Krátky Egon futóedző neve sokaknak ismerősen cseng, ő alapította a Gyerefutni közösséget, illetve a futással kapcsolatban felvetődő gyakorlati és szakmai kérdésekről blogot vezet a honlapján. Ráadásul nemcsak ír és beszél a szabadidős sportolók felkészítéséről, nemcsak az online edzéstervezés részleteit ismeri, hanem képességfejlesztő edzéseket is tart. A „távedzés” napjainkban igencsak népszerű, éppen ezért okkal vetődik fel a kérdés: vajon manapság is stopperórával a kézben kell irányítani az edzéseket a pálya széléről, vagy a szakmai munka levezényelhető az íróasztal mellől is a modern kütyükkel és az online edzéselemző szoftverek segítségével?
Krátky Egont arra kértük, beszéljen arról, ő hogyan foglalkozik a hozzá forduló hobbifutókkal, és miért van értelme, mondjuk, a többgyermekes családanyáknak (és persze apáknak) pénzt, időt, energiát áldozni arra, hogy szakmai útmutatás mellett kocogjanak, fussanak, versenyezzenek.
„Nem hiszem, hogy az online edzéstervek adatai elegendőek lennének a sportoló valódi énjének megismerésére. Az online adathalmazban számokká és grafikonokká változik a futó, sőt a sportoló gyakran nem is érti, mi és miért történik valójában. Számomra a minimum az, hogy tartalmas szakmai kapcsolatom legyen a futóimmal. Erre a legjobb módszer az, ha a sportoló a közös edzéseken is részt vesz, mert akkor a mozgása is pluszinformációkkal szolgál. Szóval, leginkább a közös edzés fontosságában hiszek, a közösséghez való tartozás és a mozgásfejlesztés szempontjából is. Persze segítségemre lehet a technika, mert ha a futó órája alkalmas rá, akár a mozgásképet is látom, hogy milyen a lépéshossz, a lépésfrekvencia, a talajérintési idő. Mivel folyamatosan figyelemmel kísérem az edzéseket, észreveszem a változásokat is. Ha valamelyik adatsor nem olyan, mint lenni szokott, az apró részlet is jelzés lehet. Ez esetben kérdéseket szoktam feltenni az edzésről.”
Az elmondottak alapján a szakember iránymutatása szerint végzett edzések jelentős javulást eredményezhetnek az amatőr futóknál.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!