Rangadót nyert a Mavericks és a 76ers is

AGÁRDI LÁSZLÓ (kezdo5.hu)AGÁRDI LÁSZLÓ (kezdo5.hu)
2022.11.13. 09:54
Luka Doncic, Joel Embiid és Jayson Tatum is 40 pont fölötti teljesítménnyel vezette győzelemre a csapatát, a Nets legyőzte a Clipperst, de nyert a Wizards, a Pacers, a Heat és a Pelicans is az NBA alapszakaszának legutóbbi játéknapján.
Több hiányzója is akadt, Tatum remeklésének köszönhetően mégis nyert a Celtics (Fotó: Getty Images)

Los Angeles Clippers–Brooklyn Nets 95–110

Egy jól időzített futás döntött. A mérkőzés jelentős részében szorosan alakult az állás, bár többnyire azért a Nets járt előrébb, a negyedik negyed elején úgy tűnt, hogy át tudja venni az irányítást a Clippers. Végül ez nem történt meg, 86-84-es hazai vezetés után egy 2-20-as futás következett, amivel a Nets el is döntötte a meccset, és amivel az elmúlt öt találkozójukból a negyediket is be tudták húzni. A vendégek legjobbja ezúttal is Kevin Durant volt, hatékonyan szerezte a 26 pontját, és aktívan kivette a részét a mezőnymunkából is, ráadásul a negyedik negyedben Seth Curry is fellépett mellé, aki a 22 pontjából 14-et ekkor szerzett. Nic Claxton (13 pont, 14 lepattanó, 3 blokk) is jól teljesített, Royce O'Neale 3/6 hármassal kompenzálta azt, hogy a triplavonalon belül 0/5-tel zárt, csapatszinten pedig 16/35 hárompontost küldtek a helyére a Nets játékosai.

Paul George nem lehet büszke erre a teljesítményére. A Clippers sztárja a mérkőzés jelentős részében csak szenvedett, 5/21 dobásból szedett össze 17 pontot, és vele a pályán -19-ben zárt a csapata. A két csapat között leginkább ez jelentette a különbséget, mert a hazaiaknál más nem tudott előlépni, viszont többen is hoztak egy erős átlagot: Ivica Zubac 16 ponttal és 15 lepattanóval jelentkezett, Marcus Morris hatékonyan hozta össze a 13 pontját, és a padról is elfogadhatóan szállt be a Powell-Wall kettős, közös erővel 30 pontot dobtak, és utóbbi még 6 gólpasszt is kiosztott, bár volt néhány megkérdőjelezhető dobásválasztása. Csapatként ugyanakkor kereken 40 százalékkal dobott a Clippers, a triplavonalon túlról is megálltak 11/30-nál, így két győzelem után szenvedtek ismét vereséget.

A Clippers legjobb dobói: George 17/3, Powell 16/3, Zubac 16
A Nets legjobb dobói:
Durant 27/9, Curry 22/12, Claxton 13

Washington Wizards–Utah Jazz 121–112

Kezd megint összeállni a Wizards. Jól kezdte a szezont a washingtoni csapat, majd hullámvölgybe került, most viszont ismét sorozatban három meccset nyertek, ráadásul a liga egyik legforróbb csapatát is sikerült felülmúlniuk Bradley Beal nélkül. A meccs a jelentős részében szorosan alakult, de a második negyed végén, illetve a harmadik elején a Wizards összehozott egy 16-0-s futást, ami után már nem adták ki a kezükből a vezetést. Több remek egyéni teljesítményt is feljegyezhetünk náluk, Kristaps Porzingis 31 ponttal és 10 lepattanóval húzta csapatát, Kyle Kuzma 23-8-6-ot hozott össze, Corey Kispert rontott dobás nélkül ért el 18 pontot, Monte Morris pedig 7 lepattanóval és 9 gólpasszal ellensúlyozta a 2/9-es mezőnymutatóját. Csapatként 50 százalékkal dobtak, 16/36 triplája is beesett a Wizardsnak, és még a védekezésük is egész jól nézett ki helyenként.

Most kellett volna egy vezér a Jazznek. Ezúttal visszaütött, hogy a Jazz kerete tele van olyan játékosokkal, akik bármikor képesek előlépni, de nem lehet ezt tőlük minden este elvárni, és most nem is tudták felvenni a versenyt a Kuzma-Porzingis duóval. A vendégektől hatan is elérték a 10 pontos határt, de Jordan Clarkson 18 pontját senki sem tudta túlszárnyalni, Lauri Markkanen és Collin Sexton is megállt 17 egységnél, és Malik Beasley (16 pont, 6 lepattanó, 4/9 tripla) is ezt a sort erősítette. Csapatként nem volt rossz a Jazz, Mike Conley 10 gólpasszára építve 33 gólpasszt osztottak ki egymás között, de hiányzott a játékukból az agresszivitás mind védekezésben, mind büntetőkiharcolásban, ezzel négy nyertes meccs után maradtak ismét alul.

