Erste Liga: a BJA HC 11 másodperc alatt fordított a Gyergyó ellen

2023.01.22. 19:51
A végén a zöld-fehérek örülhettek a sikernek (Fotó: fradi.hu)
A hazai bázisú nemzetközi jégkorongbajnokság (Erste Liga) vasárnapi játéknapján a Ferencváros az első harmadban kétgólos hátrányból felállva győzte le hirtelen halálban 5–4-re a DEAC-ot, majd a nap rangadóján a második helyen álló Budapest JA 3–2-re nyert a listavezető Gyergyót fogadva.

FTC-TELEKOM–DEAC

Hatalmas gólzáporral vette kezdetét az idény ötödik összecsapása a Ferencváros és a DEAC között: az eddigi mérleg 2–2 volt, és ha a rendes játékidőt nézzük, a döntetlent hozták is a felek, hiszen 60 perc után 4–4 állt a Tüskecsarnok eredményjelzőjén – na, de ahogy ez az eredmény kialakult...

Kezdődött azzal, hogy az első harmadban 3:01-nél vezetést szerzett a Ferencváros, ám a zöld-fehérek szurkolói aligha gondolták volna, hogy Matias Sointu góljára bő tíz percen belül három debreceni válasz érkezik: Jan Dalecky duplája után Novotny Dominik is beköszönt. Arra viszont a vendégek nem számíthattak, hogy az első 20 perc mégis egállal zárul: Rasmus Kulmala szépítése után ugyanis Nagy Gergő egy másodperccel a vége előtt egyenlített: 3–3.

A második felvonásra elcsendesedtek a felek, s inkább a játékvezetők kerültek a középpontba, tekintettel arra, hogy az első 15 percben 10 perc kisbüntetést osztottak ki. Az utolsó öt percre fordulva aztán gyors gólváltás színesítette a meccset – Jakub Izacky góljára Aku Kestila válaszolt –, így 4–4-gyel fordultak a felek a harmadik játékrészre.

Amely azonban nem az utolsó volt, mert nem esett újabb gól, vagyis jöhetett a hosszabbítás. Amelynek utolsó percére fordulva Kestila második találatával megszerezte az extra pontot a Ferencváros, így lépéselőnybe került a DEAC-cal szemben a rájátszásban automatikus negyeddöntős szereplést érő első hat közé jutásért zajló harcban.

BJA–Gyergyói HK

A nap második meccse talán még az elsőnél is nagyobb téttel bírt, hiszen a bajnoki tabellát öt ponttal vezető Gyergyói HK a második helyen álló Budapest JA otthonába látogatva egy esetleges győzelemmel hatalmas lépést tehetett (volna) az alapszakasz megnyerése felé.

A meccs elején még úgy tűnt, hogy meg is teszik az első apró lépést az e felé vezető úton Szilassy Zoltán fiai, amikor Bodó Christopher találatával megszerezték a vezetést. A második játékrészben valósággal felborult a pálya: a vendégek kapuját őrző Rasmus Rinnének 21 kapura lövést kellett hárítania a középső 20 percben, és számára a 21 ezúttal nyerő számnak bizonyult – az ebben a játékrészben kapura küldött két lövést biztosan nem teszik ki az ablakba az erdélyiek.

Alig indult el a harmadik felvonás, Matias Haaranen szinte a semmiből duplázta meg a vendégek előnyét, majd a harmad közepéhez közeledve Schlekmann Márk szépített, s vetítette előre az izgalmas hajrát. A harmad közepén aztán 11 másodperc tiszta játékidő alatt óriásit változott a mérkőzés: a fővárosi alakulat előbb egyenlített – Nagy Krisztián harcolt ki tíz másodperc alatt egy emberelőnyös helyzetet –, majd Ilya Culigin révén a vezetést is megszerezte alig tucatnyi szekundum múlva!

Az utolsó két percre emberelőnybe kerülő erdélyiek még a végén kapusukat is lehívták, de hiába támadtak 6 a 4 ellen, a fővárosiak megőrizték előnyüket, így újra nyílttá vált a verseny az alapszakasz első helyéért – annál is inkább, mert a BJAHC eggyel kevesebb meccset játszott riválisánál, akitől csak két pont választja el.

DVTK–Corona Brassov

Az alapszakasz harmadik helyéért küzd egymással a DVTK és a Brassó és az első harmad közepén a vendégek szerezték meg a vezetést Rachim Valdar révén – ami csak azért tekinthető meglepetésnek, mert négy játékosukat is eltiltás miatt nélkülözték. A Jegesmedvék a második harmadban egy jobban belelendültek, s a harmad vége előtt 5 perccel szépítettek Lövei Dávid lövésével, s a lendület a harmadik felvonásban csak fokozódott, s gólokban is megmutatkozott: előbb Romand Berednyikov növelte az előnyt, majd a második gólját szerző Lövei duplázta meg azt, a 4–1-es végeredményt pedig Vladislav Kulesov állította be másfél perccel a vége előtt. Ezzel a miskolciak lépéselőnybe került a harmadik helyért folytatott csatában, hiszen eggyel kevesebb meccset játszottak, mint a brassóiak, de hárommal több pontjuk van.

UTE–SC Csíkszereda

Gól nélküli első játékrészt követően az Újpest másfél perccel a második 20 perc kezdete után megszerezte a vezetést a címvédő Csíkszereda ellen, majd a harmad közepén egy emberelőnyt is kihasználtak. Ugyan Sofron István révén az erdélyiek szépíteni tudtak, de Madácsi Benedek találatával mégis kétgólos előnnyel fordultak a felek az utolsó felvonásra. Itt pedig hat perccel a vége előtt bő 50 másodperc különbséggel mindkét csapat betalált, így maradt a kétgólos (4–2) hazai győzelmet jelentő végeredmény.

ERSTE LIGA
FTC-TELEKOM–DEAC 5–4 (3–3, 1–1, 0–0, 1–0) – hosszabbítás után
Tüskecsarnok, 583 néző. V: Haszonits, Soós, Muzsik, Mizsák
FTC:
Nagy Kristóf – Hrabal (1), Seregély Máté / Kärmeniemi (2), MARVA (3) / Boros, Mesikämmen (1) / Kucsma – Tóth A., KESTILÄ 2, Kreisz B. / Kulmala 1, Nagy G. 1, SOINTU 1 (1) / Bán, Tóth Gergő, Farkas Lőrinc / Turbucz (1). Edző: Fodor Szabolcs
DEAC:
Hetényi Z. (1) – Szoszunov, Zalamaj / Bukor, Vokla / Sándor B. – DALECKY 2 (1), Mihalik A. (1), SPIRKO (3) / IZACKY 1 (1), Novotny 1, Versich (1) / Molnár D., Révész M., Sági Martin, / Kozma F., Mazzag. Edző: György József
Kapura lövések:
40–38
Gól – emberelőnyből:
4/0, ill. 6/1
Fodor Szabolcs:
– Így, hogy győzelem lett a vége különösen örülök annak, hogy szórakoztató meccset játszottunk. A szombati mérkőzésünk után nagyon elfáradtunk, főleg úgy, hogy kevés bevethető játékosom van. A fejek és a lábak kimerültek voltak a srácoknál, de a szívük nem, az vitte őket előre, ezért tudtuk megnyerni ezt a szoros mérkőzést.
György József:
– Hullámzó volt a teljesítményünk, ahogy a Ferencvárosé is. Még 3–1-es vezetésnél sem éreztem, hogy elég jól játszanánk, és ha végül nyertünk volna, akkor sem tudtam volna tiszta szívvel azt mondani a srácoknak, hogy jó meccset játszottunk. Mindkét csapat a másik hibáit próbálta kihasználni, ez pedig a Fradinak kicsit jobban sikerült, ezért nyerhettek.

BUDAPEST JÉGKORONG AKADÉMIA HC–GYERGYÓI HOKI KLUB (romániai) 3–2 (0–1, 0–0, 3–1)
Vasas Jégcentrum,
1290 néző. V: Babic, Tóth R., Árkovics, Kis-Király
BJA HC:
Kornakker – Pozsgai, Szabó B. / Gőz, Garát (1) / Vorobev, Tóth Gergely – Culigin 1, Galoha (1), Djumics (1) / NAGY KRISZTIÁN 1 (1), Viikilä (1), Schlekmann 1 / Tóth R., Ritter, Szita / Ravasz, Weidemann, Molnár B. Edző: Kangyal Balázs
GYERGYÓ:
RINNE – Haaranen 1, Kozma Zs. / Fejes, Györfy / Imre, Marttinen / Todor – Bodó 1, B. ORBÁN (2), SYLVESTRE (2) / Sárpátki, Tranca, Vincze P. / Császár, Sándor-Székely, Szigeti / Bíró G., DiDiomete, Silló. Edző: Szilassy Zoltán
Kapura lövések: 44–27
Gól – emberelőnyből: 4/1, ill. 2/0

DVTK Jegesmedvék–Corona Brasov (romániai) 4–1 (0–1, 1–0, 3–0)

UTE–SC Csíkszereda (romániai) 4–2 (0–0, 3–1, 1–1)