Parádés futamon Fernando Alonso nyert

2006.03.12. 15:01
A címvédő Fernando Alonso nyerte az összetettben már hétszeres győztes Michael Schumacher előtt az 57. Formula 1-es világbajnokság első futamát, a szahíri Bahreini Nagydíjat. A 21. helyről induló, 2003-ban és 2005-ben vb-ezüstérmes Kimi Räikkönen lett a harmadik. Alonsónak a 71. Formula–1-es versenyén ez volt a kilencedik győzelme.Élő közvetítésünk:
Ezek voltak azok a pillanatok, amikor eldőlt a verseny: Alonso a célegyenest követő jobbkanyarban megelőzi Schumachert

A rajtot M. Schumacher kapta el a legjobban, biztosan megőrizte az első helyet, míg mögötte ádáz csata alakult ki Felipe Massa és Alonso mögött. A Ferrari brazil versenyzője a harmadik kanyarig őrizte a 2. pozíciót, de ekkor el kellett engednie a tavalyi világbajnokot. Ezután állandósult a legjobb három sorrendje, majd a 8. körben Massa megcsúszott, meg is pördült, s visszaesett az 5. helyre. Alonso ennél a szituációnál bizonyította parádés tudását, hiszen elképesztő reflex-szel kerülte ki a búgócsiga módjára pörgő dél-amerikait. Massa a 9. körben kiment a boxba, bár ne tette volna, ugyanis a szerelők hibája miatt 46,8 mp-ig volt kint, ezzel elveszítette esélyét a kiemelkedő sikerre.

A szombati műszaki hiba miatt a mezőny véfgéről rajtoló Kimi Räikkönen a futam elején gyorsan a 11. helyig került, de ezután hosszú időre beragadt az 1997-ben világbajnok Jacques Villeneuve mögé. A McLaren-Mercedes finn klasszisa csak a 16. körben tudta megelőzni a kanadai pilótát.

A magabiztosan vezető Michael Schumacher a 11. körtől kezdve szinte folyamatosan körrekordot futott, majd a 15. körben kiment kerékcserére és tankolásra. Alonso ezt 5 körrel később tette meg, de nem tudta megelőzni a Ferrari világbajnokát. A tavaly oly megbízható Renault a 24. körben elveszítette az olasz Giancarlo Fisichellát, akit a hidraulika meghibásodása kényszerített a feladásra.

Fernando Alonso pályafutása kilencedik futamgyőzelmét aratta
Reuters

A McLaren-,Mercedes taktikájának köszönhetően átmenetileg Juan-Pablo Montoya vezetett, majd a 25. körben kiment a boxba, s a 4. helyre tért vissza. Így újra M. Schumacher került az élre Alonso előtt, míg a harmadik Räikkönen volt, igaz ő még nem járt tankoláson és kerékcserén. Az élboly mögött a 29. kör hozott újabb változást: Jensaon Button simán megelőzte a támadásra későn reagáló Juan-Pablo Montoyát, s feljött a 4. helyre. Räikkönen a 31. körben állt ki a boxba, ott 11 mp-et töltött, s a 6 . helyre tért vissza.

A boxcsata második felvonását M. Schumacher kezdte: a 36. körben 8,7 mp-et töltött kint. Alonso a 39. körben 7,7 mp-ig volt a boxban, s közvetlenül a hétszeres világbajnok elé tért vissza. M. Schumacher bírta nehezebben a párbajt, kissé lecsúszott az ívről, így számottevő hátrányba került. A 45. körben Montoya is kiment a boxba, így visszaesett az 5. helyre. A dobogóért Räikkönen és Button csatázott, minimális, 7 tized volt a finn előnye.

A három nagy. Balról: Schumacher, Alonso, Räikkönen
Reuters

A hajrá viszonylag eseménytelenül telt, de érdekességet jelentett, hogy Alonso és M. Schumacher több körön át szinte azonos időt autózott. A volt világbajnok Keke Rosberg 21 éves fia, az újonc Nico a 49. körben parádésan megelőzte David Coulthardot, s feljött az 1 pontot érő 8. helyre. Az 55. körben a célegyenes végén agresszívan elment Christian Klien mellett, s már a 7. helyen száguldott a GP2-es sorozat tavalyi győztese.

Az utolsó körökben a világbajnoki címvédő megőrizte több, mint 1 mp-es előnyét, így 2005-höz hasonlóan a Renault győjtötte be az első futamgyőzelmet. Igaz egy évvel ezelőtt Melbourne-ben az Ausztrál Nagydíjon Giancarlo Fisichella ünnepelhetett. A szahíri pontszerzők: Alonso, M. Schumacher, Räikkönen, Button, Montoya, Webber, Rosberg, Klien.