Mi is az a teniszkönyök?
A legismertebb könyökfájdalom. Röviden, a könyök túlterhelése okozta fájdalom a kar külső oldalán. Az alkar feszítő izmai a felkarcsont külső bütykéhez kapcsolódnak, és túlerőltetéskor a felkarcsont külső bütykén begyullad a csonthártya. Pokoli fájdalmat képes okozni, nem vicc, egy pohár víz szájhoz emelése is nagy verejtékezéssel járhat.
Fontos tudni, hogy a teniszkönyök nemcsak a sportolókat sújtja, gyakran előfordul fizikai munkát végző, illetve a feszítő izmaikat erősen igénybe vevő embereknél is.
Hogyan kezelhető a teniszkönyök?
Pihentetéssel: rövid ideje fennálló panaszok esetén a kiváltó okok kiiktatásával, pihentetéssel, jegeléssel, gyulladáscsökkentő gél használatával, illetve gyulladáscsökkentő gyógyszerek és fájdalomcsillapítók szedésével kezelhető.
Nyújtással: fontos az alkari izmok passzív nyújtása, azaz a stretching, esetleg jégmasszázs. Ha a tünetek nem múlnak, mindenképp keressünk fel ortopéd szakorvost, aki alkari brace felhelyezésével segíthet csökkenteni a panaszokat.
Fizioterápiás kezeléssel: ez a típusú kezelés sokat segíthet. Az utóbbi időben többfelé hallani a lökéshullám-terápiáról, amelynek pozitív hatásáról számolnak be néhányan, de minden kétséget eloszlató vizsgálatok erről még nem állnak rendelkezésre.
Műtét: ez csak a végső megoldás legyen! Ha a fent említett kezelések egyike sem használt, elkerülhetetlen lesz a műtéti beavatkozás. Az operáció után tanácsos a végtag nyugalomba helyezése a kar felkötésével vagy egyéb külső rögzítővel, legalább a sebgyógyulásig. A gyógyulás a műtét után is elhúzódik, a betegek több mint felénél vezet csak eredményre.
Statisztika: a férfiaknál valamivel gyakoribb, mint a nőknél, és főként a 35-55 év közöttieket érinti.