A Wizards legjobb dobói: Porzingis 31/12, Kuzma 23/3, Kispert 18/12
A Jazz legjobb dobói: Clarkson 18/6, Markkanen 17/3, Sexton 17/3

Detroit Pistons–Boston Celtics 108–117

Tatumra nem volt válasz. Back-to-back játszott a Celtics, a Nuggets legyőzésének másnapján Jaylen Brown és Al Horford is csatlakozott a már eddig is hiányzó Malcolm Brogdonhoz, de Jayson Tatum úgy döntött, hogy ő mindenképpen megnyeri csapatának ezt a meccset: 43 ponttal és 10 lepattanóval jelentkezett, beszórt 14/28 dobást, közte 7/14 triplát, és a negyedik negyedben is az ő 13 pontjára építve tartotta meg a Celtics az előnyét. Tatum mellé Grant Williams (19 pont, 10 lepattanó, 4 gólpassz) és Marcus Smart (18 pont, 10 gólpassz, 5 labdaszerzés) is felnőtt, csapatszinten bevágtak 18 triplát, és a védekezésük is a helyén volt, így az is belefért, hogy 42,9 százalékkal dobjanak mezőnyből, mert eközben ellenfelüket még alacsonyabb mezőnymutatón tartották.

Jaden Ivey az eddigi legjobbját hozta. Nem sokkal a meccs kezdete előtt derült ki, hogy a Pistons legalább egy hétig nem számolhat Cade Cunninghammel, viszont elsőre meglepően jól reagáltak a hiányára. A kezdőbe bekerülő Killian Hayes (15 pont, 6 lepattanó, 7 gólpassz) igyekezett pótolni Cunningham sokoldalúságát, Bojan Bogdanovic (28 pont, 6 lepattanó, 4 gólpassz) is előlépett, de a Pistons jövője szempontjából a legfontosabb, hogy Jaden Ivey az eddigi legjobb meccsét játszotta az NBA-ben. A 2022-es draft ötödik választottja 26 pontot szerzett 8/15-ös mezőnymutatóval, 4/6 tripláját elsüllyesztette, és ezt 6/6 jó büntetővel is ki tudta egészíteni, ezzel profi pályafutása során először lépte át a 20 pontos határt.

A Pistons legjobb dobói: Bogdanovic 28/9, Ivey 26/12, Hayes 15/9
A Celtics legjobb dobói: Tatum 43/21, G. Williams 19/9, Smart 18/12

Indiana Pacers–Toronto Raptors 118–104

Parádés negyedik negyedet mutatott be a Pacers. Nem kezdett rosszul a Pacers, de a harmadik negyed elejére mégis 15 pontos hátrányba kerültek, ebből viszont sikeresen visszakapaszkodtak, majd az utolsó 12 percet 36-14-re nyerték meg, köszönhetően annak is, hogy 13/21 dobásuk célba ért ekkor. Nem egy kiemelkedő teljesítmény, hanem több nagyon jó adta a Pacers győzelmének az alapját, Buddy Hield 22 ponttal és 8 lepattanóval, Myles Turner 19 ponttal és 10 lepattanóval, míg Jalen Smith 16 ponttal és 5 lepattanóval zárt. Tyrese Haliburton ezúttal csak 3/14-gyel dobott, de begyűjtött 6 lepattanót és kiosztott 15 gólpasszt, ráadásul vele a pályán 26 pontot vertek a Raptorsra, annak ellenére is tudta diktálni a tempót, hogy nem dobott jól – megtették ezt a társai, 50 százalékos mezőnymutatóval és 19 bedobott triplával fejezte be a meccset a Pacers.

Barnes és Trent Jr. nem tudott előlépni. Nick Nurse csapata nehéz helyzetbe került az elmúlt napokban, Pascal Siakam és Precious Achiuwa is hosszabb időre kidőlt, ráadásul Fred VanVleet is újra partvonalra került betegség miatt. Sokáig ennek ellenére is tartotta magát a Raptors, de a negyedik negyedre teljesen összeomlottak, és az sem segítette a helyzetüket, hogy csak 7/35 triplájuk esett be. O.G. Anunoby próbálta a hátára venni a csapatot, dobott is 26 pontot, de nagyban megnehezítette a dolgát, hogy Scottie Barnes 4/16, Gary Trent Jr. 1/13 jó dobással hozta le a meccset. A kiegészítőkre nem lehet panasz, Thaddeus Young 15 pontot szerzett, míg Chris Boucher (19 pont, 7 lepattanó, 6/17 mezőnyből) és Dalano Banton (14 pont, 2/3 tripla) vezetésével fel tudták venni a versenyt a 45 pontos Pacers-cseresorral, de ez sem volt elég, a negyedik negyedben teljesen szétestek.

