– Az egyik interjújában említette: a nagy ünneplés elmaradt a hazaérkezése után, mert megbetegedett. Hogy van a torka?
– Az antibiotikum-kúrát befejeztem, de még mindig fáj egy kicsit – felelte Siklósi Gergely, a tokiói olimpia egyéni párbajtőrversenyének 23 éves ezüstérmese. – Nem lepett meg, szinte már vártam, és a verseny utáni napon be is következett – amikor nagyon meghajtom magam, betegséggel jelez a szervezetem. A Tokióba indulás előtt is levert Tatán két napra, és ugyanígy jártam két éve a világbajnokság után is. Érdekes, utánpótláskoromban mindig a nagy versenyek előtti héten voltam beteg.
Született: 1997. szeptember 4., Tapolca Klubja: Budapest Honvéd Edzője: Dancsházy-Nagy Tamás Szakága: párbajtőr Legjobb eredményei: olimpiai ezüstérmes (párbajtőr egyéni, 2021), világbajnok (párbajtőr egyéni, 2019), Európa-bajnoki bronzérmes (csapat, 2019) |
– Ami a második helyet illeti: ritkán látni az első pillanattól annyira felhőtlenül örülni egy sportolót ezüstéremnek, mint ahogy ön örült. Tényleg egy kicsit sem bosszankodott amiatt, hogy a döntő asszót nem sikerült megnyernie?
– Utólag belegondolva úgy érzem, nem is akartam nyerni.
– Hogyan?
– Fura kimondani, és talán ezzel megbotránkoztatok másokat, de a szívem mélyén így éreztem. Persze, meg akartam engedni magamnak, hogy megnyerjem az olimpiát, de én azzal a tervvel érkeztem Tokióba, hogy érmet szerezzek. A megnyert elődöntő után az érem biztossá vált, és ezzel az is, hogy elégedetten térek haza. Amikor a döntőben vívtam, valahogy nem volt már bennem az, hogy menjek tovább, megelégedtem azzal, amit elértem. Az edzőm, Dancsházy-Nagy Tamás és mások is megerősítettek abban, hogy jobb nekem az ezüst, egyrészt mert lehetőséget ad arra, hogy megváltoztassam a közvélekedést, mely szerint csak az olimpiai bajnokok érnek valamit, másfelől így marad motiváció a folytatásra. Érdekes, de én nem érek el mindent elsőre. A második felnőtt-világbajnokságomon nyertem, miért éppen a pályafutásom első olimpiáján győztem volna?! Az is lehet, hogy soha többé nem fogok egyéni döntőt vívni ötkarikás játékokon – s ha mégis, akkor sem biztos, hogy nyerek –, de ha lehetne, inkább a csapattal érnék el oda újra, hogy másik három sráccal együtt élhessem át az élményt, amit ad.
– Az olimpia előtt azt mondta, a rutinos riválisok úgy tekintenek önre, mint akinek bárki ellen van esélye, de nem tartanak öntől, a helyén kezelik. Most, egy olimpiai ezüstéremmel a gyűjteményében hol van a helye a párbajtőrvilágban?
– Én az olimpiát megelőzően „egyslágeres” voltam: nyertem Budapesten egy világbajnokságot. Ezt utána megfejeltem egy világkupaarannyal, majd egy -ezüsttel, de a vébét követő második nagy világversenyem az olimpia volt, és miután ott is érmet tudtam nyerni, a leköszönő rutinos klasszisok elismerését is kivívtam – az ukrán Bohdan Nikisin és a francia Yannick Borel is gratulált. A tokiói harminchat tagú mezőnyben meghatározó vívóvá váltam, azért, mert az ellenfelek érezték, milyen erőt képviselek. Körülöttem mindenki izgatott volt, és én a lehető legnagyobb nyugalommal járkáltam közöttük, úgy, mint aki bármikor bármelyiküket meg tudja verni. Részemről technika, taktika, hogy kifelé is azt mutassam, amit valójában érzek: a nyugalmat. Engem már nem is a vívótudás határoz meg a párbajtőrmezőnyben, hanem az attitűd.
– Nem bánta meg, hogy a helyszínen nem adta át magát jobban a sikernek, és a versenye utáni napon már hazafelé vette az irányt?
– Jó előre elterveztük, megbeszéltük az edzőmmel, hogy ha már a koronavírus-járvány miatt ez az olimpia másmilyen lesz, mint a korábbiak, amilyen gyorsan csak lehet, hazajövünk. Én nagyon szeretek itthon lenni, imádom a Balatonon és Budapesten tölteni az időt a családdal, a nyugodt hátteret biztosító barátnőmmel és a barátokkal. Alig várom, hogy a hónap végén Dancsházy-Nagy Tamásékkal vitorlázni menjünk!
– És vívóterembe mikor megy legközelebb?
– Szeptember hatodikán kezdünk, de vélhetően nem fogok egyből belecsapni a közepébe, most egy nagyon hosszú szünetet szeretnék. Igaz, azt sem lehet figyelmen kívül hagyni, hogy októberben Európa-bajnokság lesz.