A szülőföld meséi – kacskaringós életutak, lebilincselő sporthistóriák Békés megyéből |
Menedék a vízben – könyv az amerikai úszósport „gyermekkoráról” |
Ez a legjobb barát többször is majdnem meggyilkolta Schirilla Györgyöt, aki nem egy esetben tényleg csak véletlenül maradt életben – más kérdés, hogy ez nem akadályozta meg abban, hogy legközelebb is a jégtáblák közé ereszkedjen. Eleinte persze még nem volt olyan ismert, hogy például partra érve ne egy tányérsapkás rendőr fogadja („Jó napot kívánok, kérem a személyazonossági igazolványát!”), később viszont országos hírnévre tett szert, és amerre futott vagy úszott, ezrek szorítottak neki az út szélén és a folyóparton.
Egy ízben 247 kilométert futott egyetlen nap alatt, amivel bekerült a Guinness-rekordok könyvébe, amikor pedig 1967-ben Budapest–Moszkva futással akarta ünnepelni november hetedikét, a következő elutasító levelet kapta: „Kedves Schirilla elvtárs! A Nagy Októberi Szocialista Forradalom 50. évfordulójára tett felajánlása nagyon szép, de több oknál fogva azt támogatni nem tudjuk. Javasoljuk, hogy más módon ünnepelje meg az évfordulót!” Aztán jött a „meglepően közvetlen” Kádár támogató levele, és Schirilla már indulhatott is Moszkvába. De futott ő Kassára, Varsóba és Bécsbe is, mikor hová szólította az élet vagy a nagypolitika. Még 1971 szilveszterén is átúszta a Dunát – a rádió a folyó közepén készített vele gyorsinterjút, amelyben két kedvencének, Gyarmati Andreának és Balczó Andrásnak müncheni olimpiai aranyat kívánt. A fele bejött.
Fellépett Komlós Jánossal a Mikroszkóp Színpadon, a minden lében kanál Népsport-újságíró, Hámori Tibor megírta róla a Schirilla-sztori című könyvet, a Vidám fiúk-trióval, Szécsi Pállal és Kovács Katival pedig körbehaknizta az országot mint konferanszié. Mindeközben volt taxis, vendéglős és alkalmi munkás, 1979-ben pedig rövid ideig a Magyar Ökölvívó-szövetség főtitkára is.
És mindvégig megmaradt fanatikus, ugyanakkor kissé naiv sportembernek. Ahogyan Pintér István, a Képes Sport főszerkesztője írja a könyv előszavában: „Hogy mi a hasznuk ezeknek a rendkívüli erőfeszítéseknek? Anyagi javakban mérhető értékük természetesen nincsen. Viszont örömet okoznak annak, aki kitűzött egy célt és sikerült megvalósítania. Vele együtt élvezik a sikert azok, akik szurkolnak neki. És végül jó néhány embert hozzásegítenek ahhoz, hogy ne adják fel a küzdelmet, bármilyen fáradtak, csüggedtek, akármennyire is holtponton érzik magukat.”
(Schirilla György: Egy távfutó vallomásai, Sportpropaganda Vállalat, 1986)
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. július 23-i lapszámában jelent meg.)