TAKÁCS KRISZTIÁN
BARCELONA
Még mindig ő tartja az 50 méteres gyorsúszás magyar rekordját – és tulajdonképpen élsportolói pályafutását sem zárta le…
A legrobbanékonyabb magyar úszó, Takács Krisztián 15 alkalommal javított magyar rekordot az 50 és 100 méteres távon, 25 és 50 méteres medencében – a 2008-as 50 méter pillangón úszott csúcsa kivételével – gyorsúszásban. A leggyilkosabb, a nemzetközi versenyeken rendre a legnagyobb mezőnyt felvonultató úszásnemben másfél évtizeden keresztül tartozott az élvonalhoz. Első rövid pályás magyar bajnoki címét 2003-ban nyerte 50 méter gyorson, s ezen a távon még a 2017-es budapesti világbajnokságon is versenyzett, 15. lett...
„És amikor találkozott az én elképzelésem a Magyar Diplomáciai Akadémia kínálta lehetőséggel, ezt a képzést is elvégeztem. Van edzői képesítésem is, s lehet, hogy egyszer visszatérek a medence partjára, de egyelőre másfelé rugaszkodnék el a rajtkőről. Korábban is erősségem volt a kommunikáció, könnyen tudok kapcsolatot teremteni, s bízom benne, hogy ez a képességem a diplomáciai pályán is előnyömre válik. A Külgazdasági és Külügyminisztérium sportdiplomáciai főosztályának vezetője, Iglói-Nagy István is azt javasolta, hogy próbáljak meg a sport közelében maradni, ezért örültem, hogy korábbi wimbledoni bajnokunk, a kiváló teniszező Taróczy Balázs vezette barcelonai főkonzulátus fogad a két hónapos külképviseleti gyakorlatomra. Tőle megtanulhatom, hogy egy korábbi sportoló miként képes megállni a helyét a diplomácia világában. Sokszor versenyeztem már Barcelonában, ismerem a várost – de most teljesen más oldaláról térképezhetem fel. Már hivatalos feladatot is kaptam: felvettem a magyar sportszövetségekkel a kapcsolatot, megkérdezve, milyen módon szeretnének a katalán országrésszel együttműködni, gondolnak-e edzőtáborozásra, versenyzőcserére, a helyi sportszervezetek lehetőségeinek megismerésére, kiaknázására.”
Krisztián kész a diplomáciai pályára rátenni az életét, s ebben gyógyszerész felesége is támogatja. Miután januárban született meg a kislányuk, most van itt az ideje, hogy belevágjanak valami újba, hiszen még sem a mamát, sem a babát nem szakítják ki a már megszokott környezetéből.
S talán az átlagember szemével nézve furcsa, de 36 évesen még sportágában, úszóként is lát maga előtt célt. „Az életmentés medencés versenyágában először jutottunk ki a világjátékokra – noha Európa-bajnokok már voltunk benne. Az egyesült államokbeli Birminghamben nyáron sorra kerülő versenyen három váltóval is részt veszünk, a lányok között például olyan kiváló úszókkal, mint Jakabos Zsuzsanna vagy Verrasztó Evelyn. A világjátékokra még mindenképpen felkészülök, szeretnék ott indulni, aztán már ideje lesz átgondolnom, meddig folytatom. De ennyi év után nagyon nehéz ám kimondani, hogy vége.”
A Magyar Diplomáciai Akadémia „zászlóshajós képzése”, a diplomataképző program a Külgazdasági és Külügyminisztérium, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem szakmai együttműködésében valósul meg. A programra természetesen sokszoros a túljelentkezés, a többkörös írásbeli és szóbeli felvételi után bekerülő 20-25 kiválasztott ösztöndíjas két féléves, elméleti majd gyakorlati képzést kap, szakmai gyakorlatának utolsó szakaszát ráadásul külszolgálaton végezheti. A képzés 12 hónapja alatt a hallgatók ösztöndíjat kapnak az akadémiától. A programot sikeresen befejező résztvevők – a lehetőségek függvényében – felvételt nyernek a Külgazdasági és Külügyminisztérium állományába. Már 2021 szeptemberétől lehetőség van arra, hogy az ösztöndíjprogramba volt vagy pályafutásukat éppen befejező, nemzetközi sikereket elérő sportolók is pályázhassanak – akik aztán a felvételi követelmények teljesítése után ugyanolyan képzést végeznek el, mint a hivatásos diplomaták. A 2022 szeptemberében induló képzésre május 15-ig lehet jelentkezni, minden további információ megtalálható a Magyar Diplomáciai Akadémia honlapján. |
HONTI KATA
RÓMA
„Valóban edzősködtem már Olaszországban, a női másodosztályban az Umbertide másodedzője, a Perugia vezetőedzője voltam. És miután vezetés és menedzsment szakon diplomáztam a newcastle-i Northumbria Universityn, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségével közös projektben is részt veszek, hozzásegítve fiatal honi edzőket európai tanulmányúthoz, továbbképzéshez. Aztán a nemzetközi szövetségnél, a FIBA-nál is elvégeztem egy vezetői képzést, amely után a FIBA válogatott mérkőzésein a teljes rendezvény lebonyolításáért felelős technikai delegáltként, majd az összecsapás alatt komisszárként dolgozhatok. Már két feladaton is túl vagyok: rám bízták novemberben a Horvátország–Szlovénia, februárban az Észak-Macedónia–Grúzia férfi világbajnoki selejtezőt. Szóval, a sportág közelében maradtam, csak nem a pályán, hanem a pálya mellett.”
