Hozzánk járnak kupát nyerni

AMLER ZOLTÁN, CSURKA GERGELYAMLER ZOLTÁN, CSURKA GERGELY
Vágólapra másolva!
2002.12.29. 23:16
Címkék
Azért most nem vibrál az az iszonyatos feszültség a Komjádi levegőjében, mint nyolc hónapja, a Mladosttal vívott KEK-döntőn. Például vannak műúszólányok is, ami egy kőkemény európai kupameccs előtt nem dukál; melegítés, bemutatás, aztán gyerünk& Habár, ha kicsit megerőltetjük az emlékezetet, rájöhetünk, ez sem igaz: 1998 tavaszán épp az Olympiakosz PireuszFerencváros KEK-finálé első összecsapása előtt tüdőrepedésig hajszolták szerencsétlen hölgyikéket a görögök, hogy szurkolóik átérjenek a kosármeccsről, miközben a csapatok bő húsz percig álldogáltak a bemutatásra várván.
Mindazonáltal ez nem az akkori reváns a helléneknek, ünnep van, színpadi bemutatással, továbbá zászlófelvonással: az angyalföldiek harmadik KEK-sikerét megörökítő textília kúszik fel a Komjádi oldalán. Elnézve a beosztást, a szuperkupás lobogónak nem igazán jutna kényelmes hely, holott járna neki: ez az egyetlen cím, amelyik hiányzik a piros-kékek fényességes történetéből, elvégre az ezt megelőző két-két BEK-, illetve KEK-diadalt nem követte az abszolút betetőzés.
Talán most. Egy meccs az Olympiakosszal, itthon, Budapesten. Nem kezdődik rosszul: Tomakosz nagy fölénnyel elhozza a labdát, nagyképűen maga mögé vágja a vízre, Madaras pedig a kékek közé vágtázva elhozza. Sajna, a támadást nem koronázza siker – másodjára viszont igen: Hadzitheodoru kissé könnyedén ellőtt labdáját Kósz leszedi, Madaras elspriccel, és mandinernek használja Deligiannisz mellét (1–0). Varga Tamás nem érzi ennyire a kaput, centerből "mellébikázza” a labdát, a túloldalon viszont Kalakonasz biztosan értékesíti az első előnyt – kár, 2–0 helyett 1–1. A hellének az első elmulatott akció után ráállnak a maguk fegyelmezett stílusára, a centerbejátszásokat azonban hatástalanítja a hazai zóna. Más kérdés, hogy ismét elmegy néhány elsőrangú helyzet, elvégre kimarad egy fór, majd Madaras újabb megúszásából ezúttal kapufa lesz – korántsem diszkrét női sikolyok olvasztják az uszoda bádogtetejét… –, még jó, hogy Tomakosz ziccerénél Kósz is zseniális.

Vindisch lövômozdulata látványos, viszont nem sok eredménnyel járt…
Vindisch lövômozdulata látványos, viszont nem sok eredménnyel járt…
Vindisch lövômozdulata látványos, viszont nem sok eredménnyel járt…
A negyedvégi vízforralást taktikai sakkozgatás váltja a következő periódusban: nálunk az átlövés a blokkban akad el, náluk a fórból elengedett labdát Kósz a kapufával szoros szövetségben hárítja. Az ellenfél védekezésének megfejtése elég sok energiát emészt fel mindkét oldalon – minthogy a görögök rendszeresen eljutnak egy szögletig, kétszer annyi időt töltenek a kapunk előtt. Amikor meg előnybe kerülünk, nincs igazi elképzelés az adogatásban, így Madaras helyzet nélkül kénytelen lőni, el is akad a labda a kézerdőben. Hátul ugyanakkor nincs baj, Kósz egy centerezésbe és egy távoliba is bele tud nyúlni, míg átellenben Varga Zsolt végre beforgatja a bekkjét, és úgy simítja rá a labdát, ahogy csak az igazán jó pólósok tudják: csupán a csuklója van a víz felett, ám így is meglöki úgy, hogy a sárga gömb a kék szőnyegen "guruljon” a sarokba. Akciógól – ez egy ilyen óriási csatában aranyértékben számolható, de ami az igazán fontos: a Vasas vezet a félidőben (2–1).
A szünet mindenesetre harmóniában telik, a piros-kék ultrák túláradó szeretettel köszöntik a térfélcsere után érkező Kásás Zoltánt. A mester kisvártatva a szokottnál is idegesebb sétába kezd a tábor előtt, minthogy Platanitisz remetei magányában két méterről a felső lécet zúzza telibe emberelőnyben. Szemközt Varga Dánielnek sokkal nehezebb szituációból is megy: át tudja passzírozni a labdát a blokkoló kézen és a kapuson is. Mielőtt megnyugodnánk, Platanitisz javít, és centerből a léc alá csavar – Kósz rajta van, de nem eléggé (3–2). Hadzitheodoru átlövéséhez viszont nincs sok köze, a görögök zsenije szokásához híven nagyon pontos, habár vállalkozókedvét erősíti, hogy előtte a védő nem eléggé takarja a tájat. Hanem Varga Tamás némi higgasztó pihentetést követően olyannyira összeszedetten tér vissza, hogy csakis gól lehet a következő emberelőnyből: valami hasonló volt az a kapáslövés, amellyel megnyerte csapatának a Mladost elleni zágrábi hosszabbítást (4–3). A görögöknél viszont időkérés után sem születik gól a létszámfölényből, avagy a védelem elsőrangúan repked – ez a szédületes mozgás meg az itteni KEK-finálét idézi.

