Az idei szlovéniai EYOF-on 11 sportág tini titánjai viaskodtak, s a magyar csapat zöme szépen helytállt az öreg földrész korosztályos multi eseményén, amelyen reprezentánsaink közül a legmutatósabb teljesítménnyel – az atléták mellett - az úszók álltak elő. Azazhogy éppenséggel egyáltalán nem álltak, hanem nagyon is gyorsan és legfőképpen eredményesen hasították a vizet a hatnapos medenceprogram keretében: három aranyat, öt ezüstöt és egy bronzot téve be a közösbe.
Úszókülönítményünkből kimagaslott – kevésbé a termetével, sokkal inkább parádés produktumaival –
az eredményhirdetéskor, két első és két második helyet begyűjtve. A Tatabányai Vízmű októberben 15 éves versenyzője persze nem az ismeretlenségből előtörve alakított szenzációsat: a budapesti születésű talentum az ifjúsági korúak tavalyi perui világbajnokságán és romániai Európa-bajnokságán is gondoskodott róla, hogy szerte földön megismerjék a nevét: az előbbin hatodik lett 400 vegyesen és 200 pillangón, utóbbin a vegyesúszás hosszabbik távján bronzot érdemelt ki. Most július elején pedig, a belgrádi ifi Eb-n megnyerte a számot. Vagyis
Sirkóné Kocsis Márta tanítványa az EYOF-on 400 vegyesen „utcahosszal” győzött, de – miután elkapta az „aranyláz” – magabiztosan diadalmaskodott 400 gyorson is, míg 200 háton és 800 gyorson csupán egy-egy vetélytársnőt engedett maga elé. Aligha kiabáljuk el: univerzális tehetség.
– nyilatkozta az önértékelésben is kiváló ifjú hölgy. Akit az olimpiai sportokban járatos insidethegames.biz szakportál röviden így jellemzett a szlovéniai 400-as vegyessikere után, amikor is csaknem 3 másodperccel volt jobb az utána másodikként beérkező olasz úszónál is:
A harmadik úszóaranyunk Bagi Zoltán nyakába került, miután megnyerte a 100 pillangó döntőjét.
A BVSC-s Kovács Botond Mariborban két medált is szerzett. Az elsőt – egy ezüstöt – 200 vegyesen, a másodikat – egy bronzot – pedig a 400 méteres vegyes úszás fináléjában. Még két ezüstéremmel vagyunk adósak: az egyiket Kakuk Koppány harcolta ki 400 gyorson, a másikat pedig a Kőbánya SC-s Miszlai Mira 200 pillangón.
A dobogósok mellett dicséret illeti a csapat egészét, hiszen a medálokon kívül jó néhány értékes döntős helyezés jutott a mieinknek, amit azért is érdemes igazán megbecsülni, mert nemzetenként csak egy úszó juthatott tovább az elődöntőbe vagy a nyolcas fináléba.
Az EYOF bő három évtizedes történetében amúgy az idei rendezvényig összesen 267 magyar érem született, így a szlovéniai záráskor 290-re tornásztuk fel az összmedál-mennyiségünket. Nem kétséges: legközelebb a háromszázas határ átlépése is megtörténik.
(Kiemelt képen: Jackl Vivien Forrás: Team Hungary/Facebook)