Marat Szafin legyőzte a "földönkívülit"

KEMENCZKY ZOLTÁNKEMENCZKY ZOLTÁN
2005.01.27. 14:34
Fantasztikus mérkőzésen Marat Szafin hatalmas akaraterővel legyőzte a világelső Roger Federert az ausztrál nemzetközi teniszbajnokság férfi egyesének elődöntőjében. A tavalyi döntő visszavágóján az orosz versenyző a hetedik mérkőzéslabdáját tudta kihasználni, és ezzel 5:7, 6:4, 5:7, 7:6, 9:7-re megnyerte az idei Australian Open kétségtelenül legjobb összecsapását, amely két perc híján négy és fél órán át tartott. Szafinnak egyébként éppen ma van a 25. születésnapja. Federer idestova 26 mérkőzés óta veretlen volt. Mostanáig.
Talán még soha nem akarta ennyire a győzelmet, mint most, a 25. születésnapján (Fotók: Reuters)HA A KÉPRE KATTINT, MEGNÉZHETI AZ ELŐDÖNTŐKRŐL KÉSZÜLT FOTÓGALÉRIÁNKAT!

A nagyon magas színvonalú, drámai ütközet első játszmában mindkét teniszező hozta a maga adogatását, egészen 6:5-ig, amikor az elképesztően összpontosító Federer elvette az egyébként szintén roppantul koncentrált Szafin adogatójátékát, és máris az övé volt a szett.

A folytatásban 1:1-nél az orosz is megcsinálta a manapság ritkán látható bravúrt: "megbrékelte" a címvédőt, és ettől kezdve már csak az volt a dolga, hogy hozza a magáét. Két nullára nyert adogatás után, 4:3-nál Federer majdnem visszavette az előnyt, ám Szafin szíve megint a helyén volt: hárította a bréklabdát, aztán megnyerte a játékot, és később a szettet is.

„Barátom, ezt egyikünk sem felejti el, amíg él!” – mondhatná Szafin (jobbra) Federernek
A harmadik "menet" elején megint a svájci következett, elnyerte Szafin szervagémjét, és 3:0-ra elhúzott. Ekkor a fantasztikus orosz megint összeszorította a fogát, és 3:1-nél ismét visszavette, amit korábban elkótyavetyélt. Megint viszonylag nyugodt időszak következett, de aztán Federer megint a legjobb pillanatokban összpontosított a legjobban, és 6:5-nél újabb brékkel elvitte ezt a játszmát is.

Az egyre fokozódó izgalmak közepette rendkívül kiélezett volt a negyedik szett, amelyben ezúttal csak a rövidítés hozott döntést. Itt Szafin megint rendkívüli tartásról tett tanúbizonyságot: azután, hogy Federer három minibrékkel a háta mögött, 6-5-nél meccslabdához jutott, az orosz visszajött, és az első játszmalabdáját kihasználva egyenlített.

Következhetett a döntő szett, amely minden korábbi elképzelést túlszárnyalt. Szafin 3:2-nél elnyerte Federer adogatását, méghozzá úgy, hogy Federer kettős hibával veszítette el a játékot. Aztán 5:3-nál Szafin elérkezett az első meccslabdához. Az elsőnél hibázott. Nemsokára ott volt a második - megint hibázott az orosz. Ezután Federernek volt két bréklabdája, és a svájci a másodikat kihasználta, visszahozva a sírból a meccset.

Marat Szafin a meccs után: „Hétszer kikaptam tőle , így egy kissé nehezen tudom kifejezni, mit érzek most. Ez a csata szellemi párbaj is volt kettőnk között. Ő Roger Federer, ami azt jelenti, hogy ellene játszani pszichikailag is rendkívül nehéz. Mindig nyomás alatt tart, nem számít, hány meccslabdád van ellene. Most sem számít, mennyi mérkőzéslabdám volt, egyet labdamenetet valóban meg kell nyerni közülük, és kész.”
De még nem volt vége a melbourne-i thrillernek! Szafin 5:4-re vezetett, Federer adogatott, és az orosz teniszező megint bréklabdához - egyben harmadszor is meccslabdához - jutott. Ezt volt a legnehezebb elrontania, de megijedt az ajtó-ablak lehetőségtől, és Federer ezt is hárította, majd megyerte a gémet és egyenlített (5:5). És még mindig hátravolt a java!

Szafin kétszer is visszahozta veszni látszó adogatását, és 7:6-nál újabb két mérkőzéslabdához jutott. Federer azonban egészen hihetetlen módon megint határozottan ellentmondott riválisa akaratának, védte a meccspontokat, és megnyerte a játékot. De nagyon fáradt volt már, ez látszott rajta. Szafin viszont annyira elszánt, mint még soha életében.

Roger Federer nyilatkozata: „Ma ő volt a jobb. Már most a következő összecsapásunk jár a fejemben, és beleborzongok, ha rágondolok. Ami történt, valóban elég szerencsétlen az én szemszögemből. Úgy éreztem, jól megy a játék, és csak nüanszok döntöttek ide vagy oda. Kár érte, de legalább mindent megtettem, harcoltam, ahogyan tudtam. A hátam egészen jól bírta, csak az idegesség volt az, amitől néha megremegett a karom. Csak az a hólyag zavart, ami még a második játszmában keletkezett a lábamon.”
Az orosz magabiztosan hozta a saját szervagémjét, majd 8-7-nél újra két meccslabdához jutott. Kezdődött újra a horror. Az elsőt Federer ásszal hatástalanította, de a másodikban már Szafin akarata győzött: az orosz csodásan mozgatta ki a svájcit jobbra, majd egyszerűen bebombázta a labdát a térfél szabadon maradt oldalára, így megnyerte a 4 óra 28 perces, egészen drámai csatát.

A 25. születésnapját éppen a mai napon ünneplő Marat Szafin harmadszor jutott be a döntőbe Melbourne-ben, de először lehet az Australian Open bajnoka. A fináléban a holnapi Andy Roddick-Lleyton Hewitt meccs győztesével találkozik majd. Ha győz, akkor pályafutása második Grand Slam-tornagyőzelmét szerzi meg vasárnap.

Férfi páros
Elődöntő: B. Bryan, M. Bryan (amerikai, 2.)-Björkman, Mirnij (svéd, fehérorosz, 4.) 6:1, 6:3; W. Black, Ullyett (zimbabwei, 5.)-Melzer, Waske (osztrák, német) 6:3, 6:4. A döntőben: W. Black, Ullyett- B. Bryan, M. Bryan

Vegyes páros
Negyeddöntő: L. Huber, Ullyett (dél-afrikai, zimbabwei, 4.)-Zvonarjova, B. Bryan (orosz, amerikai, 5.) 6:7, 6:3, 7:6. Az elődöntő párosítása: C. Martínez, Ram (spanyol, izraeli)-Stosur, S. Draper (ausztrál); L. Huber, Ullyett-M. Navratilova, Mirnij (amerikai, fehérorosz, 7.) vagy C. Black, W. Black (zimbabwei, 2.)