Alaposan körüljártuk már a street workoutot, hiszen készítettünk helyszíni videót, bemutattunk néhány gyakorlatsort, a sportág magyarországi ismert alakjai nyilatkoztak a szabadtéri edzésekről (amelyek nem is feltétlenül szabadtériek), most pedig sorozatunk befejező részében megnézzük, hogy milyen célokkal és reményekkel kezdhetjük el ezt a sportágat.
A „Hová juthatunk el fél év alatt?” kérdés persze rendkívül általános, de ahogy kicsit konkretizáltuk az „elvárásokat”, Szarka Ákos, a sportág egyetlen magyar világbajnoki érmese is jobban tudott segíteni a válaszadásban. Egy nagyjából optimális helyzetet képzeltünk el, amikor valaki fél éven keresztül elhivatottan edz – mondjuk, heti hármat –, van mellette szakember, sőt még az étkezésre is odafigyel. Ez pedig már félsiker, mert ha tényleg odatesszük magunkat hat hónapon keresztül, látványos fejlődést érhetünk el.
Persze a célok meghatározásánál sokat számít a kiindulópont.
A lányok és az idősebb férfiak esetében elérhető, nagy sikerélményt adó cél lehet, hogy a fél év végére például öt szabályos húzódzkodást tudnak megcsinálni.
Fiatalabb esetében még tovább lehet jutni, szó lehet például a függő mérlegállás elsajátításáról: egy huszonéves fiú fél év alatt simán fejlődhet annyit, hogy az időszak végén már különböző akrobatikus elemeket hajtson végre.
Ha pedig túlsúllyal kezdjük a street workoutot, havi kétkilós fogyással biztosan számíthatunk. Lehet persze többel is, megerőszakolhatjuk a testünket, de ami a többi sportra igaz, azt itt is megállja a helyét: a havi két kiló feletti fogyás nem egészséges. Fél év alatt ez is 12 kiló, az pedig máris egy új ruhatár.
Ha pedig valaki sokallná a fél évet és a hosszú távú terveket, annak eláruljuk, már az első hónap végén látszik a testünkön a munka: sokkal esztétikusabb lesz, ennél pedig nincs jobb visszajelzés.
Amikor végre látjuk az addig rejtőzködő izmokat, amikor jólesik a tükörbe nézni, amikor az ismerősök megjegyzik, hogy fogytunk, erősödtünk, az remek érzés – nem utolsósorban további muníciót adhat a folytatásra.