Mióta forgalmaz a Garmin futóórákat?
Még kétezerötben kezdődött a Forerunner 101-201-301 sorozattal – válaszolta Magyar Péter, a cég képviselője a korinthosz.hu versenyen. – Ezek az órák a maiakhoz képest jóval nagyobbak és persze szerényebb tudásúak voltak. Mondhatjuk, hogy valahol itt indult a GPS-es sportórák karrierje, ami napjainkban a csúcsán jár, vagy inkább még felfelé halad.
Hogyan fejlődött a technológia?
Kezdetben GPS-szel mértünk megtett távot és tempót, jobb esetben egy pánttal a pulzust, és rögzítettünk egy nyomvonalat. Ezt az idők során egyre pontosabb GPS-vevők, további szenzoradatok egészítették ki, de sokat fejlődött a háttér is. A rögzített adatokat eleinte offline nézegettük a PC-n, de manapság már minden a felhőben van, amit a Garmin esetében Connectnek hívnak.
Ehhez már telefonnal is hozzáférünk, ahol sok izgalmas adatot látunk, akár az egyes edzésekről, akár tendenciákról, terhelésről, regenerálódásról. Az újabb órák már laktátküszöböt, VO2 max értéket is számolnak.
Hogyan változik a futók igénye?
A kezdeti „mérjünk időt, távot, tempót” igény már nagyon alap, ahogy a pulzusmérés is. Utóbbiból a csuklón mért pulzus már szintén kötelező szolgáltatás, még ha jelen formájában nem is hozza azt a pontosságot és dinamikát, mint az elektronikus mellkasi mérés. Mivel mindenki a telefonján éli az életét, az okostelefonon futó applikáció és benne az edzésadatok szintén tekinthetők alapszolgáltatásnak. Ezen a ponton kicsit szétválnak az igények, mert például egy maratonira készülő futó szereti, ha az óra képes levezényelni egy többlépcsős edzést, a terepfutók joggal várnak el navigációs funkciókat és pontos magasságmérést, az ultrások az extrém hosszú üzemidőért rajonganak. A futók nagy része egyéb sportot is űz, ezért az órákban a bringa-, túra-, kardio- vagy erősítőedzések rögzítése szintén alapnak tekinthető. Ugyanakkor vannak modellek, amelyek medencés vagy nyílt vízi úszást vagy akár egy multisport-, triatlontevékenységet is képesek rögzíteni, ezeket a funkciókat is egyre többen keresik.
Mivel az összes Garmin óra már a napi tevékenységkövetésre, mint lépésszám, alvás, stressz, egyéb funkciókra is alkalmas, sokszor jogos igény a napi használathoz illeszkedő kinézet, hogy az óra akár egy kosztümhöz vagy öltönyhöz is felvehető legyen.
Hogy a jövő mit hoz, vagy még mi sem tudjuk, vagy nem mesélhetek róla – de az biztos, hogy az edzéselemzés terén még van hova fejlődni, és zajlanak is ez irányú fejlesztések. Természetesen a kijelzőfelbontás, az akkumulátor-üzemidő és hasonló alapparaméterek terén is várhatók ugrások. Egyre több modell kapja meg a Garmin Pay szolgáltatást, amelynek keretében az órát bankkártyaként használhatjuk. Ez jelenleg magyar bankkártyákkal még nem működik, de dolgozunk az ügyön, illetve egyéb szolgáltatókon keresztül, mint például a Revolut, akár már most is elérhető.
(x)