Ha a crossfit magyarországi elfogadottságát, a hazai piacot vesszük alapul, mondhatjuk, hogy bombameglepetés az eredménye, vagyis hogy – a sportág történetében második magyarként – kijutott a világbajnokságra?
Hogy kötött ki ennél a sportágnál, hiszen Magyarországon elég olimpiacentrikus a sportélet?
Sportos családból származom, apu és anyu is testnevelő, egyikük öttusázott, a másik atléta volt, szóval számunkra a sport az élet természetes velejárója. Apukám annak idején beleszeretett a falmászásba, és épített is egy falat a tornateremben.
Én gyakorlatilag ott nőttem fel, s tizenhat éves koromig falmászó voltam, világbajnokságokon, Európa-kupákon szerepeltem, négyszeres magyar bajnoknak vallhatom magam.
A testvérem, aki egykerekű biciklizésben versenyzett, láberősítés céljából elkezdett crossfitezni. Ám aztán megsérült, megműtötték, ugyanakkor benevezett engem egy versenyre, mert úgy gondolta, olyan képességeim vannak, amelyekkel jól tudok teljesíteni ebben a sportágban. A verseny, amelyre csupán egy hetet készültem, jól sikerült, s végül a crossfitet megtartottam kiegészítő sportágként a falmászás mellett. Aztán rájöttem, hogy a két sportág nem fér meg egymás mellett, hiszen az egyikben szálkás izomzatra, kis testsúlyra van szükség, a másikban viszont az erőfejlesztés mellett az izomzat is nő. Gyakorlatilag tíz kiló izmot pakoltam magamra az elmúlt öt év során.
Fiús sport, az biztos…
De rengeteg nő űzi. És érdekes, amit a legjobban szeretnek benne, az éppen a súlyemelés. Sokan jönnek le kiskosztümben az edzésre, átöltöznek, és a napjuk legjobb hatvan percét élik meg az edzőteremben, mert ez a sportág változatos, összetett, és közösségteremtő ereje van.
Ön mennyit edz egy héten?
Az elején mindössze heti öt edzésem volt, ma már heti tíz-tizenegy is van, úszom, futok, bringázom, súlyt emelek, van, amikor csak egy, van, amikor két-három órát is edzéssel töltök délelőtt és délután is.
Azok a gyakorlatok, amelyekben szükség van az erős fogásra, lógásra, kapaszkodásra. Ez nyilván a múltamból is adódik, a falmászás miatt ezek lettek az erősségeim.
Hogyan készül fel az augusztusi egyesült államokbeli világbajnokságra?
Most néhány napig pihenek, próbálok egy picit eltávolodni az edzőteremtől, mert utána minden idegszálammal a világbajnokságra kell fókuszálni. Kanadai a trénerem, ő írja az edzésterveimet, amelyek szerint készülök, de a világbajnokság előtt négy héttel ki is utazom hozzá, és Montrealban edzek tovább egészen a vb-rajtig.
Árulja el, ebből a sportból meg lehet élni Magyarországon?
Ha valaki kimagasló teljesítményre képes, akkor a sportági piac fókuszába kerül, olyan szponzori támogatásban részesülhet, amelyből meg lehet élni.
Eddig a szüleim segítségének köszönhetően tudtam sportolni, élni, megélni, ám az eredményeimnek köszönhetően most már alakul a hátterem.