„Hideg fej, jövőkép, munka és koncentráció” – olvasható Jármy Vince mottója a Nemzetközi Lovasszövetség honlapján. Nem véletlenül: az említett tényezők mindegyike közrejátszott abban, hogy a 24 éves díjugrató a szakág nagyszínpadán is megmutathassa tudását. A világkupadöntőre nem mindennap jut ki magyar lovas, a Közép-kelet-európai ligában mindössze három kvótát osztanak ki, ezért is nagy fegyvertény, hogy Jármy megszerezte az egyiket, így ott lehet Bázelben április elején.
Persze szó sincs hirtelen jött sikerről vagy váratlan szintlépésről, éppen ellenkezőleg: a fiatal reménységek között már több mint egy évtizede letette a névjegyét, majd fokozatosan egyre rangosabb versenyeken indult, mire megérkezett a felnőttmezőnybe. A lehetőség adva volt, elvégre lovascsaládban nevelkedett: édesanyja lovasedző, édesapja állatorvos, ráadásul mindketten versenyeztek is amatőr szinten.
Született: 2000. november 28., Budapest ![]() |
„Mindig éreztem a támogatásukat, de nem volt semmilyen kényszer vagy elvárás. Egyébként sem kellett noszogatni, viszonylag korán egyértelművé vált, hogy a versenysport érdekel – mondta a kezdetekről Jármy Vince. – Tehetséges lovasként, megfelelő anyagi és szakmai háttérrel is hosszú, rögös út vezet a világelitbe, és bár még nem tartozom oda, a sikerekből folyamatosan tudok építkezni. Amikor a korosztályos Európa-bajnokságokon jó eredményeket értem el, már láttam a jövőmet díjugratóként, az csak hab volt a tortán, hogy ifjúsági olimpián is szerepelhettem.”
Nem is akárhogyan: 2018-ban az európai válogatott tagjaként ezüstérmet szerzett. Buenos Airesben sorsolt lóval indultak a díjugratók, de ez kivételes alkalom volt – Jármy Vince szerint a siker egyik záloga éppen a két versenyző, az ember és a ló tökéletes összhangja, amelyet évekbe telik kialakítani. A Magyar Lovassport-szövetség ezt elősegítendő vásárolt olyan lovakat, amelyek hosszú távon válogatott sportolóink rendelkezésére állnak.
„Carbon Girl Z nem eladó, ezáltal az eredményességre koncentrálhatunk. Tízéves, tehát a legjobb korban van, három éve dolgozom vele – hangsúlyozta a tabajdi díjugrató, aki a másik büszkeségéről is beszélt. – A tizennégy éves Koronaőr saját tenyésztés, itt született, fiatalkora óta együtt versenyzünk. Attól függően, hogy milyen szinten van az adott ló, évekbe telhet, hogy csúcskategóriás versenyen hibátlan pályát tudjunk teljesíteni. Az íratlan szabály szerint hetven százalék a ló szerepe és harminc a lovasé, és akkor ebben még nincs benne a szerencse… Egy másik bölcselet úgy tartja, hogy minden lovas annyira jó, amilyen a lova, de azért hozzá kell tennünk a magunkét.”
A négy-ötcsillagos nagydíjakhoz legalább két ló szükséges, és persze a többi számhoz is kellenek reménységek, akiket kipróbálhat, felépíthet a lovas. Jármy Vince bélápapusztai otthonában „együtt él” a lovaival, de természetesen nem egyedül foglalkozik velük, Szilágyi Orsolya lóápoló segíti a munkáját.
„Könnyebbséget jelent és megnyugtató, hogy mindig elérhető közelségben vannak a lovak – ecsetelte Jármy, miután megmutatta az istállót és a pályát is bejártuk. – A lóápolónk sok időt megspórol nekem, lehetővé teszi, hogy több lóval dolgozhassak hatékonyan. Viszonylag nagy a csapat, a háttérmunka elengedhetetlen a versenyzéshez. Szükség van állatorvosra, esetemben ő az édesapám, továbbá patkolókovácsra és fiziósra is – ha pedig elutazunk, valakire bízni kell a többi lovat.”
Jármy Vince pályafutása eddigi legjobb évét zárta, de ahhoz, hogy a 2024-es sikereket értékeljük, érdemes kicsit visszatekernünk az idő kerekét. A Nemzeti Lovassport és Sportlótenyésztést Fejlesztő Program (NLSF) keretein belül legjobbjaink 2022 elejétől 2023 nyaráig Németországban készültek, kiváló szakemberektől tanulhattak. Jármy tavaly nyáron a Nemzeti Lovardában háromcsillagos nagydíjat nyert Koronaőrrel, az év végén pedig bravúros ötödik helyet ért el Carbon Girllel a mecheleni ötcsillagos viadalon.
„Igyekeztem a külföldön töltött időt a tapasztatszerzés és a fejlődésem szempontjából a lehető legjobban kihasználni. Koronaőrrel akkor már jó eredményeink voltak, de időközben Carbon Girl is beérett, ez tette lehetővé, hogy gyakrabban indulhassak nemzetközi versenyeken – mondta Jármy Vince. – A budapesti nagydíjgyőzelmemet annak is köszönhettem, hogy egy pillanatig sem hagyott ki a figyelmem, nem azzal foglalkoztam, hogy ismerősök, barátok ülnek a lelátón. A belgiumi ötcsillagoson kipróbálhattam, milyen érzés olyan felhajtással szembesülni, amilyen a világkupadöntőn is vár rám, biztató, hogy az elvártnál jobban szerepeltem. Általában a nagy sikerek maradnak meg élénkebben az emlékezetemben, ám díjugratásban igencsak gyakori, hogy máshogy alakulnak a megméretések, mint ahogy elterveztük.”
