Autosport: vagány videó – így épül Magyarországon egy raliautó

T. A.T. A.
Vágólapra másolva!
2021.03.16. 17:36
null
Tagai Tamás bepillantást engedett a kulisszák mögé
Címkék
Mindössze két műhely van a világon, ahol a Peugeot Sport Rally4-es versenyautói épülnek – az egyik Magyarországon. A Tagai Racing Technology vezetője, Tagai Tamás bepillantást engedett a kulisszák mögé, és egy vagány timelapse videó is készült a 208-as építéséről.

A 2021-es Peugeot-kupa idei nyitó versenye különlegesnek ígérkezik: a negyedik éve zajló márkabajnokság során ez lesz az első futam, amelyen már a vadonatúj Peugeot 208 Rally4 versenyautókkal állnak rajthoz a versenyzők. Ezek az autók ugyanúgy a Tagai Racing Technology (TRT) budakeszi műhelyében készülnek, mint elődeik éveken át.

„Ha világszerte több száz műhelyben gyártanak valamit, az sajnos nagyon változó minőségű lesz – nyilatkozta Tagai Tamás. – A Peugeot azonban most abszolút célként tűzte ki, hogy minden egyes versenyautója tökéletesen azonos minőséget képviseljen, ami miatt újra kellett gondolni a gyártási folyamatot. 2020 márciusában, a lezárásokkal egy időben érkeztek meg az első készletek, amiken nem csak mi, de maga a gyár is megtanulta az építés folyamatát. Olyan apróságokat is meg kellett határoznunk, mint hogy hol vezessünk el egy kábelköteget, mit hogyan ragasszunk, rögzítsünk és fényezzünk le. Az első három autó építése rendkívül sok időt és energiát emésztett fel, ám miután azokkal elkészültünk, gyorsan és külföldi felügyelet nélkül készülnek nálunk a Franciaországból érkező, becsövezett karosszériákból a versenyautók. Mintegy 25 darab Rally4-est építettünk az elmúlt másfél év alatt; nagyjából ugyanannyit, mint ahány Peugeot-t az előző öt évben.”

Tagaiék négy évre, havi három versenyautó gyártására kötöttek szerződést, azzal a kitétellel, hogy igény esetén bármikor képesnek kell lenniük havi hat darab 208-ast összeszerelni. A Peugeot Sport jelenleg ki is használja ezt a megduplázott kapacitást, mert a várakozók sora meglehetősen hosszú.

Nyugat-Európában külön szakma a versenyautó-építés; nálunk nincs ilyen képzés. Több köze van az autógyártáshoz, mint a szereléshez: kis túlzással fehér kesztyűben, laboratóriumi tisztaságban dolgoznak, az autót makulátlan állapotban kell átadni. Egy-egy autó összeszerelése 120-140 munkaórát igényel: a karosszéria előkészítését és a fényezést követően jön az összeépítés, a beállítások, majd egy mintegy 40 kilométeres teszt.

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik