A profi tanácsai, hogyan fussunk maratonit

L. Á.L. Á.
Vágólapra másolva!
2018.10.01. 20:56
Ha maratoni futás, akkor Csere Gáspár, aki 2016-ban és 2017-ben is bajnoki címet nyert, s aki a hétvégi SPAR Budapest Maraton kapcsán sok érdekességgel szolgál táplálkozásról, frissítésről, regenerálódásról.

 

Okosan egyél!
„Már a verseny előtti napokban megkezdődik a töltési időszak, amelyben hangsúlyos a szénhidrátbevitel, de ezt sem szabad túltolni, nehogy indokolatlan hízás vagy puffadás legyen a vége. Én az utolsó napokban sok zöldséget és gyümölcsöt fogyasztok, utóbbiból azokat, amelyek nem puffasztanak, és az utolsó napon már nem eszem húst vagy nehezebb ételeket. Tésztát, de leginkább rizst fogyasztok az utolsó napon, és olyan zöldségeket, amelyek segítik az emésztést. A verseny reggelén már csak jelképesen eszem, de nem üres gyomorral indulok neki a távnak. Banánt, zabkészítményt, könnyebb pékárut veszek magamhoz.”

Frissíts folyamatosan!
„Sokan nagyot tévesztenek azzal, hogy csak akkor kezdenek el inni, amikor már megszomjaztak. Folyamatosan pótolni kell az elvesztett folyadékot, maratoni esetében öt kilométerenként tankoljuk magunkat, a frissítés akkor jó, ha a végére is maradnak tartalékaink. A maratoni esetében két nagyon fontos dologra kell figyelni: a folyadék és a só pótlására. Előbbire ott a víz, utóbbira pedig az izotóniás italok, a szükséges kalciumot, magnéziumot, káliumot tartalmazó, a megfelelő izomműködést segítő sókapszulák. Akinek bírja a gyomra, géllel is frissíthet, maratoni alatt akár kétszer-háromszor is. Én valamivel több mint két óra alatt futom le ezt a távot, ilyenkor hőmérséklettől függően 6 deciliter és 1.2 liter közötti folyadékot fogyasztok. Nyilván aki négy vagy öt óra alatt futja le ezt a távot, annak többre is van szüksége. Egy-egy frissítőponton egy-két deci folyadékot bátran magunkhoz vehetünk.”

Hagyj időt a pihenésre!
„A verseny után sokan nem mennek el levezető futásra, ami ott és akkor érthető, de este mindenképpen szánjunk időt arra, hogy kocogjunk, vagy intenzíven gyalogoljunk egy-három kilométert. A maratoni után két-három napig ne tréningezzünk, vegyük lazábbra a hetet, amikor intenzívebben végezhetünk keresztedzést, mondjuk, úszhatunk vagy kerékpározhatunk. Ilyenkor a lelkünknek is kell a pihenés, hogy visszaszerezzük a motivációt a futáshoz. Együnk sok zöldséget, ami jó az izomláz ellen, felgyorsítja az izmok regenerációját is. És ihatunk sportolás utáni izotóniás italt, amely fehérjét is tartalmaz. A szívnek, a keringésnek jól jön a pihenés és az Omega3 zsírsav is.”

(Megjelent a Nemzeti Sport Csupasport mellékletében)

Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik