Ha valakit úgy választanak meg a Kontinentális Kupa szuperdöntőjének legértékesebb játékosává (MVP), hogy "csak" három pontot, egy gólt és két gólpasszt jegyez a három mérkőzésen, azaz a kanadai táblázat ötödik helyén végez (azért ne feledjük, milyen mezőnyben!), akkor annak mégiscsak nyomós oka lehet. Amit az orosz Pavel Dacjuk az elmúlt hétvégén bemutatott, az úgy látszik, nemcsak a közönséget, hanem a szakembereket is meghatotta. Villámgyors, hihetetlen cselekre, kiszámíthatatlan irányváltoztatásokra képes, a korong meg úgy ragad az ütőjére, mint dongó a légypapírra. Tapadnának rá szegény védők is, ehelyett csak nagy erőkkel nyomoznak a pakk után. Nota bene: nemcsak ebben a mezőnyben cincálja szét a hátvédek idegrendszerét, az NHL-ben is villámlábú varázslónak nevezik.
- Elégedett? - Persze hogy nem! Mindnyájan nagyon csalódottak vagyunk, azért jöttünk, hogy megnyerjük a Kontinentális Kupát. Az sem gyógyír számomra, hogy engem választottak a torna legjobb játékosának - szomorkodott Dacjuk varázsló. - Nem volt furcsa az NHL-es mércével mérve székesfehérvári minicsarnokban jégre lépni? - Csak néhány pillanatig. Pályafutásom elején én is ehhez hasonló csarnokokban hokiztam. Nem volt vele baj, hangulatos, a közönség is remek volt. - A szurkolók viszont a Dinamo-Volán meccsen viszonylag hamar elhalkultak. Nem volt túl könnyű a győzelem a magyar csapat ellen? - Mondjuk úgy, hogy nem volt túl nehéz. Nem rossz csapat a Volán, csak ezen a szinten még tapasztalatlan. Meg fizikálisan, gyorsaságban is felülmúltuk a magyar együttest. Viszont megpróbálták ellenünk kiadni a maximumot, és ez mindenképpen dicséretes. - Azért sokat változik a világ. Egy magyar újságíró és egy orosz hokis angolul beszélget, no meg ahogy látom, Manchester United-es törölközőt használ.
Pavel Dacjuk (balra) elképesztô technikai tudásával a székesfehérvári közönséget is meghódította (Fotó: Danis Barna)
- Szeretem az angol focit. A Manchester, a Chelsea és az Arsenal meccseit, ha csak tehetem, mindig megnézem a tévében. - Jól érzi magát az Egyesült Államokban? - Igen. Amikor Detroitba érkeztem, persze iszonyúan nehéz periódust éltem át, a világ legjobb jégkorongozói vettek körül, bizonyítanom kellett, nyelvet tanulnom. De úgy érzem, gyorsan megszeretett a közönség. Fantasztikus érzés a detroiti Joe Louis Arena húszezres közönsége előtt játszani. Legfantasztikusabb pedig az volt, amikor a Stanley-kupával körbekorcsolyázhattunk az őrjöngő szurkolók előtt, de az All Star-mérkőzést sem felejtem el egyhamar. Persze akadtak roszszabb időszakaim is, például amikor egy sérülés után térdben egyáltalán nem mozgott a lábam, csak recsegett-ropogott, kissé bepánikoltam, de néhány artroszkópiás műtét után szinte a régi lett. Összességében jól érzem magam a tengerentúlon. - Az ottani bérvita után természetes volt, hogy a Dinamóban folytatja? - Igen, nagyon jólesik ismét a hazámban élni, közel a rokonaimhoz, barátaimhoz. Az NHL csodás, de pszichikailag igen kemény világ, nem is bírnám ki a feleségem és huszonhat hónapos kislányom, Jelizaveta nélkül. Most, hogy Moszkvában élek, ők is visszaköltöztek, együtt utazunk mindenhová, múlt héten is Detroitban voltunk meghosszabbítani a munkavállalási vízumomat.
Pavel Dacjuk (orosz) Született: 1978. július 20., Szverdlovszk Magassága/testsúlya: 178 cm/86 kg Posztja: balszélsô Egyesületei: Jekatyerinburg (1996–99), Bars Kazany (1999–2001), Detroit Red Wings (2001–2004), Dinamo Moszkva (2004) Draft: 1998, a Detroit 6. kiválasztottja, összesen a 171. Fizetése: 1.5 millió dollár évente Legnagyobb sikerei: olimpiai 2. (2002, Salt Lake City), Stanley-kupa-gyôztes (2002), az All Stars-mérkôzés résztvevôje (2003–04), az NHL-ben a hét legjobb játékosa (2003. decemberében)
- Ön nyert már Stanley-kupát a Detroit Red Wingsszel, Salt Lake Cityben olimpiai bronzérmes lett az orosz válogatottal. Hányadik helyre rangsorolja magát az orosz játékosok között? - Ôszintén megvallom, ezen még nem gondolkodtam. Szerencsére rengeteg jó orosz hokis van. A jelenleg aktívak közül jó, ha az első százban benne vagyok, az orosz hoki történetében pedig megtiszteltetés lenne, ha a legjobb ezer között tartanának számon. - Nem túlzott szerénység ez? Csoda, amit a hét végén művelt… - Igen, jól ment a játék, de mit sem érnek a csodás cselek, ha a végén más emeli fel a kupát. ---- A Kontinentális Kupa négyes döntője a szlovák HKM Zvolen sikerével zárult, az Alba Volán-FeVita együttese pedig bravúros játékkal a bronzérmet szerezte meg. A történtek ismeretében talán nem érdektelen átböngészni a legérdekesebb statisztikai adatokat tartalmazó táblázatot, amely bizony sok kérdésre is választ ad. Mert kiderül: a végeredmény egyáltalán nem a véletlennek köszönhető…