajna, Argentína, Kazahsztán, Tunézia
D-csoport: Dánia, MAGYARORSZÁG, Németország, Kína, Elefántcsontpart, Szlovénia
(December elsején csak az ünnepélyes megnyitót tartják. A csoportküzdelmek másodikán kezdődnek – a vb hivatalos honlapja szerint – Splitben, Károlyvárosban, Csáktornyán és Kaproncán. A középdöntő csoportmérkőzéseit Fiumében és Zágrábban, a helyosztókat a fővárosban rendezik meg.)

Az utóbbi női világversenyek élcsoportjai
Európa-bajnokság, 2002 (Dánia): 1. Dánia, 2. Norvégia, 3. Franciaország, 4. Oroszország, 5. MAGYARORSZÁG, 6. Jugoszlávia
Világbajnokság, 2001 (Olaszország): 1. Oroszország, 2. Norvégia, 3. Jugoszlávia, 4. Dánia, 5. Franciaország, 6. MAGYARORSZÁG
Olimpia, 2000 (Sydney): 1. Dánia, 2. MAGYARORSZÁG, 3. Norvégia, 4. Dél-Korea, 5. Ausztria, 6. Franciaország
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik