Vasárnap épphogy elkezdődött a Liverpool huszadik bajnoki címének megünneplése, a brit közszolgálati adó, a BBC délután töredelmesen bevallotta, hogy harminc szakértője közül egy sem tippelte előzetesen aranyérmesnek a Mersey-parti csapatot. Leszámítva talán egy maroknyi elfogult Liverpool-szurkolót, aligha voltak sokan, akik nem a BBC-hez hasonlóan vélekedtek 2024 nyarán, amikor – nem túlzás kijelenteni – korszakváltás zajlott le a patinás csapat élén Jürgen Klopp távozásával.
Ahhoz, hogy megvizsgáljuk a Liverpool bajnoki címének körülményeit, érdemes még korábbról felfejteni a szálakat, mert az új tréner, Arne Slot nyilván telitalálatnak bizonyult, ám a klubvezetési stratégiát is fontos beemelni az egyenletbe. Merthogy a legendás német edző, aki harminc év után hozta el ismét a bajnoki címet az Anfieldbe – az elsőt a Premier League-érában –, és akivel a gárda egy Európa-liga- és három Bajnokok Ligája-döntőt játszott (2019-ben meg is nyerte ez utóbbi sorozatot), már 2024 januárjában bejelentette, az évad végén elhagyja a csapatot. És ha hinni lehet a híreknek, a döntésével a klubvezérkart is meglepte, amelynek így alig néhány hónapja maradt arra, hogy megtalálja és szerződtesse a tökéletes utódot. Tavaly tavasszal két újhullámos sikeredző is azonnal képbe került, mégsem Xabi Alonso vagy az azóta a Manchester Unitedet átvevő Ruben Amorim lett a befutó. És itt érhető tetten a valóban okos és tudatos irányítás, ugyanis a portugál edzőt végül azért tanácsolták el, mert ragaszkodott a három középső védős és két támadó szellemű szárnyvédős rendszeréhez, miközben a Liverpoolnál már az ifiktől kezdve más filozófia szerint játszanak, és nem akarták megbontani a rendszert. Amorim amúgy meg is sértődött, és „bosszúból” gyors tárgyalásra beugrott a West Hamhez, ám Liverpoolban ez már a kutyát sem érdekelte.
![]() Szoboszlai Dominik sikerével az angol élvonalat is kipipálhatta a magyar labdarúgás, az európai csúcsbajnokságok közül 2025-ig ugyanis csak a Premier League aranyérme hiányzott. Az MTI és az M4 Sport gyűjtését felhasználva összeszedtük, hogy az évtizedek óta a legjobb négy bajnokságként számon tartott angolt, spanyolt, németet és olaszt mely magyar játékosok nyerték meg korábban. |
A fókuszba ugyanis már az akkoriban talán kevésbé ismert Arne Slot került, akivel a Feyenoord azért csak bajnok lett Hollandiában 2023-ban, és mire megérkezett a Liverpoolhoz, a helyi kupát is elhódította. Ezzel együtt természetesen vele sem tűnt bajnoki címre esélyesnek a csapat, azok után meg pláne nem, hogy a nyári átigazolási időszakban kizárólag a sérülékeny Federico Chiesa csatlakozott erősítésként a kerethez.
Slot azonban a legkiválóbb németalföldi iskolát képviselve tökéletesen felkészült szakember, aki úgy érkezett meg a klubhoz, hogy megnézte az előző idény összes (!) edzéséről készült felvételt, így nemhogy ismerte a keretet, de az első pillanattól tudta, hogyan vegye át a stafétát Klopptól. Nem véletlen, hogy már a bemutatkozó mérkőzésén, július végén a csapat amerikai túráján a Betis ellen a 4–2–3–1-es felállást alkalmazta, amellyel aztán letarolta a Premier League-et, és Szoboszlai Dominikot áthelyezte abba a szerepkörbe – a támadósor tengelyébe, a tízes posztra –, amelyben a magyar válogatott csapatkapitánya végigjátszotta az évadot. Nem mellesleg a Slot-éra első gólját Szoboszlai szerezte, amivel egyébként le is győzték a sevillai csapatot.
Voetbal International A holland szaklap természetesen dicshimnuszt zeng a Liverpoolt bajnoki címig vezető Arne Slotról, kiemelve, hogy a 46 éves szakember az első németalföldi menedzser, aki révbe ért a Premier League-ben. „Emellett mindössze az ötödik szakvezető, aki az első Premier League-idényében aranyérmet nyert. Guardiolának két, Kloppnak négy év kellett” – fűzi hozzá a VI. |
Kicker A német sportlap kiemeli, hogy a Tottenham elleni mérkőzést követő ünneplés alkalmával Arne Slot, a Liverpool menedzsere viszonozta elődje gesztusát, és Jürgen Kloppot éltető dalra fakasztotta az Anfield közönségét. „A Life is Life dallamára az egész stadion bekapcsolódott, csakúgy, mint amikor 2024 májusában Klopp Slotot éltető dalolásba kezdett az utolsó hazai meccsét követően” – tudósít a Kicker. |
Marca A legnagyobb spanyol sportlap elsősorban azt taglalja, vajon a bajnoki cím megünneplésében élen járó Trent Alexander-Arnold így köszönt-e el az Anfieldtől. „Alexander-Arnold, aki egy lépésre áll attól, hogy ötéves szerződést írjon alá a Real Madriddal, önfeledten ünnepelte az aranyérmet, és hosszan beszélgetett a Liverpool tulajdonosával, John W. Henryvel. Ez lett volna a búcsú?” – teszi fel a kérdést a Marca (amely szerint a válasz: igen). |
Hogy aztán a Liverpool igába hajtson mindenkit ezzel a szisztémával. Mert bár a 4. fordulóban becsúszott egy váratlan hazai vereség a Nottingham ellen, az év hátralevő részében egyetlen csapat sem tudta legyőzni Szoboszlaiékat semmilyen fronton, és az új naptári évre egyértelművé vált, nemcsak Anglia, hanem a világ egyik legjobb csapata formálódott Slot keze alatt.
A holland szakvezető voltaképpen mindenkiből kihozta a legjobbat, így Szoboszlai Dominikból is, aki Klopp idején ugyan nagyon profin, zokszó nélkül játszott szélsőt vagy lépett vissza a hatos pozícióba védekezni, az új rendszerben kivirult és szinte nélkülözhetetlenné vált. Jóllehet időnként érkeztek a fanyalgások kívülről, hogy több gólt kellene szereznie, alapvetően csak egy-egy mérkőzésen teljesített valamivel a megszokott, igen magas szint alatt, és ha csak azt nézzük, hogy az idényben kizárólag a Ligakupa 3. fordulójában (ekkor kezdte a sorozatot a Liverpool) kispadozott végig egy mérkőzést – tehát az összes többi meccsen, amelyen keretbe került, kezdett vagy becserélték –, máris kiderül, mennyire fontos láncszeme a csapatnak.
![]() Szoboszlai Dominik az első magyar futballista, aki angol élvonalbeli bajnoki címet szerez. Pontosabban az első magyar válogatott játékos, aki felért a szigetország klubfutballjának csúcsára, mert ha kiszélesítjük a keresési spektrumot, azt látjuk, hogy magyar származású labdarúgók értek el korábban is sikereket a ködös Albionban. A magyar apa gyerekeként született Anders Limpar 1991-ben lett bajnok az Arsenallal, igaz, akkor még nem Premier League-nek hívták az angol sorozatot, hanem Football League First Divisionnek, de a lényegen ez nem változtat. A következő évben szintén egy magyar apa gyermeke, Imre Varadi lett angol bajnok a Leeds United színeiben – ez volt egyébként a First Division utolsó idénye, az 1992–1993-as bajnokság már Premier League néven futott. Tekintve, hogy azóta viszont még magyar származású játékos sem lett bajnok, Szoboszlai Dominik az első honfitársunk, aki PL-címet szerzett. Egy osztállyal lejjebb már találunk magyar bajnokokat: a tragikus sorsú Fülöp Márton 2007-ben a Sunderlanddel, a következő évben Gera Zoltán a West Bromwichcsal, 2011-ben pedig Buzsáky Ákos a QPR-ral lett a Championship bajnoka. Ha azt vizsgáljuk, kik voltak a legnagyobb magyar (származású) trófeahalmozók Angliában, megint csak Limpar neve bukkan fel az első helyen, a svéd válogatott futballista az Arsenallal és az Evertonnal is nyert FA-kupát, sőt utóbbival a Szuperkupát is elhódította. A képzeletbeli dobogó második fokán talán már Szoboszlai áll, hiszen a bajnoki cím mellett tavalyról van Ligakupa-elsősége is, de azért csak talán, mert a magyar anyától származó Tim Howard a Manchester Uniteddel nyert FA-kupát, Ligakupát és Szuperkupát is. Az amerikai válogatott kapus viszont bajnoki címet sohasem szerzett Angliában. Szoboszlait megelőzően egyedül Kozma István nyert a magyar válogatott játékosok közül jelentős trófeát Angliában – FA-kupát a Liverpoollal 1992-ben –, míg az emigráns magyar szülők gyerekeként Angliában született Vic Halom a Sunderlanddel nyert FA-kupát (1973), a szlovák válogatott Németh Szilárd a Middlesbrough-val Ligakupát (2004). |
A bajnoki címet eldöntő vasárnapi meccsen például két gólpasszal járult hozzá a Liverpool 5–1-es sikeréhez a Tottenham ellen, így az idény 45 tétmérkőzésén hét gólnál és nyolc gólpassznál jár, és ha valamelyik mutató elérné a két számjegyet, a legkeserűbb fanyalgóknak sem maradna muníciójuk vele szemben. Persze mindig van lehetőség a javulásra, de ha abból indulunk ki, hogy az előző, a bemutatkozó idényét 45 tétmérkőzéssel fejezte be Liverpool-játékosként, és végül hét gólig és öt gólpasszig jutott, máris előrelépést tapasztalunk. Fontos kiemelni, hogy az idén a sérülések is elkerülték – ami egyébként újabb jó pont a kiválóan rotáló Slotnak –, és főleg a tavaszi szezonra tudott igazán jó teljesítményt letenni az asztalra. Kloppnál a 2024 januári sérülését követően szinte csak az Európa-ligában nyújtott kiemelkedőt a tavasszal, míg a bajnokságban a visszatérése után csak egyetlen meccset játszhatott végig, a záró fordulókban pedig alig kapott játékperceket.
Szintén fontos fejlődési tényező, hogy Szoboszlai az idei számait sokkal erőteljesebb kettős terhelés alatt érte el, hiszen az említett El helyett a Bajnokok Ligájában játszott a nemzetközi porondon, és ne felejtsük el, a Liverpool a megújított és plusz két meccset hozó alapszakaszt megnyerte.
Hogy mit hoz a jövő Szoboszlainak és a Liverpoolnak, egyelőre kérdéses, de ha a klubvezérkar tartja magát ahhoz a tervéhez, hogy a nyáron valóban megerősíti a keretet (például Kerkez Milossal), az idén látott mag köré építendő csapat valóban félelmetesnek ígérkezik. A Liverpool ebben az évadban leginkább azért szaladt zátonyra más frontokon, mert összességében a kerete nem volt elég mély a söpréshez. A BL nyolcaddöntőjében így is ki-ki meccset vívott a dúsgazdag és szintén nagyon okosan felépített PSG-vel, az FA-kupában a másodosztályú Plymouth ellen vérzett el, de úgy, hogy gyakorlatilag a tartalékok álltak ki – Szoboszlai például a keretben sem volt, és talán ez a meccs volt Slot egyetlen melléfogása –, a Ligakupában pedig döntőt játszott a csapat.
A legfontosabb sorozatban, a bajnokságban, amelyben mindig a legkiegyensúlyozottabb együttes ér révbe, nem volt kérdés a Liverpool sikere. Négy fordulóval a vége előtt, de már a bajnoki címmel a tarsolyban a „vörösök” nemcsak a pontok, hanem egyéb fontos mutatók tekintetében is vezetik a mezőnyt: az övék a legtöbb szerzett gól (80), kapura lövés (591), kaput eltaláló lövés (216), nagy helyzet (136) és a legmagasabb várható gólszám (xG: 75.5).
Ez nem a véletlen műve.
Hanem Arne Sloté és a Liverpoolé.