Plank, fekvő, tigris – csak szabályosan!

Vágólapra másolva!
2021.03.19. 11:06
Ahhoz, hogy köredzések a későbbiekben maximálisan kifejthessék jótékony hatásaikat, az alap tartás gyakorlatokat hiba nélkül kell elsajátítanunk, különben később ez problémákat okozhat.

Ha valaki előző cikkünk vagy egyéb ok miatt kedvet kapott hozzá, és szeretne köredzésre járni, az alapok egyike biztosan a helyes tartásgyakorlatok elsajátítása. Ezeket muszáj hiba nélkül megtanulnunk, mert később sok feladat ezekre épül. Lássuk, mit tanácsol Horváth Erik a Funkcionális Sportegyesület edzője:

„Három fontos tartás van a saját testsúlyos edzésben, a plank, a fekvő és a tigris. Lényeges, hogy a core-izmok fejlődése miatt mindig edzés végén, a nyújtás előtt végezzük ezeket a gyakorlatokat. Edzés közben mentálisan és fizikailag is fáradunk, ezért nagy a sérülésveszély, ha nem a tréning végén alkalmazzuk a gyakorlatokat.

Javasolt időre végezni edzettségi szinttől függően, kezdők esetében harminc másodperccel indítsunk, és fokozatosan, ahogy könnyedebbé válik a gyakorlat, úgy emeljünk tíz másodperceket.”

A tartásoknak sok előnyük van, például ideális gyakorlat a hasizom edzésére, erősíti a gerinc körüli izmokat, a mély hátizmot, továbbá segíti a helyes testtartást és az egyensúlyt. Nézzük, az említett három alapgyakorlatnál mire kell figyelnünk.

Planktartás

Támaszkodjunk az alkarunkra, a lábainkat zárjuk, fontos, hogy a farizom, hasizom végig feszes maradjon. A fej legyen a hát meghosszabbítása, figyeljünk, hogy fejünket ne hajtsuk lefelé vagy hátrafelé. A derék nem eshet be! A súlypontunknak nem szabad sem elöl, sem hátul lennie, végig középen legyen. A könyökünk a váll vonalában helyezkedjen el. Érdemes tükör előtt végezni a gyakorlatot vagy hozzáértő edző társaságában, aki ki tudja javítani az esetleges hibákat, ez mindhárom tartásra igaz.

Fekvőtámasztartás

Lábainkat zárjuk, tenyerünk a vállunkkal legyen egy vonalban. Feszítsük be a hasizmot és a farizmot. Törzsünket tartsuk végig egyenesen, a súlypontunk a plankhez hasonlóan itt is középen maradjon. Nagy figyelmet fordítsunk arra, hogy a derekunk semmiképpen sem eshet be, ne homorítsunk bele, de az sem jó, ha túl domborúak vagyunk, a hát nem lehet púpos! Figyelni, és javítani kell a hibákat, ezektől a hibáktól függően kell erősíteni a hasizmokat és a mély hátizmokat.

Tigristartás

A fej a hát vonalát követi, a tenyér a váll alatt, a térd pedig a csípő alatt legyen. Ebből lehet egyéb mozgásokat végezni, mint a tigrisjárás oldalra vagy előre, de csak akkor, ha az alaptartás már stabilan megy. Ha már ötven-hatvan másodpercig szépen tudjuk tartani, utána lehet, sőt célszerű nehezíteni.

CSAK EGY KATTINTÁS, ÉS MÁRIS BÖNGÉSZHETI CÍMLAPUNKAT: ÖTVEN-HATVAN CIKK, FOLYAMATOSAN FRISSÜLŐ TARTALOM!

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik