Grosjean brutális balesete után Hamilton nyert a drámai versenyen

H. L.H. L.
2020.11.29. 14:30
Hamilton pályafutása 95. győzelmét aratta (Fotó: AFP)
A pályafutása hetedik világbajnoki címét az előző futamon begyűjtő Lewis Hamilton (Mercedes) nyerte meg a Bahreini Nagydíjat, amely Romain Grosjean robbanással és tűzzel járó, de szerencsés kimenetelű balesetéről marad emlékezetes. A második helyen Max Verstappen ért célba, a harmadik a másik Red Bullt vezető Alex Albon lett, aki elől két körrel esett ki a verseny nagy vesztese, Sergio Pérez, akinek Racing Pointja bedöglött, és kigyulladt a pálya szélén, így a futam biztonsági autó mögött ért véget.

December 13., 14.10 Abu-dzabi Nagydíj, Abu-Dzabi

A hétszeres világbajnok Lewis Hamilton pályafutása 98. pole pozícióját szerezte meg a Bahreini Nagydíj időmérőjén, így ő várhatta az élről a piros lámpák kialvását. Mellőle csapattársa, Valtteri Bottas rugaszkodhatott el, míg a második rajtsorban a Red Bull kettőse, Max Verstappen és a 2021-es üléséért küzdő Alexander Albon foglalhatott helyet.

Az „ezüstnyilak" újabb első rajtsora ellenére izgalmas versenyre lehetett számítani, hiszen Szahír nem túl kedves a pole pozíciósokhoz, és a „vörös bikák" erősnek tűntek versenytempóban, ráadásul az erős gumikopás miatt stratégiai szempontból is érdekes csata volt várható. A verseny legnagyobb kérdése így az volt, hogy tovább íródik-e Hamilton négy verseny óta tartó győzelmi sorozata, vagy valaki más ünnepelhet a villanyfényben.

A hétszeres világbajnok jól kapta el a rajtot, míg Bottas kissé beragadt, és egészen a hatodik pozícióig esett vissza, miközben a brit mögé Verstappen, Sergio Pérez, Albon és Daniel Ricciardo sorolt be az első ötösben. Túl sokáig azonban nem tartott a verseny, hiszen hátrébb óriási baleset történt: Romain Grosjean a 3-as kanyar után eltalálta Danyiil Kvjat AlphaTaurijának elejét, aminek következményeként a francia versenyző autója olyan nagy sebességgel szállt bele a szalagkorlátba, hogy a kocsi kettétört, az első fele átfúródott a korláton, és kigyulladt!

Az eset miatt azonnal lengett a piros zászló, míg a tűzből 28 másodperc után fél pár cipőben kikászálódó versenyzőt mentőhelikopterrel a kórházba szállították, miután a csapat jelentése szerint kisebb égési sérüléseket szenvedett a kezén és a bokáján, és erős gyanúja volt annak is, hogy bordatörést szenvedett az 53 G-s becsapódás után. A képekből később kiderült, sokkal rosszabbul is végződhetett volna a baleset, ha nincs a glória, hiszen az védte meg a pilóta fejét, amikor a Haas átszakította a korlátot.

A hatalmas baleset után csaknemmásfél órás várakozás következett, hiszen a szalagkorlát is megsérült. A szerelést követően újabb állórajt jött, méghozzá úgy, hogy Hamilton, Verstappen, Pérez, Bottas és Albon alkotta az első ötös sorrendjét. A mezőny nagy része a közepes gumik mellett tette le a voksát, ketten, Kvjat és Carlos Sainz Jr. lágyon, míg hárman, Sebastian Vettel, Kevin Magnussen és Pierre Gasly a keményen indultak.

Hamilton a második startnál is jól rugaszkodott el, mögötte Verstappen és Pérez csatázott a második helyért, a holland és a mexikói párharcából előbbi jött ki győztesen, így Red Bulljával besorolt a 44-es rajtszámú Mercedes elé. A futam azonban most sem mehetett szabadon sokáig, hiszen hátrébb Lance Stroll szenvedett nagy balesetet. A Racing Point kanadai versenyzőjeGrosjeanhozhasonlóan Kvjat AlphaTaurijának bal elsőjét találta el, aminek következtében az RP20-as fejre állt!

Stroll szerencsére sértetlenül szállt ki az autóból, az esetet követően azonban pályára kellett küldeni a biztonsági autót, amely a 9. körben hagyta el újra a nyomvonalat. Az élmezőnyből közben Bottaslassú defektet szenvedett, ezért kereket kellett cserélnie, és a 16. helyre visszaesett a kemény gumikat kapó Mercedesszel. Csapattársa, Hamilton viszont az újraindítást követően is megtartotta a vezetést, majd körről körre futotta a leggyorsabb köröket, és a 15. körig bezárólag több mint 2.5 szekundumos előnyt épített ki Verstappen előtt.

A sportfelügyelők időközben vizsgálni kezdték Kvjat és Stroll összeérését is, és10 másodperces időbüntetéssel sújtották az orosz versenyzőt baleset okozásáért.

Az élmezőnyből a vezető Hamilton a 20. körben jött ki kerékcserére, és kapott közepes gumikat, nem úgy, mint Verstappen, aki keményeken tért vissza. Bár a holland remek tempót diktált, nem sikerült igazán közel kerülnie a Mercedeshez, a Red Bull így a 35. körben elé vágásra szánta el magát, ez azonban rosszul sült el, hiszen lassúra sikerült a holland cseréje, így újabb értékes másodperceket vesztett. Verstappen kiállására a Mercedes gyorsan reagált, így Hamilton a következő körben meg is ejtette az újabb bokszlátogatását, majd az élen tért vissza a fehér oldalfalú gumikon.

A hétszeres világbajnok mögött ekkor Verstappen, Pérez, Albon, Gasly, Norris, Sainz, Ricciardo és Bottas alkotta az első tízes sorát. Utóbbi számára meglehetősen kalandos út vezetett a pontszerző helyekig, hiszen többször is hátulról volt kénytelen visszakapaszkodni a korai cseréje után. Menetelése végül a 44. körben ért véget, akkor sikerült beékelődnie a két Renault közé. Bár a finn több előzést már nem mutatott be, újabb helyet így is tudott javítani, mivel három körrel a vége előtt a harmadik pozícióban magabiztosan haladó Pérez Racing Pointja először füstöt eregetve lelassult, majd kigyulladt.

A mexikói félrehúzódott, és az eset miatt újra pályára hajtott a biztonsági autó, amely már nem is jött ki a mezőny elől, így korlátozás alatt ért véget a verseny. Hamilton pályafutása 95., idei 11. győzelmét aratta, utóbbi révén sikerült beállítania az egyéni rekordját. MögötteVerstappen haladt át a célvonalon, míg a harmadik Albon lett, a thaiföldi a Toszkán Nagydíj után zárt ismét dobogós helyen.

A 4. és az 5. helyen Norris vezérletével a McLaren következett, a wokingi gárda az erős kettős pontszerzésnek és a Racing Point nullázásának köszönhetően a konstruktőri tabellán átvette a harmadik helyet, és 17 pontos előnyre tett szert Lawrence Stroll csapata előtt. Hatodikként Gasly szelte át a célvonalat, őt Ricciardo, Bottas, Ocon és Leclerc követte az első tízesben.

Folytatás jövő héten a Szahíri Nagydíjjal.