A Ms. Olympiát bemutató sorozatunk első részében a női testépítés gyökereiről írtunk, majd bemutattuk az esemény aranykorát. A sorozat záró részében betekintést engedünk, hogyan vált felnőttkorúvá a női testépítés csúcseseménye.
A Ms. Olympia reformkora
A Nemzetközi Testépítő- és Fitneszszövetség (IFBB) számos újdonságot vezettet be a 2000-es Ms. Olympián. Az első és legfontosabb, hogy az eseményt az Olympia Weekend jegyében, a férfiak versenye (Mr. Olympia) előtt tartották új helyszínen, Las Vegasban. Ezenkívül megalkották a nehéz- és a könnyűsúlyú kategóriát, és ami talán ennél is fontosabb, a zsűrinek új szempontrendszer alapján kellett pontoznia a versenyzőket. A továbbiakban az egészséges megjelenést, az arcot, a sminket és a bőr színének tónusát kellett előtérbe helyezniük.
A megújult Ms. Olympia első évében két győztest hirdettek: nehézsúlyban az ukrán Valentina Olekszandrivna Csepiha, könnyűsúlyban pedig a brit Andrulla Blanchette vitte el a pálmát. Nehéz megmondani, hogy ez a két hölgy miért nem tudta hosszabb távon is megvetni a lábát a dobogón, bár az ukrán 2001-ben, ugyanebben a súlycsoportban negyedik lett, majd 2002-ben a könnyűsúlyban második, ezt követően viszont nem ért el figyelemre méltó eredményt. Elmondhatjuk ugyanezt Blanchette-ről is, aki 2002-ben még ott állt ugyan a dobogó második fokán, de utána jóformán eltűnt a színről. Mindez talán azzal is magyarázható, hogy ekkor ébredt fel Csipkerózsika-álmából az amerikai Lenda Murray, aki 1990 és 1995 között valósággal tarolt a Ms. Olympián, majd 2002-ben és 2003-ban az összetettben és a nehézsúlyúak között is újra felért a csúcsra.
Iris Kyle felemelkedése
„Emlékszem, amikor először megpillantottam az egyik testépítő-magazinban Lenda Murray fotóját – meséli. – Teljesen lenyűgözött. Kivágtam a képet az újságból, és a hűtőm ajtajára ragasztottam. Ettől a pillanattól pontosan olyan akartam lenni, mint ő.”
Bekavar az IFBB
Hogy a nemzetközi szövetség felettébb érdekes döntéseiről is essen néhány szó, meg kell említenünk, hogy 2004-ben bevezették a sokakat megosztó 20 százalékos szabályt, amelynek értelmében egészségügyi és esztétikai okokból arra kérték a hivatásos női testépítőket és fitneszversenyzőket, hogy 20 százalékkal csökkentsék izomzatukat, de csak azok, akiknek a testalkata ezt megkívánja. Sokan voltak, akik nem értették az új szabályozás lényegét, s gyorsan tegyük hozzá, okkal. Egy évvel később, 2005-ben újabb változtatást eszközölt az IFBB: eltörölte a nehéz- és könnyűsúlyú kategóriát, és csak összetettben hirdetett győztest.
Nagyobb értetlenséget váltott ki, amikor 2015-ben kiderült, egy ideig nem tartanak Ms. Olympia-versenyeket, ezért a világ legjobb női testépítői öt éven keresztül a Rising Phoenix World Championshipsen, azaz a Feltámadó főnixmadár világbajnokságán mérték össze erejüket.
Öt év szünet után újra Ms. Olympia
„Azzal, hogy megnyertem a Ms. Olympiát, bebizonyítottam, van némi tehetségem ezen a területen – nyilatkozta győzelmét követően a 37 éves Shaw. – Még többet akarok tanulni és fejlődni. A tudást senki sem veheti el tőlem, és ez a lényeg.”
A Ms. Olympia eddigi győzteseinek nevét ide kattintva olvashatják el, és szintén itt találják a 2021-es eseményre kvalifikált testépítők nevét.
CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!