Varga Tamás (6) küzdeni tudására nem lehetett panasz, ám a görög Olympiakosz Pireusz védôinek gyűrűjében ô sem ment sokra, csupán egy gólra telt az erejébôl
Varga Tamás (6) küzdeni tudására nem lehetett panasz, ám a görög Olympiakosz Pireusz védôinek gyűrűjében ô sem ment sokra, csupán egy gólra telt az erejébôl
Varga Tamás (6) küzdeni tudására nem lehetett panasz, ám a görög Olympiakosz Pireusz védôinek gyűrűjében ô sem ment sokra, csupán egy gólra telt az erejébôl
Most nem kéne három gól közte, mint áprilisban, elég lenne ezt az egyet megtartani a révbe éréshez. A görögök tesznek az ügy érdekében, illetve, egy frászt ők: hátrányban megint jó a védelem, két lövés is indul, egy sem ér célt. Binder lövése a kapufát csókolja, s ez baj, a zónánk ugyanis nem szűr kellőképpen, és az újabb fórt már kihasználják a vendégek: Hatzisz hosszúsarkosára Kósz nem ér oda (4–4). Egy időkéréses fór pedig kis híján a kutyáké lesz, míg végül az intelligencia meghozza gyümölcsét: a kirontással próbálkozó pireusziakat a helyzetet felismerő Madaras és Varga Dani egy oda-vissza keresztpasszal szétzilálja, a balkezes így az üres kapuba zúdíthat. Egy véleményes szögletet követően viszont bántóan elalszik a védelem, a gyönyörűen kibekkelt támadás után másodjára három érintésből Kósz mögé jut a labda, a táblára Platanitisz neve kerül. Egy perccel a befejezés előtt egy rossz középreadás után a vendégek jöhetnek, ami a kisebbik probléma, a nagyobbik akkor jön, amikor 2 másodperccel a támadóidő lepergése előtt Humbert újabb gólt szerez centerből (a harmadik – ez rengeteg…): az idősödő amerikai régi varázslataiból idéz valamit, amikor a vízről a hosszúba söpri a labdát. Először vezet az Olympiakosz – hogy megérdemelten-e, legalábbis kérdéses… –, ám ezen az estén ez is elég: a maradék 41 másodperc ugyanis szintén elég volna a hosszabbítás kiharcolására, de Varga Zsolt túlságosan sokáig tartja a labdát centerben, mire megérlelődne a gondolat, hogy mit kezdjen vele, leverik a kezéről. Ebben a sportágban ez a szerelés csimboraszszója, azaz kivételesen igazuk van a bíróknak, amikor továbbot intenek – ez persze senkit sem vigasztal.
Merthogy végig vezetett a Vasas, mégsem tudott győzni. Ötödszörre sem. Az eddigi négy Szuperkupa-finálé rendre az utolsó lövésen múlott: ha az ellenfél lőtt, zörgött a háló. Ha az angyalföldiek, érintetlen maradt. Most sem történt másképp. Amiben csak az az idegesítő, hogy korábban a Fradi, a CSZKA Moszkva, a Spandau és a Catalunya világklasszisokkal teletűzdelt gárdáira mosolygott Fortuna. Ezúttal a maguk színtelen-szagtalan vízilabdáját mívelő, igaz, szervezetten, s a lehetőségeikkel igen jól sáfárkodó görögökre. Akik úgy fest, idén Budapestre járnak trófeát gyűjteni.
Csekély ellentételezés, hogy mindemögött egy zseniális magyar tréner áll.

Mestermérleg
Somossy József: – Sajnos feszültebbek voltunk a kelleténél, ami nem csoda, hiszen elég viharos félév van mögöttünk. A végén a szerencsével is hadilábon álltunk. Sajnálom, hogy nem tudtuk megörvendeztetni lelkes és kitartó szurkolóinkat, akiknek ezúton is boldog új esztendőt kívánok.
Kásás Zoltán: – A végén jobban bírtuk idegekkel, azt hiszem ez a titok nyitja. A Vasas fiatal csapat, mi rutinosabbak vagyunk, az angyalföldiek a végén centerben eladták a labdát, mi centerből gólokat lőttünk. Ennek köszönhető ez a szép siker.
Legfrissebb hírek
Ezek is érdekelhetik