Ausztria az újonc Észak-Macedónia ellen nyert először Eb-meccset

MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)MURÁNYI DOMONKOS (összefoglaló), BACSKAI JÁNOS (percről percre)
2021.06.13. 17:50
Michael Gregoritsch találatával szerzett vezetést másodszor az osztrák válogatott (Fotó: AFP)
Ausztria 3–1-re legyőzte a kontinenstornán újonc Észak-Macedóniát a labdarúgó Európa-bajnokság C-csoportjának nyitó mérkőzésén.

EURÓPA-BAJNOKSÁG
1. FORDULÓ

C-CSOPORT
Ausztria–Észak-Macedónia 3–1 (1–1)
Bukarest,
Nemzeti Aréna, 9082 néző. Vezette: Ekberg (svéd)
Ausztria: Bachmann – Lainer, Dragovic (Lienhart, a szünetben), Hinteregger, Ulmer – Baumgartner (Gregoritsch, 58.), Laimer (Baumgartlinger, 90+3.), X. Schlager (Ilsanker, 90+4.), Alaba – Sabitzer – Kalajdzic (Arnautovic, 59.). Szövetségi kapitány: Franco Foda
Észak-Macedónia: Dimitrievszki – B. Nikolov (Bejtulai, 63.), Sz. Risztovszki, Velkovszki, Muszliu (M. Risztovszki, 86.), Alioszki – Bardi (Tricskovszki, 82.), Ademi, Elmasz – Pandev, Trajkovszki (Kosztadinov, 63.). Szövetségi kapitány: Igor Angelovszki
Gólszerző: Lainer (18.), Gregoritsch (78.), Arnautovic (89.), ill. Pandev (28.)

ONLIVE KÖZVETÍTÉS, ÉRDEKESSÉGEK, STATISZTIKÁK ITT!

Szombaton még esernyőre, vasárnap már inkább naptejre volt szükség a bukaresti Nemzeti Arénában – írta az UEFA helyszíni tudósítója –, ahol az osztrák válogatott az Európa-bajnoki újonc Észak-Macedóniával csapott össze a C jelű kvartett nyitányán. A balkáni állam kezdőcsapatában a Mol Fehérvár FC középhátvédje, Viszar Muszliu mellett a Vidi korábbi játékosa, Boban Nikolov és a volt újpesti Enisz Bardi is helyet kapott – no, és persze nem hiányozhatott a 38. életévét júliusban betöltő nemzeti legenda, Goran Pandev sem, aki húsz évvel ezelőtt, 2001 júniusában mutatkozott be hazája válogatottjában.

A két csapat a selejtezők során is azonos csoportban szerepelt: az osztrákok Észak-Macedóniában 4–1-re, Bécsben 2–1-re nyertek, s utóbbi győzelmükkel tették biztossá Európa-bajnoki részvételüket – ennek már 19 hónapja…

Az osztrákok a 18. percben az első valamirevaló helyzetükből megszerezték a vezetést: Sabitzer remekbe szabott beívelése után Stefan Lainer továbbította a labdát akrobatikus mozdulattal az északmacedónok kapujába. (1–0) A Mönchengladbach légiósának ez volt a második gólja a válogatottban, az elsőt is Észak-Macedónia ellen lőtte – a 2019 novemberében játszott 2–1-es meccsen –, és akkor is az RB Leipzig középpályásától kapta a gólpasszt.

Tíz perccel később az osztrák védelem hibáját kihasználva Goran Pandev egyenlített, ezzel Gera Zoltánt megelőzve, és Ivica Vastic mögé felzárkózva 37 évesen és 321 naposan az Európa-bajnokságok történetének második legidősebb gólszerzőjévé lépett elő. Két osztrák védő és a kapus is ludas volt az északmacedónok egyenlítő találatában. 1–1

Döntetlennel fordultak rá a csapatok a második félidőre, melyben az idő előrehaladtával Ausztria egyre nagyobb nyomás alá helyezte fáradó ellenfelét. A 64. percben a csereként beálló Michael Gregoritsch fejesénél Dimitriveszki még nagyot védett – az egyik legnagyobbat az idei Eb eddigi részében –, szűk negyedórával később azonban már ő sem tudott segíteni: David Alaba élesen középre lőtt labdáját az Augsburg csatára öt méterről a kapuba pofozta. Történelmi találat volt ez, az Eb-döntők történetének 700. gólja. 2–1

A hajrában az északmacedónok nem tudtak újítani, sőt a rendes játékidő végén egy másik osztrák csereember, Marko Arnautovic is bevette a kapujukat. Ausztria eddigi öt Európa-bajnoki találatából négy cserejátékos nevéhez fűződik. 3–1

Az osztrákok két döntetlen és négy vereség után történetük során először nyertek meccset az Eb-n.

S ez a siker a továbbjutás szempontjából kulcsfontosságú lehet.

Ne feledjük, a C-csoport győztese Budapesten játssza majd a nyolcaddöntőjét…

A MÉRKŐZÉS BŐVEBB ÖSSZEFOGLALÓJA

A csoport másik mérkőzésén
21.00: Hollandia–Ukrajna, Amszterdam (Tv: M4 Sport) – élőben az NSO-n!

AUSZTRIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK:
Daniel Bachmann (Watford – Anglia), Pavao Pervan (Wolfsburg – Németország), Alexander Schlager (LASK)
VÉDŐK: David Alaba
(Bayern München – Németország), Aleksandar Dragovic (Leverkusen – Németország), Marco Friedl (Werder Bremen – Németország), Martin Hinteregger (Eintracht Frankfurt – Németország), Stefan Lainer (Mönchengladbach – Németország), Philipp Lienhart (Freiburg – Németország), Stefan Posch (Hoffenheim – Németország), Christopher Trimmel (Union Berlin – Németország), Andreas Ulmer (Red Bull Salzburg)
KÖZÉPPÁLYÁSOK:
Julian Baumgartlinger (Bayer Leverkusen – Németország), Christoph Baumgartner (Hoffenheim – Németország), Florian Grillitsch (Hoffenheim – Németország), Stefan Ilsanker (Eintracht Frankfurt – Németország), Konrad Laimer (RB Leipzig – Németország), Valentino Lazaro (Mönchengladbach – Németország), Marcel Sabitzer (RB Leipzig – Németország), Louis Schaub (Luzern – Svájc), Xaver Schlager (Wolfsburg – Németország), Alessandro Schöpf (Schalke – Németország)
TÁMADÓK:
Marko Arnautovic (Sanghaj Port – Kína), Michael Gregoritsch (Augsburg – Németország), Sasa Kalajdzic (VfB Stuttgart – Németország), Karim Onisiwo (Mainz – Németország)
SZÖVETSÉGI KAPITÁNY: Franco Foda (német)

ÉSZAK-MACEDÓNIA – VÉGLEGES KERET (26 fő)
KAPUSOK: Sztole Dimitrievszki (Rayo Vallecano), Damjan Siskovszki (Doxa), Riszto Jankov (Rabotnicski Szkopje)
VÉDŐK: Sztefan Risztovszki (Dinamo Zagreb), Viszar Muszliu (MOL FEHÉRVÁR), Egzon Bejtulai(Shkëndija), Kire Risztevszki (ÚJPEST), Gjoko Zajkov (Charleroi), Darko Velkovszki (Rijeka), Ezgjan Alioszki (Leeds United)
KÖZÉPPÁLYÁSOK: Arjan Ademi (Dinamo Zagreb), Enisz Bardi (Levante), Sztefan Szpirovszki (AEK Larnaca), Boban Nikolov (Lecce), Tihomir Kosztadinov (Ruzomberok), Ferhan Haszani (Partizani Tirana), Elif Elmasz (Napoli), Daniel Avramovszki (Kayzerispor), Darko Csurlinov (VfB Stuttgart), Marjan Radeszki (Akademija Pandev)
TÁMADÓK: Goran Pandev (Genoa), Alekszandar Trajkovszki (Real Mallorca), Ivan Tricskovszki (AEK Larnaca), Vlatko Sztojanovszki (Chambly), Krszte Velkoszki (Sarajevo), Milan Risztovszki (Spartak Trnava)