Bajban a japán hokisok

IZSÁNYI SZABOLCS, SZŰCS MIKLÓSIZSÁNYI SZABOLCS, SZŰCS MIKLÓS
2004.05.01. 22:51
A világbajnokság utóbbi két napjának egyértelmű győztese a kazah együttes, amely immár teljes nyugalomban töltheti a hátralévő időt: miután Nyikolaj Misagin játékosai az alsóházban a franciákat és a japánokat is legyőzték, már semmiképpen sem eshetnek ki.
Fudzsita (elöl) és a japán válogatott az utolsó pillanatokban egyenlített Matvicsukék ellen, de még így is kiesésre áll
A japánok viszont csak Brightnak köszönhetik, hogy még maradt hajszálnyi esélyük a bentmaradásra: a "tipikusan" távol-keleti nevű játékos az ukránoknak a lefújás előtt 26 másodperccel lőtt góljával pontot mentett csapatának. Könnyen elképzelhető persze, hogy a két mérkőzésből behúzott egy pont is kevés lesz majd a végelszámoláskor.
Az utóbbi években az IIHF az ázsiai szövetségek számára fenntartott egy állandó helyet az élvonalban, a japánok ennek a – főleg gazdasági okokból kialakított – rendszernek köszönhetően hiába zárták utolsóként a világbajnokságot, nem estek ki a Divízió I-es csoportba, hanem játszottak egy pótselejtezőt Dél-Koreával vagy Kínával (ezúttal előbbit verték meg 4–1-re), és simán bent maradtak. Ez most megváltozott, a Távol-Keletnek, azaz Japánnak nincs már kiváltsága – ha az utolsó kettő között végez, most tényleg kiesik, és játszhat jövőre akár a magyar válogatottal is.
A felsőházban a pénteki játéknap legizgalmasabb összecsapását vitathatatlanul a svédek és a finnek vívták. A hagyományosan nagy presztízsharcot hozó északi rangadó inkább a stabil védelmekről, mintsem a brillírozó csatárokról marad emlékezetes, a finnek például mindösszesen 15-ször tették próbára Lundqvistet, ami bizony igen kevés. Ám ezúttal is bebizonyosodott, hogy a mennyiség még nem minden, a minőségre is ügyelni kell: hiába lőttek a svédek majdnem kétszer annyit kapura, a vége mégis 1–1 lett, mégpedig úgy, hogy a "háromkoronás" gárda csak 55 másodperccel a lefújás előtt tudta bepréselni az egyenlítő találatát. Emellett pénteken három sima győzelmet jegyezhettek fel a statisztikusok, a kanadaiak a letteket, a csehek az osztrákokat, a szlovákok pedig az oroszokat verték meg egyaránt 2–0-ra.
Szombaton már a finnek is beálltak az "leigázók" közé, a középdöntőbe jutást óriási sikerként elkönyvelő dánokat tömték ki egy hatossal – amúgy pihenésképpen – a halálcsoportban. Az E-csoportban Svájc Lettországgal találkozott, és nagyon megszenvedett az egy pontért. Az események a harmadik harmadban pörögtek fel, a lettek lőttek egy szabálytalan gólt (a pakkot a kapus kesztyűje alól, hüvelykujjat nem kímélve kotorták a gólvonalon túlra), majd a fogatlan és borostás Pantelejevs révén szabályos körülmények között is betaláltak. Három perc sem kellett, és válaszoltak a svájciak, a végére pedig nagyon eldurvult a meccs, ami nem meglepő, hiszen a negyeddöntőbeli szereplés a tét. A számos ütközés egyikében még a játékvezető is kapott egy "botost", és vérző szájjal hagyta el a játékteret. ---- E ---- &