Akár félünk a kutyáktól, akár nem, ijesztő lehet, ha edzés, futás közben kutyával találkozunk. Szerencsésebb eset, amikor a városban, a gazdájától csak másodpercekre elszakadó eb szalad oda hozzánk, de ha valaki sokat fut lakott környéken vagy erdei részen, elkóborolt és kóbor jószágokkal is találkozhat. Örökzöld a „Mit tegyen a futó a kutya ellen?” kérdéskör, éppen ezért most adunk néhány tippet, miként kerülhető el a nagyobb baj.
1. Gondoljuk át, kivel állunk szemben
Amikor fenyegető közelségbe kerül a kutya, nem az az első gondolatunk, hogy milyen fajta, és miért támadhat, pedig a helyzet megoldását nagyban segíti, ha értjük, mi történik. A városi, kisebb testű kutyák általában energiát vezetnek le, nem a területet vagy a gazdát védik.
A házaktól érkező kutyák ugyan hevesen ugatnak, de amint érzékelik a távolodást, lehiggadnak, hiszen látják, semmi sem fenyegeti az általuk védett területet.
2. Őrizzük meg a lélekjelenlétünket
Talán ez a legnehezebb, hiszen még kis termetű kutyát látva is könnyen pánikba eshetünk, ám fontos megőrizni a hidegvérünket. Muszáj, hogy tiszta legyen a fejünk, hogy jól mérjük fel a helyzetet, így kellő védekezési módot találjunk, és segítséget kérjünk.
3. Igyekezzünk megelőzni a bajt
Az incidensek elkerülésének legjobb módja a megelőzés. Gondosan válasszuk ki, hol futunk: célravezetőbb kerülni a kutyások által kedvelt területet, illetve tájékozódjunk, hogy a környezet mennyire biztonságos, mennyire szökhetnek ki a házaktól az ebek. A kóbor kutyák ellen nehéz megelőzéssel védekezni, hiszen bárhol felbukkanhatnak, így csak annyit tudunk tenni, hogy résen vagyunk, és ha ilyet látunk, eltérünk az eredeti útvonaltól.
4. Ne lépjünk fel támadólag
Sokszor a kóbor vagy a házaktól elkóborolt kutyák jobban tartanak az emberektől, mint az ember tőlük. Általában is fontos, hogy ne tegyünk hirtelen mozdulatot, mert azt fenyegetésnek veszik az állatok. Különösen akkor ne, ha a kutya a környezetét védi. Ilyenkor érdemes lassítani a tempón, a földre nézni, és lassabb futással mielőbb elhagyni a területet.
5. Ne fordítsunk hátat a kutyának
Akármennyire edzett futók vagyunk, a kutya gyorsabb lesz, így ne akarjunk elszaladni előle, ráadásul a rohanással csak a zsákmányszerző ösztönt ébresztjük fel.
Igyekezzünk mindig féloldalasan állni: ne szembe, mert azt támadásnak veszi, és hátat se fordítsunk neki, mert így sokkal könnyebben támad.
6. Ne kiabáljunk feleslegesen
A kisebb kutyáknál segíthet, ha látszatra nagyobbá tesszük magunkat terpeszállással vagy a kar kitárásával. Igyekezzünk minél távolabb tartani a kutyát, bármilyen kezünkbe eső eszköz segíthet. Ha van esély rá, hogy a környezetünkben meghallja valaki, akkor kiabáljunk segítségért. Ha nincs, akkor inkább határozott, de nem túl hangos utasításokkal igyekezzünk távol tartani magunktól, mert a kiabálás is ingerli a kutyát.
R. E. B.
(Megjelent a Nemzeti Sport Kihívás mellékletében, 2018 áprilisában.)