Az „uruk” 40 éve nem nyertek Európa ellen vb-n

2010.07.05. 17:09
Az uruguayi mérleg nem túl kedvező, Diego Forlán és társai most javíthatnak rajta (Fotó: Action Images)
Amilyen kiváló világbajnoki mérleggel bírt kezdetben Uruguay labdarúgó-válogatottja az európai válogatottak ellen, annyira rosszul megy neki az utóbbi fél évszázadban: a celeste legutóbb negyven esztendeje győzött le az öreg kontinensről érkező ellenfelet világbajnokságon.

A hőskorban Uruguay a világfutball meghatározó csapatának számított, és az első két világbajnoki címét (1930, 1950) úgy szerezte meg, hogy európai ellenfél nem tudta legyőzni. Pontot szereznie is csupán a negyedik próbálkozónak, Spanyolországnak sikerült (2:2, 1950).

Összesen 8 9 13

Az „uruk" a következő vb-n is félresöpörték első három európai ellenfelüket (Csehszlovákia, 2:0; Skócia, 7:0; Anglia, 4:2), mígnem az elődöntőben útjukba került a magyar Aranycsapat, amely hosszabbítás után 4:2-es győzelmet aratott felettük.

A magyarok „közbelépése" sorsfordítónak bizonyult, hiszen azóta Uruguay mindössze kettőt nyert meg abból a 22 vb-mérkőzéséből, amelyikre Európából érkezett az ellenfele. A két legyőzött Franciaország (2:1, 1966) és a Szovjetunió (1:0, 1970) volt. A szovjetek elleni, hosszabbításban eldőlt negyeddöntő óta tizenhárom vb-meccset vívott Uruguay az öreg kontinenst képviselő válogatottakkal győzelem nélkül.

Ebben az időszakban Uruguay egyszer találkozott Hollandiával is: az 1974-es vb csoportkörének első fordulójában játszott mérkőzésen az oranje Johnny Rep két góljával aratott 2–0-s győzelmet.

A dél-amerikaiak eggyel kevesebben fejezték be a mérkőzést, Palotai Károly játékvezető Julio Monterót – az 1996 és 2005 között a Juventusban légióskodó Paolo Montero édesapját – küldte le a pályáról a 69. percben.

S ha már a hollandok szóba kerültek: a két csapat másik összecsapása is 2–0-s eredményt hozott, ám annak a házigazda uruguayiak örültek az 1980-as Mundialitón – és hogy a családi vonalat ezúttal se hagyjuk figyelmen kívül, a második gólt Waldemar Victorino szerezte, aki nagybátyja és menedzsere a mai uruguayi csapatot erősítő Mauricio Victorinónak.

Ha a hollandok szemszögéből kutatjuk a régi eredményeket, a statisztika erősíti az eddig leírtakat. A hollandok összesített (tehát nem csupán vb-mérkőzéseket figyelembe vevő) egyenlege egyetlen dél-amerikai országgal szemben sem rosszabb ötven százalékosnál – Brazíliával éppen ezen a vb-n hozták egyensúlyba a mérleget (3 győzelem, 4 döntetlen, 3 vereség) –, világbajnokságon a tíz ilyen mérkőzésükből ötöt megnyertek.