Hogy miként következett ezután vagy ennek tetejében a Magyar Diplomáciai Akadémia diplomataképző programja?
„Mindig keresem a másfajta, új kihívást. Ki akarom próbálni magam olyan területen is, amellyel korábban egyáltalán nem foglalkoztam. Ugyan szakmai tapasztalatom nincs, de a sportágam számos pozitívumot adott, sok országban éltem, több nyelven beszélek, van gyakorlatom a gyors kapcsolatteremtésben, beilleszkedésben, a különböző kultúrák tiszteletben tartásában. Mindez pluszt jelent, remélem, kamatoztatni tudom diplomataként, s az alapok megtanulása után a sportdiplomáciával is foglalkozhatok, mert mégiscsak a sport a szívem csücske. A Külgazdasági és Külügyminisztérium sportdiplomáciai főosztályán tölthettem az otthoni gyakorlatomat, és magával ragadott, amit ott láttam.”
Miután Kata több évig élt Olaszországban, kézenfekvő választás volt, hogy Magyarország római nagykövetségén töltse két hónapos külképviseleti gyakorlatát. „Egyrészt a nyelvismeretem miatt szerettem volna ide kerülni, másrészt mert a római kiemelt nagykövetség, szakmailag óriási fejlődési lehetőséget rejt. Kovács Ádám nagykövet úr szívélyesen fogadott, igyekszem tőle és munkatársaitól minél többet megtudni két hónap alatt a magyar–olasz kétoldalú kapcsolatokról.”
MÓRÁDI ZSOLT
KOPPENHÁGA
A 2017-es budapesti világbajnokság után, sportága történetének legeredményesebb versenyzőjeként, a kick-box tízszeres világbajnokaként vonult vissza Mórádi Zsolt, mindössze 30 évesen...
De Zsolt nem éri be ennyivel, beválasztották a Peace and Sport nemzetközi szervezet békekövetei közé, a többek között Didier Drogba és Felipe Massa nevével fémjelzett illusztris társaságba, amely a hátrányos helyzetű közösségek életét igyekszik segíteni a sport eszközeivel. A szervezet fővédnöke II. Albert monacói herceg, akivel Zsolt személyesen is találkozhatott. Barátaival üzleti vállalkozásba fogott, s az egész ország megismerhette a TV2 televíziós csatorna vetélkedő show-ja, az Exatlon Hungary második szériájának bajnokaként. Képezte is magát: a Corvinus és a Testnevelési Egyetem közös mesterképzésén sportmenedzserként, majd a Széchenyi István Egyetemen sportdiplomáciai szaktanácsadóként végzett. S innen már csak egy lépés volt a Magyar Diplomáciai Akadémia programja.
„Remélem, ez lesz az utolsó pályamódosításom. A sportágamban betöltött tisztségeim társadalmi munkát feltételeznek, projektalapúak, a vállalkozásaim működtetésében sem találtam meg az életre szóló hivatást – a sportdiplomáciai szaktanácsadó szakon végzett tanulmányaim alatt viszont a külügyminisztérium előadóitól, külügyi szakértőktől, nagykövetektől annyit kaptam, hogy úgy érzem, nemes hivatásra leltem. Élsportolóként Magyarországot képviselve értem el az eredményeket, és a diplomáciában is a nemzetet szolgálhatom. A sport világából hozott kapcsolati tőkével, az ott szerzett értékekkel, erényekkel felvértezve.”
Zsolt április elejétől a dán fővárosban vesz részt a külképviseleti gyakorlaton – de annak ismeretében, hogy angolul beszél és kínaiul tanul, felvetődik a kérdés: miért éppen Koppenhágát választotta? „A koronavírus-járvány miatt a Kínába belépés után 21 napot kell karanténban tölteni, ez esetben a két hónapos gyakorlatból nem sok idő telne hasznosan. A hasonlóan magas szintű munkát folytató dániai nagykövetségen viszont kihasználhatok minden percet. Döntésemben a családom és a feleségem is maximálisan támogatott, s ha valóban a nagypolitikában folytatnám az életem, kész követni is engem.”
(A cikk a Nemzeti Sport szombati melléklete, a Képes Sport 2022. április 23-i lapszámában jelent meg.)