98 éves Benedek Gábor, a legidősebb magyar olimpiai bajnok

Vágólapra másolva!
2025.03.23. 11:20
Benedek Gábor (jobbra) 2019-ben Balczó Andrással (Fotó: MOB-Média/Szalmás Péter)
Vasárnap lett 98 éves Benedek Gábor, az öttusa első magyar világbajnoka, aki Keleti Ágnes januári halála óta a legidősebb magyar olimpiai bajnok.

A Magyar Olimpiai Bizottság honlapja felidézi, hogy Benedek 1927-ben Tiszafüreden született, katonacsaládban, hiszen édesapja hivatásos katona volt. Ő maga később a soproni katonai középiskola diákja volt, bátyjával, Ferenccel hadiapródnak tanultak. A második világháború alatt a frontra is kivezényelték őket, ahol - Dániában - hadifogságba estek, majd onnan tértek vissza Magyarországra. 

A katonai neveltetésnek köszönhették, hogy megismerkedtek az öttusával. A háború után a Csepeli MTK-ban vívott és a Budapesti Honvédban öttusázott. Utóbbi sportágban 1948-tól a válogatott tagja volt 1957-ig. Versenyzőként két olimpián vett részt: 1952-ben, Helsinkiben csapatban arany-, egyéniben ezüstérmes lett, majd egy évvel később Magyarország első világbajnoki címét is begyűjtötte. A legenda szerint az erről szóló híradás indította el Balczó Andrást az öttusa felé. 

A melbourne-i ötkarikás játékokra is esélyesként utazott, ám 1956-ban családos emberként és hazafiként is rányomta bélyegét a teljesítményére az itthoni helyzet. Egyéniben hatodik, csapatban negyedik lett. Az olimpiai kiutazás közben beválasztották az olimpiai csapat forradalmi bizottságába. Benedek Gábort az 1956-ban nyíltan vállalt véleménye miatt később politikailag megbízhatatlannak bélyegezték, elvették kitüntetéseit és a versenyzéstől is eltiltották. 

Volt időszak, amikor szikvízgyártóként dolgozott, holott Kereskedelmi Főiskolát végezve korábban a Csepel Vas- és Fémművekben tevékenykedett könyvelőként. Később dolgozott filmgyári kaszkadőrként, sőt amikor szűkös anyagi helyzetbe került, világbajnoki címéért kapott Higany nevű lovát is el kellett adnia. Aktív élsportolói évei után elvégezte a Testnevelési Főiskolát, majd edzőként is letette névjegyét, hiszen a Honvédban az 1960-as évek kiválóságai közül Móna István, Török Ferenc, Török Ottó és Plank Gábor szakmai munkáját irányította. 

Lánya betegsége miatt 1969-ben családjával Németországba utazott, ott telepedett le, ma is a Bonn melletti St. Augustinban él, kettős állampolgár. Németországban többedmagával öttusaközpontot szervezett, később vívómesterként ment nyugdíjba a kilencvenes évek első felében. 

Ha teheti, évente hazalátogat és örömmel vesz részt a MOB vagy a Magyar Olimpiai Bajnokok Klubjának rendezvényein. Felesége a gyermekgyógyász dr. Heim Pál unokája. Benedek a francia kerékpáros Charles Coste (101), a finn északi síző Heikki Hasu (98) és az örmény labdarúgó Nyikita Szimonjan (98) után a világ negyedik legidősebb élő olimpiai bajnoka.

 

Legfrissebb hírek

Belák János: Nagyon hasznos tapasztalatokat szereztünk Bulgáriában

Egyéb egyéni
8 órája

Gyász: elhunyt Sasics Szvetiszláv világbajnok és olimpiai bronzérmes öttusázó

Minden más foci
13 órája

Öttusa-vk: Bauer a hetedik, Gáll a kilencedik helyen végzett a döntőben

Egyéb egyéni
2025.05.11. 14:05

Öttusa-vk: a férfiaknál is három magyar jutott be a döntőbe Pazardzsikban

Egyéb egyéni
2025.05.10. 16:21

Öttusa-vk: három magyar döntős a nőknél Pazardzsikban; Özyüksel olyat produkált, amit korábban senki

Egyéb egyéni
2025.05.09. 16:27

Négy magyar elődöntős a férfiaknál az öttusa-vk-viadalon

Egyéb egyéni
2025.05.08. 23:05

Négy magyar folytathatja a nőknél a pazardzsiki öttusa-világkupaversenyen

Egyéb egyéni
2025.05.07. 18:50

100 éve született Buzánszky Jenő

Képes Sport
2025.05.04. 08:00
Ezek is érdekelhetik