Jócskán ránk esteledett már, mire Taszárról indulva Dombóvár, Mágocs, Bikal, Egyházaskozár és Tófű érintésével bekerekezünk a Mecsek keleti lábánál fekvő valamikori bányásztelepülésre, Szászvárra. Biciklinket meglátva messziről integet és összetéveszthetetlen futballistajárással siet ki kertkapujához Bocz János, a szászvári labdarúgás jeles alakja, az egykori csapatkapitány, csapatvezető, későbbi csapatkrónikás. Hátul, a verandán apró termetű asszony tipeg 74 éves ura után – Bocz Jánosné, vagy ahogy errefelé ismerik, Csiri néni.
Behívnak házukba, asztalukhoz ültetnek. Jólesik megpihenni a hosszú nap után, figyelni az egymás oldalán megöregedett két ember csendes derűjét, évtizedek megpróbáltatásaiban kiforrott összhangját, sugárzó harmóniáját. Szóval tartják vendégeiket, élettörténetük szép és tanulságos. (Bocz János mondatait dőlt és vastag, Bocz Jánosnéit egyszerű dőlt betűvel szedtük.)
Kérdezgették is akkoriban, miért engedem, hogy az uram folyton focizzon. Tudtam, ő fogja össze a csapatot, nem akartam én válaszút elé állítani, hogy vagy én, vagy a foci. Családi esemény volt a meccs, kint voltak az asszonyok, gyerekek is mindig.
Ne is mondd! Hirtelen azt sem tudtam, hol vagyok. Emlékszem, még a Tibi bácsi volt az edző, az asszonyoktól kaptam szépen a megjegyzéseket. Akkor is elég jól pörgött a nyelvem, nem kellett félteni engem, elég jól meg tudtam felelni nekik.
Csak lestek, hogy mit keresek én tizenhat évesen egy tizenhét éves lánnyal.
Az az igazság, senki sem hitte, hogy ennyi ideig együtt maradunk. Amikor az ikrek megszülettek, nekünk maga volt a csoda. Boldogságban éltünk, jártunk együtt a meccsekre, gyönyörű világ volt!
Olyan is előfordult, hogy a fiúk rózsával köszöntöttek Csirit. Szekszárdon, a Dózsa Klubban vacsoráztunk a taszári csapattal, valaki felvetette, a rendőrségi étterem kertjéből lopjunk virágot neki. Utaztunk a PEAC-hoz idegenbe, és ahogy szoktuk, út közben felvettük Csirit Szászváron, akkor kapta meg a csokrot.
Szép éveket éltünk...
A lányok születése után vettük a dupla babakocsit. Olyan széles volt, hogy a járdán nem fért el. Akkor már Szászváron futballoztam. Amikor a mérkőzés elején láttam, hogy nyitják ki a pálya kétszárnyú kapuját, tudtam, most érkezik feleségem az ikrekkel.Amikor itthon játszott a csapat, a vasárnapi ebédet a kezdéshez igazítottuk. Ha délután egy órakor volt a vasárnapi meccs, a gyerekekkel már délelőtt tízkor leültünk az asztalhoz, olyankor az uram miatt igyekeztem könnyű ételeket főzni. Rántott párizsit ettünk krumplival meg friss kerti salátát. Befejeztük az ebédet, elpakoltam az asztalt, elmosogattam, felöltöztettem a lányokat, aztán indultunk ki a meccsre.
Megbeszéltünk mi mindent egymás között. Azt is, hogy jobb, ha János nem vállal föld alatti munkát a kőszénbányánál. Lehet, hogy a fizetése kevesebb volt így, de én odalent nagyon féltettem volna. A futballisták fele vájárként, másik fele irodistaként dolgozott, a föld alattiak több kedvezményt élveztek.
Bebarangoltuk együtt az országot a Szászvári Sportegyesület Természetjáró Szakosztályával, végigmentünk a kék túra útvonalán. Nekem Lillafüred maradt a legemlékezetesebb, Miskolcon voltam iskolás, ismertem a környéket. Meg persze a focimeccsek…
Azért te álltad a sarat.
Szerettek a szurkolók is. Amikor úgy éreztem, jobb már nem leszek, azt mondtam Csirinek: „Mit csináljak? Láttam nem egy, nem két játékost, akivel abbahagyatták a futballt. Én nem akarom megvárni, hogy azt mondják, nincs már rám szükség.”Csodálatos életünk volt, pedig akadtak nehézségek bőven. A szívem rendetlenkedett, átestem több nagyon súlyos műtéten, a komlói kórházban már így köszöntenek: „Na, megjött a mi túlélőnk.”
Hányszor hallottam, hogy csak egy-két évem van hátra. Az egyik operáció után a beszédet is újra kellett tanulnom. Legalább hat esetben ott voltam már bőven a mezsgyén. De tudtam, várnak a gyerekeim, nekem fel kell nevelnem az ikreket. Meg hát az is igaz, hogy nagy luxus lenne itthagyni ezt az emberkét...