A Pacers legjobb dobói: Hield 22/15, Turner 19/6, Smith 16/9
A Raptors legjobb dobói: Anunoby 26/6, Boucher 19/6, Young 15

Philadelphia 76ers–Atlanta Hawks 121–109

Joel Embiidre nem volt válasz. Dominálta a meccset a 76ers centere, 14/25 jó dobással és 13/16 büntetővel 42 pontot dobott, begyűjtött 10 lepattanót, kiosztott 6 gólpasszt, és még 2-2 labdaszerzés, illetve blokk is bekerült a neve mellé. Embiid teljesen magára tudta vonni a Hawks védelmének a figyelmét, ebből Tyrese Maxey (26 pont, 9 gólpassz) ás Tobias Harris (21 pont, 6 lepattanó) is jól meg tudott élni, ők is hatékonyan szerezték a pontjaikat, és hármójukra építve a 76ers összességében is 55 százalékkal dobott mezőnyből, annak ellenére is, hogy 8/24-gyel zártak a triplavonalon túlról. Noha egy ponton 27 ponttal is vezetett már a 76ers, a negyedik negyedben ez egészen hatra csökkent, de ekkor Embiid bedobott két büntetőt, majd a következő támadásnál Matisse Thybulle egy triplát, és ezzel el is döntötték a meccset, vissza tudtak vágni az előző, 104-95-ös vereségért.

Sok hibával játszott a Hawks. Gyengén triplázott a 76ers, de a Hawks ezt is alul tudta múlni, nekik 6/24 kinti dobásuk esett csak be, ezzel elveszett a legfőbb fegyverük is Embiid ellen, nem tudták kintről ellensúlyozni a center palánkok alatti dominanciáját. Trae Young agresszívan támadta a gyűrűt, és ezért 12 alkalommal oda is állhatott a büntetővonalra, de a 27 pontjára és 11 gólpasszára jutott 7 eladott labda is, és csak 2/7 hármasa ért célba. Dejounte Murray is összehozott egy 23-8-7-es számsort, de ő sem tudott hatékony lenni, ahogyan a 4/12-es mezőnymutatót összehozó De'Andre Hunter sem. Clint Capela (14 pont, 15 lepattanó) próbálta felvenni a versenyt Embiiddel, de ez nem igazán jött neki össze, míg John Collins teljesen elveszett a pályán, 33 perc alatt 6 pontot és 6 lepattanót tudott összehozni.

A 76ers legjobb dobói: Embiid 42/3, Maxey 16/9, Harris 21/3
A Hawks legjobb dobói: Young 27/6, Murray 23/3, Hunter 15

Miami Heat–Charlotte Hornets 132–115

Max Strus jelentette a különbséget. A Heat kezdőjébe nemrégiben visszakerülő Max Strus továbbra is élvezi a bizalmat, ezt ezúttal 31 ponttal és 8/14 bedobott triplával hálálta meg. A második negyed hajrájában 54-59 állt még az eredményjelzőn, de ekkor a Heat elindított egy 34-13-as futást, a harmadik negyedet 45-25-re nyerték meg, és innentől nem férhetett kétség a győzelmükhöz. A csapat másik nehéztüzére, Gabe Vincent is jól szállt be a padról, ő 20 pontot szerzett, és így az belefért, hogy Duncan Robinson keze már nem sült. A sztárok remekül játszottak a triplaspecialisták kezei alá, Bam Adebayo (24 pont, 15 lepattanó, 4 gólpassz) a festékre irányította a figyelmet, míg Kyle Lowry (12 pont, 11 lepattanó, 8 gólpassz) és Jimmy Butler (20 pont, 7 lepattanó, 8 gólpassz) inkább a mezőnymunkára koncentrált, most minden klappolt a Heatnél.

LaMelo Ball visszatérése sem segített. A szezon során először léphetett pályára a Hornets kezdő irányítója, és ha innen közelítjük meg a teljesítményét, nem is hangzik rosszul a 15 pont és a 6-6 lepattanó, illetve gólpassz, de az összképet erősen árnyalja az 1/9-es triplamutató. Támadásban így sem volt gond a Hornetsnél, Terry Rozier (22 pont, 6 gólpassz) és Kelly Oubre Jr. (20 pont, 8 lepattanó) is jól teljesített a pálya ezen oldalán, védekezésben viszont nem tudtak komolyabb ellenállást tanúsítani, a lepattanózást is elbukták 46-37-re, és nem tudták megbontani azt az egyensúlyt, ami ezúttal megvolt a Heat támadójátékában. Öröm az ürömben, hogy a padról ismét jó teljesítménnyel jelentkezett Nick Richards, a fiatal center 15 pontot és 5 lepattanót tett be a közösbe 21 perc alatt, és Ball visszatérése is javíthatja a kilátásaikat a folytatásban.

A Heat legjobb dobói: Strus 31/24, Adebayo 24, Vincent 20/9, Butler 20/3
A Hornets legjobb dobói: Rozier 22/12, Oubre Jr. 20/6, Ball 15/3, Richards 15

Dallas Mavericks–Portland Trail Blazers 117–112

Luka Doncic megint ledobta a láncait. A Mavericks két vesztes meccs után érkezett meg erre a találkozóra, ráadásul mindkét vereség alkalmával gyengébb teljesítmény érkezett Luka Doncic-tól. A szlovén irányító a Trail Blazers ellen ismét elszabadult, 42 ponttal, 13 lepattanóval és 10 gólpasszal tripla-duplázott, 13/22 dobása célba ért, és 15/18 büntetőjét értékesítette, így jött is a Mavericks győzelme. Doncic megkapta a kellő segítséget is, Spencer Dinwiddie (20-7-6) 6/8 triplával nyitotta ki a pályát, és a negyedik negyedben is 11 ponttal jelentkezett, míg a padról Christian Wood (19 pont, 5 lepattanó) és Tim Hardaway Jr. (16 pont, 5 gólpassz) is jól szállt be azt követően, hogy a közelmúltban mindketten sérüléssel küzdöttek, így bizakodva készülhetnek a Clippers elleni összecsapásra.

A végére elfogyott a Portland. Rosszul kezdte a meccset a vendégcsapat, 35-25-re elbukták az első negyedet, a két középső játékrészt viszont megnyerték, és a negyedik negyedet ők kezdhették három pont előnnyel. A fordításban elfáradtak, a 37 pontot szóró Jerami Grant sem ficánkolt már a végén, a 24 pontig jutó Anfernee Simons is csak 2/7-tel dobott a negyedik negyedben. Damian Lillard (29 pont, 7 lepattanó, 12 gólpassz) nem kapott kellő segítséget ahhoz, hogy megnyerje a negyedik negyedben a meccset, ráadásul az este jelentősebb részében nem is estek a dobásai, 6/16-os mezőnymutatót ért el, 15/17 büntetőjével kozmetikázta a pontszámát, úgyhogy három megnyert meccs után szenvedett ismét vereséget a Trail Blazers.

A Mavericks legjobb dobói: Doncic 42/3, Dinwiddie 20/18, Wood 19/3
A Trail Blazers legjobb dobói: Grant 37/15, Lillard 29/6, Simons 24/15

New Orleans Pelicans–Houston Rockets 119–106

A végén döntött a Pelicans. Jól kezdték a meccset a hazaiak, 13 ponttal vezettek a nagyszünetben, de a Rockets 37-23-ra megnyerte a harmadik negyedet, így kiélezett lett a mérkőzés hajrája. 106-106-ig egymás nyomában haladtak a csapatok, a végét viszont megnyomta a rájátszásba igyekvő Pelicans és 13-0-ra nyerték meg az utolsó 129 másodpercet. 26 pontjával Zion Williamson (8/9 mezőnyből, 10/12 büntető) lett a győztes fél legeredményesebb játékosa, de a végén a 20-5-5-tel záró Brandon Ingram lépett elő, 6 pontot szerzett a véghajrában. Dicséretet érdemel még Larry Nance Jr. is, aki 22 ponttal és 9 lepattanóval szállt be a padról, neki is akadt clutch kosara, de José Alvarado is jól szállt be a meccsbe, így belefért CJ McCollum (9 pont, 7 lepattanó, 7 gólpassz) és Jonas Valanciunas gyengébb dobóformája is.

Ezt sajnálhatja a Houston. A tankolásnak ugyan nem tett volna jót a vendégek részéről egy győzelem, de a fiatal játékosaiknak biztosan jól jött volna némi sikerélmény, az elrontott hajrá miatt viszont ismét csak a jó egyéni teljesítményeknek örülhetnek. Jalen Green 33 ponttal, 5/10 triplával és 6 gólpasszal jelentkezett, Eric Gordon (15 pont, 5 gólpassz) igyekezett tovább növelni a csereértékét, és Jabari Smith Jr. (9 pont, 15 lepattanó, 2 blokk) is próbálta kihozni a maximumot a kevés labdaérintéséből. Kevin Porter Jr. már felemás teljesítményt nyújtott, mert a 23 pont szépen mutat, de társult hozzá 7 eladott labda is, ráadásul vele a pályán -28-ban zárt a Rockets, illetve Alperen Sengün sem élete meccsét játszotta, 19 perc alatt kipontozódott, tőlük többre lesz szükség legközelebb.

A Pelicans legjobb dobói: Williamson 26, Nance Jr. 22/6, Ingram 20
A Rockets legjobb dobói: Green 33/15, Porter Jr. 23/9, Gordon 15/6