Ha cingár a lábunk, felvehetünk bő nadrágot. Ha ropi méretű a kar, a laza melegítőfelső ápol és eltakar. De egy vézna nyakat hová rejtünk? Nem vehetünk fel mindennap garbót. Jobban tesszük, ha megfutamodás helyett a nyakat is megfelelően erősítjük.
Min múlik a siker? Valamit tisztázzunk az elején: a maximális fejlődés érdekében ugyanúgy kell eljárni, mint bármely más izomcsoport esetében: közvetlenül a célizmot kell edzeni! Az összetett mozdulatok (amelyek egyszerre több ízületet vesznek igénybe) a leghatékonyabbak olyan szempontból, hogy ezek stimulálják a leginkább az általános izomnövekedést, a zsírégetést, valamint a funkcionális teljesítményt. Ha erős nyakat szeretnénk, célzottan kell edzeni.
Mennyi idő alatt sikeres? Egy hónapos rendszeres nyakedzés jelentős eredményeket hozhat mind a statikus, mind a dinamikus erőmérés esetében. A teljes nyakméret ennyi idő alatt is nőhet, persze nem a duplájára, de tíz-húsz százalékos eredmény igenis elérhető. Akik rendszeres nyakedzést végeznek, kevesebbszer sérülnek meg, és jóval kevesebbet betegeskednek. Nem nehéz továbbgondolni, mekkora hasznot hajthat ez annak, aki naphosszat a gép előtt kuksol vagy az íróasztal fölött görnyed az irodában.
Gyakorlati tippek. Edzés szempontjából a nyaknak négy fő funkciója van: feszítés, nyújtás, oldalsó feszítés és forgatás. De hogyan erősítsük ezeket a részeket?
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!