Varga Tamás volt az aranykezű: ötöse kupát ért a Szegednek!

2009.04.22. 20:18
Rendkívül izgalmas mérkőzésen hosszabbítás után, ötméteresekkel dőlt el a férfi vízilabda LEN-kupa sorsa: a Szeged 12–10 után 5–3-ra nyerte meg a párbajt, ezzel pedig az aranyérmet is, 17–13-mas összesítéssel!
Varga higgadtsága aranyat ért: a város történetének első, csapatsportágban aratott nemzetközi kupagyőzelmét szerezte meg a Szeged

2008–09 Szeged Beton VE (magyar)
Fantasztikus hangulat és zsúfolt ház várta Szegeden a LEN-kupa döntőinek résztvevőit, akiknek dönteniük kellett a kupa sorsáról: a házigazdáknak kétgólos hátrányt kellett ledolgozniuk a görög Panioniosz ellen.

A kezdés az athénieknek sikerült jobban: Kokkinakisz és Murikisz is betalált, a szegediek meg kezdhették 0–2-ről (összesítésben 6–10-ről) a visszakapaszkodást.

Erre Weszelowszky adott jelt, bár Vlontakisz centergóljával ismét kettővel ment a Panioniosz. Az első negyed végén megint csak eggyel (megint Weszelowszky talált be), majd Török egyenlített, Weszelowszky harmadik góljával pedig először a meccsen a Szegednél volt az előny – a második negyed negyedik percében.

A kitűnően védő Baksa lehúzta a rolót a görögök előtt a játékrész nagyobbik felében, de előnyből Konsztantinosz Kokkinakisz betalált a hálójába, a negyedet viszont Mihajlo Korolija közeli gólja után a házigazdák zárták előnnyel. Összesítésben eggyel viszont még mindig Reppaszék voltak a jobbak.

Gyors gólváltás után az eksztázisban levő Szeged Vejzagics góljával növelte előnyét, Baksa védései és egy időkérés után pedig Varga Tamás meglőtte első gólját – először volt meg az áhított három! Jött utána a következő hazai találat is, a harmadik negyed után a csongrádiak álltak LEN-kupa-győzelemre! (9–5)

A rutinos vendégek jókor (a mi szempontunkból rosszkor…) kapcsoltak, Kokkinakisz és Papadokonasz góljaival feljöttek két gólra, ez pedig egyrészt hosszabbítást, másrészt hideglelős végjátékot vetített előre…

A gólgyártás leállt az utolsó negyed második felében: Korolija mellé lőtt, Baksa védéssel tartotta az eredményt, majd Weszelowszky sem találta el a kaput. A mezőny egyik legjobbja, Baksa a legjobbkor védett ismét, a Szeged megszerezte a labdát, és – Kásás Zoltán időkérése után – 38 másodperccel a vége előtt támadhatott, gyakorlatilag a kupagyőzelemért.

A lövést (és a felelősséget) Weszelowszky vállalta magára, de ejtése a háló tetején landolt, így jöhetett a hosszabbítás.

A kissé felpörgött görögök egy korai ráúszás-kísérlettel kezdték meg a hosszabbítást. A szegediek köszönték a labdát, majd „hálából” el is adták azt. A Panioniosz legjobbja, Kokkinakisz mellétüzelt, de a görögök előnyt kaptak, és be is lőtték azt, a rövidbe tüzelő Miralisz révén (9–8).

A Szeged kihasználatlanul hagyta a támadásánál kapott fórt, az athéniak gyorsan kontráztak: Kokinakisz „meglépett”, és kíméletlenül belőtte a ziccert. Három perce volt a Szegednek a csodára, hogy visszahozza a kétgólos előnyt, legalább az ötméteresekért.

Az ötméteresek előtt jött egy ötméteres, amit Varga Tamás be is varrt – 10–9, és még két perc volt hátra. A káprázatosan védő Baksa ismét „falnak” bizonyult, az ellentámadásnál pedig Varga Péter betalált – megint megvolt a két gól előny!

Kokkinakisznak ez nem tetszett, és megfelezte a különbséget, egy perccel a vége előtt. 44 másodperccel a vége előtt előnybe került a Szeged, Kásás Zoltán ismét időt kért. Az utolsó lehetőség a Szegedé, és a szerencsejáték bejött: jöhettek az ötméteresek 12–10 után!

ÖTMÉTERESEK

A Szeged választotta a kaput, és kezdte a párbajt. Vejzagics betalált Reppasznak (1–0), Kokkinakisz lövése a kapufáról vágódott ki! Lehmann is bedobta a maga ötösét (2–0), Miralisz is belőtte (2–1). Juhász bevágta (3–1), majd Baksa kapufára nyomta Lotszakisz lövését! Az egyik bíró engedélyt adott az elvégzésre, a másik nem, hosszas reklamálásba kezdtek a vendégek. Sikerrel. Lotszakisz másodszorra bedobta (3–2).

Az előny megmaradt, Weszelowszky jött: belőtte (4–2), a görögöknek innen már nem volt helyük hibára. Baksát üvöltve buzdította a drukkerhad, de Berisztianosz kipúpozta a hálót (4–3). A LEN-kupa és az első szegedi kupagyőzelem Varga Tamás kezében volt, aki betalált, ezzel pedig 2003–04 után első nemzetközi kupagyőzelmét ünnepelheti a magyar vízilabdasport!

FÉRFI VÍZILABDA LEN-KUPA DÖNTŐ

VISSZAVÁGÓ
SZEGED-BETON VE–PANIONIOSZ (görög) 12–10 (2–3, 3–1, 4–1, 0–2, 0–2, 3–1) – ötméteresekkel: 5–3
Szeged, 1000 néző. Vezette: Caputti (olasz), Galkin (orosz)
SZEGED: BAKSA – TÖRÖK 1, VARGA T. 3, KOMLÓSI, MILOS KOROLIJA, WESZELOVSZKY 3, VEJZAGICS 1. Csere: LEHMANN, MIHAJLO KOROLIJA 2, VARGA P. 2, JUHÁSZ ZS., KUNCZ. Edző: Kásás Zoltán
PANIONIOSZ: Reppasz – Papadokonasz 1, Mazisz, KOKKINAKISZ 5, Murikisz 2, Tomakosz, Miralisz 1. Csere: VLONTAKISZ 1, Liocakisz, Camantakisz, Berisztianosz, Kapocisz. Edző: Ludisz Konsztantinosz
Gól – emberelőnyből: 13/7, ill. 15/4
Gól – ötméteresből: 1/1, ill. –
Kipontozódott: Komlósi (20. p.), Vlontakisz (22. p.), Török (28. p.), Mazisz (34. p.)
Sárga lap: Kásás Z. (22. p.)
Kásás Zoltán: – Sok butaságot csináltunk, kilenc–ötnél két felesleges kiállítást kaptunk, de nagyon büszke vagyok a csapatra. Nyertem már két Euroligát, nagyon büszke vagyok, hogy magyar csapattal sikerült győznöm, és arra is, hogy nehéz helyzetből is sikerült felállnunk, amire korábban nem volt példa.
Ludisz Konsztantinosz: – Fantasztikus hangulatban játszhattunk, rendkívül kiegyensúlyozott volt ez a döntő, amelyben végül a Szegen jobban lőtte a büntetőket. Szomorú vagyok, kevésen múlott a siker, de gratulálok a magyaroknak.
LEN-kupa győztes: a Szeged, 18–18-as összesítés után, ötméteresekkel: 5–3