Reuters
Berki Krisztián Pekingben nem mutathatja meg vitathatatlan tehetségét
Reuters
Berki Krisztián Pekingben nem mutathatja meg vitathatatlan tehetségét
A sajtot a kínai Hsziao Csin énekelte ki Berki Krisztián szájából, aki a kvalfikációs rendszer szeszélye folytán csak a televízión keresztül követheti nyomon a pekingi játékokat. Két Eb-arannyal a zsebében érkezett Stuttgartba, ahol kínai vetélytársával kiemelkedtek a mezőnyből, már a selejtezőben nyilvánvalóvá vált, a többi vetélytárs számára legfeljebb a dobogó harmadik foka lehet a cél.
Berki Krisztián közvetlenül kínai riválisát követően, ötödikként mutathatta be gyakorlatát a nyolcas döntőben. Hsziao hibátlan teljesítménnyel kápráztatta el a csarnokba kilátogató szurkolókat, nem érdemtelenül kapott 16,300 pontot. Fel volt adva a lecke a magyar klasszisnak, aki a befejezéstől eltekintve nagyot alakított, a leugrás előtt azonban elveszítette lendületét.
Berki nagy árat fizetett ezért a hibáért. A brit Louis Smith-t megelőzve, Hsziao Csin mögött a második helyen zárt. Ezüstéremmel a nyakában pedig rezignáltan vette tudomásul, hogy 2008 augusztusában nélküle száll fel a magyar delegáció Pekingbe tartó gépe.
Azon a bizonyos gépen viszont ott lesz Böczögő Dorina és Gál Róbert is. A még csak 15 éves magyar lány egyéni összetettben az 51. helyen végzett, és ez elegendő volt a kvótához.
BERKI KRISZTIÁN MÁSODSZOR EURÓPA TRÓNJÁN (AMSZTERDAM, 2007)
Gál Róbert a hétfő-keddi selejtezőben éppen csak lemaradt a kvótáról, szombaton azonban kegyes volt hozzá Fortuna. Az első szerenkénti finálé, a talaj döntő ugyanis a brazil Diego Hypolito sikerével ért véget. És mivel Brazília ott van a Pekingben induló legjobb 18 nemzet között - a kvalifikációs rendszer szabályainak értelmében - az ezáltal felszabaduló kvóta az egyéni összetett verseny következő, még kvóta nélküli versenyzőjére száll át. Az Athénban pontot szerző Gál Róbert így a kínai fővárosban is bizonyíthat.
Berki Krisztián vitathatatlan tehetségét kiváló nemzetközi eredményei, köztük két kontinensbajnoki címe támasztja alá, még sem lehet ott Pekingben. Pedig borítékolható, hogy versenyben lenne a dobogós helyekért, akár a legfényesebb medáliáért is.
Azt azonban korai lenne kijelenteni, hogy Berki Krisztián ne léphetne Pelle István (1932), Magyar Zoltán (1976, 1980) és Borkai Zsolt örökébe. Miért ne lehetne ő is olimpiai bajnok? Elvégre a 2012-es londoni játékokon még mindig csak 27 éves lesz.
GYÖNGYÖSI BALÁZS