A futás természetes mozgás, lényegében a legősibb sportunk, bár eleink nem a félmaratoni idejük megjavítása miatt futottak. Az ember képes hatalmas távokat futva megtenni, vannak atléták, akik képesek akár két napon keresztül is hosszabb megállás nélkül futni. Sosem látott mennyiségű ember kezdett kocogni, vágtak bele a félmaratoni, maratoni távokba az utóbbi években, ami többek közt a lábbelik fejlődésének is köszönhető. A mostani futócipők mindenféle speciális habanyaggal, támasztással segítik, hogy a kevésbé jó mozgású emberek is gond nélkül fussanak. A modern cipők sok problémát oldottak meg, viszont legalább ugyanennyit létre is hoztak.
A hétköznapi lábbelik is egyre puhábbak, komfortosabbak, ami jó dolog, de a kényelem mindig magával hozza az ellustulást is – ez esetben a lábunk, bokánk, boltozataink deformálódását, ami viszont már baj.
Néhány évtizede mindenki minimalista cipőben futott, mert nem voltak olyan cipők, mint manapság, és sokkal kevesebb volt a túlzottan bedőlő boka, nem volt jellemző az erősen sarokra érkezés.
Az egyenletlen talajon való cipő nélküli mozgások ráveszik a talpunk izmait, hogy dolgozzanak, ezáltal egy idő után megerősödnek, javul a mozgástartományuk, ami ennyire apró ízületek és izmok esetén kulcsfontosságú. Megfelelő tornával együtt néhány hónap alatt vissza tudják állítani a természetes boltozati struktúrát, ha nincs kóros probléma, de súlyosabb lúdtalp, boltozatsüllyedés esetén is sokat tudnak javítani az állapoton. Ráadásul a legtöbb esetben a lépéstechnikát is fejleszti, segíti a jobb talajfogást.
Sokan idegenkednek ettől a mozgásformától, de a legtöbben megszeretik, miután kipróbálják, jó érzés az egész napos cipőhordás után kiszabadítani a lábunkat és sétálni, futni – csak úgy, természetesen.