Jónyer István, valamint a Jónyer, Gergely páros győzelme okán a kalkuttai a magyar asztalitenisz egyik legszebb emlékű világbajnoksága, még úgy is, hogy tudjuk, lehetett volna ennél is szebb az az ötven évvel ezelőtti február.
Bármennyire is szürreális, de tény: egy Csepelen elhangzó fiktív sakkeredmény alapjaiban befolyásolta az 1975-ös kalkuttai asztalitenisz-világbajnokság eredménylistáját. A férfiaknál Jónyer István, Klampár Tibor és Gergely Gábor is egyértelműen a világ legjobbjai közé tartozott, a Jónyer, Klampár párosnak világbajnokságról (1971) és Európa-bajnokságról (1974) is volt aranya, szóval ez a trió már az 1975-ös indiai vb-re is esélyesként utazott volna, ha Klampárt nem tiltják el, amit az érintett így idézett fel Vörös Csaba „Klampár, a fenegyerek” című könyvében:
„1975-ben eltiltás miatt maradtam itthon. Az eltiltásaim sokszor a bátyám miatt történtek. Haragudtak ránk, mert külön utakon jártunk, és nem fogadtuk el első szóra, amit mondtak nekünk. Aztán meg ott volt a faterom is, aki szintén sokakat irritált. Kijött Csepelre megnézni engem és szüntelenül üvöltözött. Rózsás Péterrel kerültem össze a döntőben, s a döntő szettben vezetett 20:15-re. Ötször kiszerváltam, majd nyertem. Apám felugrott: Fischer–Szpasszkij sakk-matt! Naná, hogy az amerikait tette előre.”
Mai fejjel persze nehezen érthető, hogy emiatt a sportág egyik legjobbja ne utazhasson el a világbajnokságra, de hát ne felejtsük, 1975-öt írtunk… Az értelmetlen döntést nyilván az is megkönnyítette, hogy Berczik Zoltán szövetségi kapitánynak azonnal megvolt a B-terve a párosra, ugyanis Klampár helyett Gergely Gábort tette Jónyer mellé, ami – mint a februári világbajnokság utolsó napján kiderült – nyerő húzásnak bizonyult, cserébe azonban a csapatversenyben súlyos árat fizetett…
A rekordnak számító, 62 ország részvételével megkezdődő vb-n férficsapatunkat nem kímélte Fortuna, ugyanis többek között Kínával, Japánnal és az akkoriban ugyancsak bombaerősnek számító Jugoszláviával került egy csoportba – rajtuk kívül még Anglia, Románia, Indonézia és India került a B-jelű nyolcasba –, s innen csak az első kettő juthatott be az elődöntőbe. A rajt előtt a japán válogatott edzője, a 12-szeres világbajnok Ogimura Icsiro az esélyeket illetően úgy nyilatkozott Hámori Tibornak, a Népsport helyszínről tudósító munkatársának, hogy „ismét az ázsiaiak szerepelnek majd jól”, ám ebben csak félig-meddig lett igaza, ráadásul korántsem úgy, ahogyan ő szerette volna. ű
A magyar együttes az angolok és a románok elleni „bemelegítő” győzelem után a harmadik körben Japán ellen állt asztalhoz, Jónyer István és Gergely Gábor mellett – Klampár helyén – Tímár Ferenc kapott bizalmat Bercziktől, a másnap megjelenő sportnapilap pedig büszkén hirdette a címlapján: „Először a VB-k történetében: győzelem a japán férfiak ellen”.
Az 5:3-as sikerhez Gergely három, Jónyer két győzelmet tett hozzá, Tímár viszont – s ez már figyelmeztető jel volt – egyetlen szettet sem tudott elcsípni. Az indonézekkel szembeni sikert követően viszont jött a feketeleves: egy nap alatt két vereség. A talán kevésbé fájó, Kínától elszenvedett zakót így foglalta össze a Népsport: „Férficsapatunk délelőtt a kínaiak ellen játszott. Be kell vallani, kissé alárendelt szerep jutott neki. Mintha a legismertebb indiai filmsztár, Radzs Kapur mellett statisztált volna valaki…”
Való igaz, az 5:0-s végeredmény messze volt attól, amit előzetesen várt a magyar küldöttség – Jónyer és Gergely mellett itt már Börzsei János állt asztalhoz –, de ez még mindig belefért volna ha aznap délután a jugoszlávoktól nem kapunk ki 5:1-re.
„A magyar csapat – amely felvillanyozott játékkal nyert előző nap Japán ellen – szinte rövidzárlatot kapott. Enerváltan adtuk meg magunkat a papíron nem jobb jugoszlávoknak, s ezzel elúszott a felcsillant remény” – foglalta össze Hámori a történteket, a végén utalva az elúszott elődöntőre. Némi gyógyírt jelentett, hogy közben a hölgyek remekeltek: a csoportban ugyan kikaptak a címvédő Dél-Koreától, ám az összes további meccsüket, köztük a szovjetek elleni rangadót is megnyerték, így a Kisházi Beatrix, Magos Judit, Lotaller Henriette hármassal felálló csapatunk csoportmásodikként bejutott az elődöntőbe ahol Kína következett. Az ázsiai nagyhatalommal szemben már a hetvenes években sem volt sok esélyünk, így aztán az a furcsa helyzet állt elő, hogy a férfiak és a nők is Japán ellen játszották a helyosztót, csak míg a Kisháziék a harmadik, Jónyerék az ötödik helyért csatázhattak – az utóbbi párharcot sikerült is megnyernünk. Miközben Berczik a férfiakról – finoman utalva Klampár eltiltására – kifejezetten elégedetten nyilatkozott („Férficsapatunkat a 4–6. helyre vártuk. Hiszem, hogy a már ismert előzmények, problémák után megfelelően szerepeltünk. Az ötven csapatból megelőztünk negyvenötöt!”), addig a sportnapilap tudósítója egy sorok közé bujtatott kritikát azért megengedett magának: „Az európai mezőny legnagyobb hibája, hogy sehol sincs jó harmadik ember. Karakasevics, Vikström és Tímár vagy Börzsei ilyen erős mezőnyben nem megfelelő megoldás!”
Az egyéni küzdelmek előtt Berczik még a tőle megszokottnál is óvatosabban beszélt az esélyekről, mondván „Hszi En-ting, Liang Ko-liang, az európaiak közül pedig Surbek a favoritom. A nők mezőnyében szerintem a kínai és a dél-koreai lányok szerzik az érmeket”. Bizonyára csak babonából nem beszélt a mieinkről, a következő napokban azonban egyre világosabbá vált, hogy egyesben Jónyerrel, párosban pedig a Jónyer, Gergely duóval igenis számolni kell. Ami Jónyert illet, már a nyolcaddöntőben villant egy nagyot a kínai Li Peng legyőzésével, majd a szovjet Szarkisz Szarhojan és a japán Kono Micuru sem tudta megállítani, azaz meggyőző játékkal masírozott be a döntőbe, ahol a jugoszláv Anton Sztipancsics várt rá, a hasonlóan magabiztos Jónyer, Gergely párosra pedig Dragutin Surbek és Sztipancsics.
A két magyar érdekeltségű aranycsata közül előbb a férfi egyest rendezték meg, s ez a meccs a vb-döntők egyik legnagyobb, s magyar szempontból egyik legemlékezetesebb fordítását hozta. „Úgy éreztük, hogy Jónyer alaposan benne van az egérfogóban, de legalább megtalálta a kiutat. Sztipancsics 2:0-ra vezetett, amikor Jónyer megkezdte a rohamot. Tűzforró volt a légkör a teremben. A megváltozott hangulattól és Berczik jó tanácsaitól szinte szárnyakat kapott Jónyer (1:4, 4:8, 15:11, 18:13) A negyedik játszmában Jónyer a kemény tenyeresek sorát ütötte. A magyar versenyző valamennyi poénját üdvrivalgás kísérte (11:9, 16:14, 19:15). Következett a mindent eldöntő ötödik játszma. Jónyer ellenállhatatlan volt! (…) már szinte a leendő győzelem mámorától vezérelve nem engedte ki a kezéből a nagy lehetőséget. 22 év után először sikerült VB-t nyernünk ebben a számban!” – lelkendezett a helyszínről tudósító Hámori Tibor.
A férfi egyes döntője után nem sokkal a két főszereplő a páros fináléjában is érdekelve volt. „Megtudtam, hogy a jugoszlávok öltözőjében egy kicsit lelket kellett verni Sztipancsicsba, mert szinte elkábította az egyéniben elszenvedett vereség. Kétségtelen, hogy a magyar páros némi lélektani előnnyel kezdte a döntőt. Szinte egymást múlta felül a két magyar, s az első játszmában 21:14-re győztek Jónyerék. A másodikban nagy harc után Sztipancsicsék bizonyultak jobbnak, a harmadikban és a negyedikben azonban már élesen kidomborodott a magyar kettős fölénye.”
A magyar küldöttség tehát két arany- és egy bronzéremmel (a negyedik helyen végző női csapatunk is bronzot kapott) Kína mögött az éremtáblázat második helyén zárta az 1975-ös kalkuttai vb-t, ami nemcsak mai szemmel, az akkori erőviszonyokat figyelembe véve is kiemelkedő eredmény, ám mégis ott motoszkál az emberben, mi lett volna ha Klampár is ott van Indiában – amiről egyébként a vb-t követő indokoltan lelkes szakmai értékelések nagyvonalúan megfeledkeztek…
1975. február 6–16., Kalkutta Férfiak. Csapat. 1. Kína, 2. Jugoszlávia, 3. Svédország, …5. Magyarország (Börzsei János, Gergely Gábor, Jónyer István, Tímár Ferenc) Egyes. 1. Jónyer István, 2. Sztipancsics (jugoszláv), 3. Kono (japán), Takasima (japán). Páros. 1. Jónyer István, Gergely Gábor, 2. Surbek, Sztipancsics (jugoszláv), 3. Sécretin, Constant (francia) és Abe, Ito (japán) Nők. Csapat. 1. Kína, 2. Dél-Korea, 3. Japán, 4. Magyarország (Kisházi Beatrix, Lotaller Henriette, Magos Judit). Egyes. 1. Pak Jung Szun (észak-koreai), 2. Csang Li (kínai), 3. Ferdman (szovjet) és Ko Hszin-aj (kínai). Páros. 1. Alexandru, Takahasi (román, japán), 2. Csu Hsziang-jün, Lin Mej-csün (kínai), 3. Antonjan, Ferdman (szovjet) és Ozeki, Jokota (japán) Vegyes páros. 1. Gomozkov, Ferdman (szovjet), 2. Szarhojan, Antonjan (szovjet), 3. Liang Ko-liang, Csang Li (kínai) és Ito, Ozeki (japán) |