Gy. Szabó Csilla„A pisztolyos olimpiai számokban Major Veronika a jövő embere.” Kissné Oroszi Edit sportlövő utánpótlás-kapitány szájából hangzott el ez a határozott mondat a júliusi junior-világbajnokságot követő értékelésében. A DEFAG Keszthelyi Erdész Lövészklub 20 esztendős versenyzője a 10 méteres női légpisztolyos csapat aranyérméből oroszlánrészt vállalt, egyéniben azonban két ötödik hellyel kellett beérnie. De a kapitány pontosan tudja, miről beszél. Veronika néhány héttel később, Bakuban, a junior Európa-bajnokságon már bronzérmes lett, a két héttel ezelőtti országos bajnokságon pedig a női sportpisztolyosok 25 méteres számának alapszakaszában a világcsúccsal megegyező 594-et lőtt.Gy. Szabó Csilla„A pisztolyos olimpiai számokban Major Veronika a jövő embere.” Kissné Oroszi Edit sportlövő utánpótlás-kapitány szájából hangzott el ez a határozott mondat a júliusi junior-világbajnokságot követő értékelésében. A DEFAG Keszthelyi Erdész Lövészklub 20 esztendős versenyzője a 10 méteres női légpisztolyos csapat aranyérméből oroszlánrészt vállalt, egyéniben azonban két ötödik hellyel kellett beérnie. De a kapitány pontosan tudja, miről beszél. Veronika néhány héttel később, Bakuban, a junior Európa-bajnokságon már bronzérmes lett, a két héttel ezelőtti országos bajnokságon pedig a női sportpisztolyosok 25 méteres számának alapszakaszában a világcsúccsal megegyező 594-et lőtt.
A korosztályos világversenyeken eddig négy világ- és kilenc Európa-bajnoki címet szerzett. Valóban ő lenne a jövő egyik legígéretesebb magyar sportlövője?
„Sohasem felejtem el a pillanatot, amikor kislányként először belépett hozzánk a lőtérre. Sugárzott róla az elszántság, ahogy az anyukáját szinte maga után húzva jött, és közölte, lőni akar. Aztán az első háziversenyeken, majd diákviadalokon is látszott rajta az akarat, a mindentudás vágya. Mi pedig megértettük, hogy belőle nem lövészetkedvelő amatőrt, hanem igazi versenyzőt kell nevelnünk. Ehhez megadtunk neki minden lehetőséget, amivel eddig kiválóan sáfárkodott” – idézte fel a Veronika későbbi karrierjét meghatározó, első lépéseit az edzője, Keczeli Zoltán.
Az ifjú keszthelyi hölgyet azonban nemcsak elszántsága különbözteti meg a társaitól. Azon kevesek közé tartozik, akiknek a futócéllövészet ugyanolyan jól megy, mint a lég- és a sportpisztolyos számok. Persze, a kevesek szó használata ebben az esetben enyhe túlzásnak tűnik. Keczeli Zoltán ugyanis még sohasem hallott olyan versenyzőről, aki mind a három számban magas szinten tudna teljesíteni. Erről pontos statisztikák nincsenek ugyan, ám az tény, hogy Veronika a Honvédelmi Minisztériumtól kapott dicsérő oklevelet azért, hogy a tavalyi győri korosztályos Európa-bajnokságon több szakágban is kiemelkedően teljesített. Mint égtől a föld, annyira különböznek egymástól a pisztolyos és a futócéllövő számok. Veronikát azonban ez egyáltalán nem érdekli. Mind a hármat szereti, és meg sem fordul a fejében, hogy változtasson a helyzeten, s bármelyik számot is hanyagolja a másik miatt.
De tévedünk, ha azt hisszük érzelmi kérdésről van itt szó. Az ifjú sportlövő hölgy tudatosságban sem igazán hasonlítható másokhoz, így ebben a döntésében is ésszerű okokat kell keresnünk.
„Futócéllövészettel kezdtem, s nagyon gyorsan sikeres lettem vele. Aztán elgondolkodtam a jövőmről, és világos lett, hogy az olimpia motivál igazán. Olimpiai bajnok szeretnék lenni, ez minden vágyam. Ezért olyan számot kellett választanom, amelyik szerepel az ötkarikás programban. Így kerültek képbe a pisztolyos számok is. Pillanatnyilag nem tudnék, de nem is akarok választani közöttük” – mondja a tőle megszokott határozottsággal. Pedig a valóságban nem is olyan könnyű összeegyeztetni a különböző számokat, különösen nem Keszthelyen.
Keczeli Zoltán szerint náluk a pisztolyos számoknak egyáltalán nincsenek gyökereik, a klub nevében sem véletlenül szerepel az „erdész” szó. Az egyesület arculatához sokkal közelebb áll az erdő, a puska és általában a vadászat, mint az olimpiai számok.
„Veronika személyében kincset találtunk, ami felelősséggel jár. Éppen ezért felkértük Győrik Csaba szövetségi kapitányt, segítsen nekünk a pisztolyos edzésekben. A felszereléssel nincs gond, mindent világszínvonalon biztosítunk neki, de a szakmai kérdésekben jól jön az együttműködés. Féltékenység nincs közöttünk, csak az számít, hogy Veronika mindent ki tudjon hozni magából” – mutatta be a mester a rendhagyó de annál érthetőbb helyzetet.
Az olimpiai bajnoki címhez persze még nagyon hosszú út vezet. Major Veronika esetében azonban könnyű elhinni, hogy reális cél az ötkarikás győzelem. Elhivatottsága, logikus és megfontolt gondolkodása nem sok kétséget hagy afelől, pontosan tudja, mire képes és hogy az álmai megvalósításához melyik úton kell elindulnia.
„A magánéletemben ugyanolyan tudatos vagyok, mint a sportban. A lövészetben erre nagy szükség is van. Nemcsak fizikálisan megterhelő a sorozatok leadása, de folyamatosan gondolkodásra vagyunk kényszerítve, és állandó döntéshelyzetben vagyunk. A lövés többnyire nem érzés, hanem elhatározás kérdése. Ha százszázalékosan végig akarok vinni egy akciót, az általában jól sikerül. Hihetetlenül izgalmas, annyira kicsin múlik az egész. Magabiztosság és akarat kell a győzelemhez. Szerencsére, izgulni nem szoktam, nagyon jó az idegrendszerem. Tudom, hogy minden rajtam múlik, így a következő olimpián már döntős szeretnék lenni. Egy nap pedig a dobogó tetején állni” – beszél célkitűzéseiről Major Veronika, aki idén még indul néhány utánpótlás-versenyen, ám a jövő évtől véglegesen belép a felnőttek közé.
De van-e realitása annak az olimpiai bajnoki címnek?
„A képességei alapján Veronika bármit elérhet, ötkarikás bajnok is lehet! Hogy eljut a játékokra, abban már most biztos vagyok, de a végső győzelem annyi mindenen múlhat!... Én szívből kívánom neki, mert kevés versenyzővel találkoztam, aki nála érdemesebb lenne rá” – fejtette ki Keczeli Zoltán.