Márpedig nincs két egyforma verseny, ezért szinte lehetetlen feltérképezni az erőviszonyokat – kiváltképpen a bázeli viadal előtt, amelyen a világ legjobbjai vesznek részt április első hetében. Ez az első alkalom, hogy ugyanazon évben két szakágban is van vk-döntősünk, díjlovaglásban Komjáthy-Losonczy Anikó a harmadik, díjugratásban Jármy Vince a hatodik finalista lovasunk a sorozat történetében.
„A legrangosabb versenyeken nagyon nehéz megjósolni a győztest, de minél összeszokottabb párost alkot a lovas a lovával, annál rendszeresebben ér el kimagasló eredményeket – hangsúlyozta az ifjúsági olimpiai ezüstérmes Jármy. – Nem tartom magam különösebben izgulósnak, most amúgy sincs rá okom, mert már az is karrierem csúcspontja, hogy kijutottam a világkupadöntőre. Természetesen szeretném kihozni magamból és a lovamból a legtöbbet, de nem érdemes konkrét elvárást megfogalmazni, mert ezen a szinten még kevés a tapasztalatom. Amit lehetett, megtettem a felkészülés során, már »csak« olyan napot kell kifognom, amikor minden összeáll.”
Célkeresztben Bázel, de a háttérben azért Los Angeles is felsejlik, mégiscsak olimpiát rendeznek három év múlva. Jármy Vince hangsúlyozta, óriási siker lenne, ha díjugratóink csapatkvótát szereznének az olimpiára, és az egyéni kvalifikáció sem lehetetlen, ugyanakkor jóval nehezebb.
„Ha a motivált és tehetséges lovasok hasonlóan gondolkodnak, sikerülhet az áttörés. Három év hosszú idő, sok minden közbeszólhat, de azáltal, hogy vannak olyan lovaink, amelyek csak a válogatott érdekeit szolgálják, kivételes lehetőséget kaptunk – szeretnénk élni vele.”
Párizstól karnyújtásnyira volt, Los Angelesbe viszont jó eséllyel kijuthat a magyar díjugrató-válogatott. Mint Jármy Vince elmondta, tehetséges magyar lovasból nincs hiány, a szűk keresztmetszetet a lóállomány jelenti. Az NLSF-program keretein belül kilenc fiatal lovat vásárolt meg a Magyar Lovassport-szövetség – egyikük Carbon Girl, amely minősült a bázeli világkupadöntőre. „Az állami támogatás lehetővé tette, hogy a díjugratók kiváló lovakkal készüljenek a párizsi olimpiára. Nagyon kevésen múlt, de sajnos nem sikerült a kvótaszerzés, viszont ettől függetlenül több szakág versenyzőinek fejlődését elősegítette a program. Lovastusában Kaizinger Balázs személyében csaknem harminc év után ismét volt olimpikonunk – mondta Szebényi Dániel, a Nemzeti Lovassport és Sportlótenyésztés Fejlesztéséért Felelős Bizottság tagja. – Kilenc fiatal ló került a szövetség tulajdonába, közülük hat nemzetközi nagydíjakon versenyez: Carbon Girl mellett említhetjük Quandro Blue-t, amellyel Szentirmai Ferenc tavaly világkupa-fordulót nyert meg. Magántulajdonban is vannak olyan lovak, melyek képesek a legmagasabb szint teljesítésére, csakhogy a tulajdonosok egy része befektetési céllal tenyészt vagy vásárol fiatal lovakat, amelyeket eladnak, ha jó ajánlatot kapnak értük. Nem is várhatjuk az ellenkezőjét, amikor több millió euróról beszélünk – a programban érintett lovakra is érkeztek már ajánlatok, de nem eladók, a magyar sportolók rendelkezésére állnak.” ![]() A szakkommentátorként is dolgozó Szebényi Dániel hozzátette, bíznak benne, hogy a megvásárolt lovak közül több is minősül a Los Angeles-i olimpiára, amit úgy lehet elérni, ha a lovasok minél nagyobb rutint szereznek velük a nemzetközi mezőnyben. Kiemelte Jármy Vince ötödik helyét a decemberi belgiumi ötcsillagos nagydíjról, magyar versenyző ugyanis ritkán jut el ilyen magasságokba. „A fiatal lovasoknak, Jármy Vincének vagy éppen Szuhai Péternek kimondottan hasznos volt a Németországban töltött időszak. Olyan istálló volt a partnerünk, amely évtizedek óta készít fel különböző nemzetekből érkező versenyzőket, a Paul Schockemöhle tulajdonában lévő lovak olimpiát is nyertek már. A szakmai kapcsolat megmaradt, Norbert Nuxoll például a mai napig segíti a magyar díjugrató-válogatottat” – hangsúlyozta a szakág elnökségi tagja. |
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2025. március 22-i lapszámában jelent meg.)