Kis, Hosszú, Jakabos és a két gyorsváltó is döntős

NSO/MTI NSO/MTINSO/MTI NSO/MTI
2010.08.09. 12:55
Hosszú Katinka jól kezdett, döntőbe jutott, méghozzá futamgyőztesként (Fotó: Tumbász Hédi)
Országos csúcs, magyar döntősök sora – jól kezdtek a hazai úszók a Margitszigeten, várhatjuk a jó folytatást is az Eb-n. A hétfői programból bejutott a fináléba Kis Gergő (400 m gyors), Hosszú Katinka, Jakabos Zsuzsanna (mindkettő 400 m vegyes), illetve a női és a férfi 4x100-as gyorsváltó – utóbbi ráadásul remek országos csúcsot úszva.

A hétfői nap jól kezdődött: Kis Gergő bejutott a 400 méteres gyorsúszás döntőjébe, miután a második helyen végzett futamában 3:50.67-es idővel a francia Rouault mögött. Gercsák Balázs 3:55.62-es idővel a 21., Kovács Norbert 3:58.04-es idővel a 26., Rákos Patrik 4:07.29-es eredménnyel a 29. helyen zárt. Nagy küzdelmet folytatott egymással futamában a német Paul Biedermann és Nyikita Lobincev, a presztízscsatát az orosz úszó nyerte meg, és 3:50 alá is került (3:49.92).

SOSE LEGYEN ROSSZABB KEZDÉS!
„Sose legyen rosszabb kezdés! – értékelte Kiss László szövetségi kapitány a délelőtt történteket az MTI-nek. – A 100 m férfi hát kivételével minden számban van továbbjutónk, mondhatom, valamennyi magyar úszó helyt állt. Külön dicséretre méltó a két váltónk teljesítménye. A férfiaknál nem is tudom hány éve volt utoljára magyar döntős. A női váltónk pedig délután még jobb lesz, mivel a döntőben már Hosszú Katinkával a soraiban áll ki a négyes. Ami az egyéni döntősöket illeti, Kis Gergő megtette a magáét, nagyon bízok benne és Katinka négyszázas vegyesében is, aki roppant könnyedén úszott reggel."

„Kicsivel jobbra számítottam, azt hittem, 3:50 alatt tudok úszni. Az előző futamban úszott a csúcstartó német, arról beszéltünk, hogy ha erős iramot diktál, nekünk is így kell tenni. A döntőt várták tőlem, hoznom kellett, a fináléban századok fognak dönteni. Fej fej mellett halad az egész banda” – értékelt az m1-nek Kis.

A női 50 méteres pillangóúszásban Dara Eszter és Bordás Beatrix került be a középdöntőbe. Dara összesítésben a 10. helyen jutott tovább (ideje 26.94), Bordás a 16.-on (27.19). Tompa Orsolya a 26. (27.97), Joó Sára a 34. helyen zárt (28.70). A legjobb időt a svéd Therese Alshammar úszta, egyedüliként a mezőnyből 26 másodperc alatt végzett a távval (25.80).

„Nagyon örülök, hogy 27 másodpercen belül úsztam, ez még normál dresszben sohasem sikerült. Jobb erős futamban úszni, tudtam Alshammarék után menni” – mondta Dara Eszter.

A férfi 100 méteres hátúszásban nem volt magyar továbbjutó, volt viszont remek időeredmény: Európa-bajnoki csúccsal, kitűnő, 53.27-es idővel jutott tovább futamából a francia Camille Lacourt. Szilágyi Ádám a 23. (23.70), Balog Gábor a 27. (56.81), Bohus Richárd a 37. (58.39), Király Attila a 39. (58.75) helyen végzett.

Két magyar döntősben reménykedtünk női 400 vegyesen, a lányok hozták is a finálés helyet: Hosszú Katinka futamgyőztesként a 3. legjobb idővel (4:40.61), Jakabos Zsuzsanna futamharmadikként a 6. időeredménnyel (4:42.00) lépett tovább. A legjobb időt a brit Hannah Miley úszta, meglepetésre elszúrta futamát és kiesett a spanyol Mirella Belmonte García. Kovács Réka a 18. (5:01.26), Kiss Dóra a 19. (5:03.73) helyen végzett.

„Meglepődtem, hogy senki sem ment negyven alatt. Délelőtt nem nagyon ugrándozott senki sem. Remélem, délután mindketten minél jobb eredményt fogunk elérni” – nyilatkozta az előfutam után Hosszú Katinka.

Férfi 100 mellen három magyar is továbbment volna, ha nincsenek létszámkorlátozások – egy nemzetből viszont csak két úszó juthatott tovább a középdöntőbe, így Gyurta Dániel (1:01.34) és Bodor Richárd (1:01.52) küzdhet a fináléért, az összesítésben 13. időt úszó Molnár Ákos (1:01.56) nem. Kiesett Financsek Gábor is (1:02.27)

A délelőtt egyik kellemes meglepetését Szekeres Dorina szereplése jelentette, aki a 16. helyen, 2:14.70-es idővel bejutott a 200 méteres női hátúszás középdöntőjébe. Povázsai Eszter a 24., Nagy Réka a 26. helyen végzett (idejük 2:17.19, illetve 2:17.65), Molnár Anita a 35.-en (2:23.70).

Szintén továbbjutott az előfutamból Takács Krisztián 50 méteres pillangóúszásban – a magyar versenyző 24.36-os idővel a 17. helyen lépett a következő körbe. Nem jutott tovább Hős Péter (23. hely, 24.58), Horváth Zoltán (39., 24.99) és Pulai Bence (45., 25.15), és kiesett a horvátok klasszisa, az 50 pillangón országos csúcstartó Duje Draganja is, akinél két honfitársa is jobb időt úszott.

A végére a váltók maradtak, és nem is maradtunk sikerélmény nélkül: kivívta a döntőbe jutást a Mutina Ágnes, Dara Eszter, Fehérvári Júlia, Verrasztó Evelyn összeállítású magyar 4x100-as gyorsváltó. A magyar lányok a fehéroroszokkal küzdöttek meg futamukban az elsőségért, végül 3:41.98-as idővel győztek. A másik futamot a németek nyerték meg (3:39.97), a magyar váltó ideje az 5. helyre volt elég.

Finalista a Kozma Dominik, Takács Krisztián, Cseh László, Makány Balázs összeállítású magyar férfi 4x100-as gyorsváltó is, mely országos csúcsot állított fel. A magyar váltó kitűnően kezdett, az első és a második váltás után a 3. helyen állt, Cseh László pedig második helyen váltott a hajráember Makány Balázzsal. A svédeket nem lehetett behozni, a magyar váltó másodikként ért célba, és hatodikként bejutott a döntőbe 3:18.06-os idővel.

A második futamban kitűnő időt repesztett az Amaury Leveaux, Boris Steimetz, William Meynard, Fabien Gilot francia egység, amely Európa-bajnoki csúccsal, 3:13.12-vel kvalifikálta magát a döntőbe.