Vasárnap: Manhattan, a lenyűgöző történelmű Madison Square Garden.
Szerda: Brooklyn, a hipermodern Barclays Center.
Napjainkban ezek voltak Daniel Sedin jégkorong-pályafutásának legfontosabb helyszínei, mert az 1000. NHL-pontja megszerzése határán áll: az első alkalom a New York Rangers ellen lett volna, a következő a New York Islanders ellen jött. A Vancouver Canucks 37 éves svéd balszélsője 998 pontnál tart jelenleg, úgyhogy nem az a kérdés, eléri-e a mérföldkövet, hanem az, hogy mikor. És kik után.
De mit jelentenek ők Vancouvernek és Vancouver nekik?
A TÁVOLI KISVÁROSBÓL A HALL OF FAME-IG
Harminchét éve: Örnsköldsvik, egy harmincezres kisváros Svédország keleti partjának közepén – nemcsak Daniel, hanem Henrik Sedin jégkorong-pályafutásának kiindulópontja is. A papa, Tommy itt játszott a helyi MODO-ban a hatvanas években, manapság pedig iskolaigazgató-helyettes, míg a mama, Tora ápoló. Első gyermekeik, Stefan és Peter voltak, Henrik és Daniel csak utánuk következtek – de nagyjából egyszerre. Ikrek. Henrik nyerte meg a „gyorsasági versenyt” hat perccel – bár ikreknél olykor mondani szokás, hogy a versenyben igazából az győzött, aki kijjebb tessékelte a másikat, és kicsit még egyedül maradt a birodalomban… Ám a Sedin ikreknél életük majd' négy évtizede alatt sem lehetett hallani irigységről, gyakorlatilag egész karrierjüket együtt töltik, és az 1000. NHL-alapszakaszpont megszerzését is viszonylag összehangolták. Henrik 2016. január 21-én góllal ünnepelte az ezrediket (nyilván az öccse volt az egyik gólpasszos): „Amikor én közelítettem az ezredikhez, nem esett le, micsoda teljesítmény ez, egészen addig, amíg el nem értem. Biztos vagyok benne, hogy vele is így lesz.”
Henriknek 16 idény 1213 mérkőzése kellett az ezerhez – a korábban idáig elérő három svédből csak kettő csinálta gyorsabban: Nicklas Lidström (1142) és Daniel Alfedsson (1157), Mats Sundinnak több idő kellett (1349). Hozzájuk csatlakozhat még ugyanebben az évben Daniel az 1251. meccsén vagy az 1252.-en vagy kicsit később...
„Majd megtörténik, amikor megtörténik, de ebben az idényben más a szerepem, úgyhogy lehet a következő meccsen, vagy hat fordulóval odébb is” – mondta Daniel, aki a testvérével egyetemben a Canucks korelnöke. Az újonc vezetőedző, Travis Green feladata azonban a fiatalítás, úgyhogy az ikrek játékideje csökken: az előző idényben még 18 perc felett volt az átlaguk (Henriknek 19 felett is), mostanság viszont alig több mint 14. Ami persze nem azt jelenti, hogy leselejteznék őket.
„Mindkettőnek a Hírességek Csarnokában a helye. Daniel is megszerzi azt a két pontot, ezt mindannyian tudjuk, és fantasztikus teljesítmény lesz. Nagyon régóta van az NHL-ben, elképesztő dolgokat vitt véghez” – mondta Green, és akármilyen panelrengetegnek tűnik a nyilatkozata, azért van alapja. Mindkét fivér olimpiai és világbajnok, odahaza is megnyerték ugyanazokat a trófeákat és egyéni díjakat, legfeljebb egy év különbséggel vagy pedig megosztva. Egyetlen dolog hiányzik a gyűjteményükből: a Stanley-kupa.
FELÉGETETT VACSORAASZTAL
A Sedineket egyszerre draftolta a Canucks, amire nem kifejezés, hogy nem gyakori – inkább a
BESZÉLNI JÁGRRAL
„A hetedik meccs után a családjainkkal felmentünk egy páholyba, hogy együnk valamit. Ott láttam a tévében, hogy kitörtek a zavargások, füst van mindenütt – megszakadt a szívem. Sosem éreztem magam olyan üresnek” – szomorkodott Daniel, de a keserűség, a svéd nagyfaluból a világsztárságig megtett út és a Stanley-kupa hiánya dacára sem hajlandóak elmenni máshova.
„Ha valaha is megnyerjük a Stanley-kupát, az Vancouverben lesz. Ha pedig elszállt a lehetőségünk, akkor elszállt. Vancouver oly sokat adott, hogy mindent megteszünk, hogy visszaadjuk. A Stanley a világ legnehezebben megszerezhető sporttrófeája, és amikor ilyen közel kerülsz, a fájdalom nem elég kifejező szó… De másnap is suliba kellett vinnünk a gyerekeinket. Ki kellett mennünk az utcára. És bárkivel találkoztunk, támogatott. Senki sem szólt hozzám bántóan. Ezt sosem felejtem el” – közölte Henrik, mielőtt Daniel zárta a sorokat: „Harminchét évesek vagyunk, a pályánk lassan a végéhez közeledik. A szerződésünk lejár, de az utolsó évet kiélvezzük, és nem tekintünk nagyon előre. Ki tudja, lehet, van még bennünk néhány szezon. Majd beszélünk Jágrral… De akármi is történik, a Canuckshoz tartozunk, mindig is hozzá fogunk, mert Vancouver az otthonunk.”