Az elején gyorsan fussunk át a szabályokon: a tokiói olimpián debütáló sportmászásban három szakág, a nehézségi, a gyorsasági és a boulder (azaz a biztosítás nélküli, kis magasságban, vízszintesen végzett, de nagyon technikás) mászás kapott helyet, és az elért eredményeket pedig összesítésben értékelték.
A férfimezőnyben kétségkívül az ötszörös világbajnok Adam Ondra volt a legnagyobb név, bár a lebonyolítás különlegessége miatt nem volt egyértelmű, hogy összetettben ki fog az élen végezni.
Csak a végén, az osztrák Jakob Schubert mászása után derült ki, hogyan néz ki a dobogó, addig mindenki izgult, de mivel Schubert volt az egyetlen a mezőnyben, akinek sikerült végigmásznia a nehézségi pályát, felkerült a dobogóra, Ondrát viszont letaszította onnan.
„A szezon elején fejben nem voltam egyben, ezért szakemberrel dolgoztam együtt, aki sokat segített – mondta a győzelme után a spanyol tinédzser. – Két éve még nem voltam elég gyors, ezen rengeteget kellett dolgoznunk a csapatommal, most Tokióban egy kis szerencse is kellett a győzelemhez. Sokáig hihetetlennek tűnt, hogy bejutottam a döntőbe, előtte össze kellett szednem magam mentálisan, és hinnem abban, hogy képes leszek jó teljesítményt nyújtani.”
A nőknél korántsem született ekkora meglepetés, a hatszoros világbajnok szlovén Janja Garnbret nyakába akasztották az olimpiai aranyérmet: ő volt a sportág legnagyobb favoritja Tokióban.
„Ez volt pályafutásom legnehezebb versenye, különösen mentálisan volt kemény – mondta a 22 éves mászó. – Úgy éreztem, minden nyomás rajtam van, mert a világ azt várta, én nyerem meg az aranyérmet. De ez nem így működik. A verseny pontszámokból tevődik össze, így bármi megtörténhet, és a döntőben mindegyik lány nagyon erős volt. Senkiről sem lehet előre kijelenteni, hogy biztosan aranyérmes lesz.”
A dobogóra két japán versenyző állhatott fel Garnbret mögé, Miho Nonaka és a 32 éves Akijo Nogucsi, aki az olimpia után egyébként visszavonul, de nagy volt az izgalom az utolsó mászásnál, mert a győztes személyén kívül hosszú másodpercekig szinte semmit sem lehetett tudni.
A sportág első olimpiáján született egy világrekord is a női versenyben, a lengyel Aleksandra Miroslaw 6.84 másodperc alatt teljesítette a gyorsasági számot.