Mennyire fontos a testépítésben a magasság? Ezt a fontos kérdést járta körbe a fitnessvolt.com cikke. Kérdés persze, profi vagy amatőr sportolókról van-e szó, mindenesetre kiindulásnak jó az eddigi Mr. Olympia-győztesek magassága. A sportág legismertebb versenyét 1956 óta minden esztendőben, azaz csaknem hatvan éve rendezik meg. Az eddigi nyertesek átlagos testmagassága 174.9 (!) centiméter, ami semmiképp nem nevezhető magasnak. Csakhogy a legmagasabb köztük éppen a hétszeres győztes Arnold Schwarzenegger.
Őt látva érthető tehát, ha sokan úgy gondolkodnak, valaki csak akkor lehet sikeres, ha legalább 180 centiméter – nyilván ez alaptalan feltételezés. Hogy mást ne mondjunk, az eddigi győztesek közül Schwarzenegger mellett csak ketten voltak legalább 1.8 méter magasak. Lee Haney (180.3) és Ronnie Coleman (180.3). Mindketten egyaránt nyolcszor nyertek, azaz a kérdés azért nem egyértelmű, mert tény, hogy a legsikeresebb testépítők meglehetősen nagyra nőttek.
Manapság tovább árnyalja a képet, hogy a közösségi médiában sokan olyan szögből készítenek fotókat, hogy minél magasabbnak látszódjanak. Ez pedig szintén azt a tévképzetet erősítheti, hogy a magasság kulcsfontosságú a sportágban. Azt pedig mondanunk sem kell, hogy ez önmagában nem tényező, ellentétben az arányos testalkattal, az aprólékosan kidolgozott izmokkal vagy az alacsony testzsírszázalékkal. Ahogy a fitnessvolt.com cikke is kiemeli, egy magasabb embernek eleve hosszabbak a karjai és a lábai, így nehezebben épít látványos izmokat, mint egy alacsonyabb versenytársa, és ugyanaz az izomtömeg jobban mutat egy alacsonyabb emberen.
Címlapfotó: Frank Jansky/Getty Images
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!