Fernando Alonso először győzött Monacóban

2006.05.28. 16:14
A tegnap késő este módosított rajtsorrendet kihasználó tavalyi világbajnok, az idén is nagy előnnyel vezető Fernando Alonso nyerte az 57. Formula-1-es világbajnokság Monacói Nagydíját, mögötte Juan Pablo Montoya és meglepetésre David Coulthard lett még dobogós. A rajtrács végére száműzött, de végül a boxból kezdő Michael Schumacher ötödik lett. Alonso először nyert Monte-Carlóban, s összesen 12. futamgyőzelmét ünnepelhette.
A rajt utáni első kanyarban enyhén szólva szűk volt a hely
Reuters
Reuters

Szavazás

Ki lesz a Formula–1 világbajnoka 2006-ban?

Írja be az itt látható számot!
A rajt meglepően sima volt, nem változott az élmezőny: Fernando Alonso vezetett Mark Webber és Kimi Räikkönen előtt.A két Ferrari a mezőny végéről indult, s Felipe Massa szinte azonnal el is engedte a boxutcából stratoló Michael Schumachert. A McLaren finn klasszisa a 2. körben megelőzte a Williams ausztrál pilótáját, s üldözőbe vette a címvédő, s idén is simán vezető spanyol klasszist.

Kimi Räikkönen, Mark Webber és Jarno Trulli is dobogós pozícióból esett ki.

A következő körökben az Alonso-Räikkönen párharc okozott izgalmakat, s ugyan előzés nem történt, de így is érdekes volt a két klasszis csatája. Az üldöző időnként szinte centikre közelítette meg az élen száguldó pilótát, de végül mégsem tudott támadni. A hétszeres világbajnok M. Schumacher a 16. helyen körözött, beragadt Jenson Button mögé.

A 3. helyen haladó Webber a futam első negyedére megnyugtatónak tűnő előnyt szerzett Montoyával szemben, a különbség folyamatosan növekedett. A 20. körben M. Schumacher a visszafordító kanyarnál megelőzte Buttont, így végre előrelépett a 15. helyre, hátránya 1 perc volt Alonsóhoz képest.

Kimi Räikkönen lángólo McLaren-Mercedese. A finn pilóta járműve a biztonsági autó mögött poroszkálva adta meg maagát
Reuters

Räikkönen a 22. körben ment ki először a boxba, míg Alonso két körrel később tette meg ugyanezt. Az ideiglenesen az élen haladó Webber mögött a spanyol és a finn klasszis száguldott, vagyis köztük nem módosult a helyzet.

Az első boxkiállások után a Williams ausztrál pilótája 1,2 mp-nél is közelebb került a Renault és a McLaren első számú versenyzőjéhez, így már hárman bízhattak a futamgyőzelemben. A verseny közepén is ugyanez volt a helyzet, sőt fokozódtak az izgalmak a lekörözések miatt. Az élmezőny feladatát ugyanis természetesen alaposan megnehezítették a szűk Monte-Carló-i utcák, már egy apró hiba is végzetessé válhatott volna.

A 43. körben Giancarlo Fisichellát (Renault) simán lekörözte a csapattárs Alonso, viszont Räikkönen picit beragadt, így kissé nagyobb lett a hátránya az élen száguldó világbajnokkal szemben. Webber rosszul jött ki a lekörözésekből, lemaradt, majd a 48. körben motorhiba miatt fel kellett adnia a futamot. A Williams rossz helyen állt meg, így beküldték a biztonsági autót, ezért a mezőny nagy része bement kerékcserére és tankolásra.

Fernando Alonso vitrinjéből egészen mostanáig hiányzott a Monacói Nagydíj trófeája
Reuters

Az 50. kör újabb drámát hozott: Räikkönen kocsija megadta magát, a műszaki hiba miatt kiesett a klasszis. A biztonsági autó az 52. körben hagyta el a pályát, Alonso nagy előnnyel vezetett Juan Pablo Montoya és Rubens Barrichello előtt. A sorozatos kiesések miatt a boxból induló Michael Schumacher már a 7. helyen állt.

A hajrában Alonso alaposan visszavett a tempóból, még azt is megengedhette magának, hogy a 64. körben elengedte a korábban lekörözött M. Schumachert és Fisichellát. A 73. körben a 3. helyen haladó Jarno Trulli autója megállt, így David Coulthard és a Red Bull-Ferrari jutott óriási esélyhez.

A leintésnél Alonso, Montoya és Coulthard ünnepelhetette a dobogós helyezést.